Dofinansowania do wymiany pieca – zdobądź środki na wymianę kotła grzewczego!

Wiktoria Pilch
dofinansowania do wymiany pieca

Dofinansowania do wymiany pieca są formą zachęty do wyboru ekologicznych sposobów ogrzewania. Dzięki nim łatwiej zdobędziesz środki potrzebne na nową jednostkę grzewczą. Dowiedz się, jak i skąd zdobyć dofinansowanie do pieca C.O. Przeczytaj!

Ogrzewanie budynków węglem w zimie jest drogie i szkodliwe dla środowiska. Dofinansowania do wymiany pieca mają zachęcić inwestorów do tego, by zaczęli ogrzewać budynki nowoczesnymi kotłami lub korzystali z OZE. Kto udziela dofinansowania i na jakich zasadach? Czy tak zwany dodatek gazowy to jedyna możliwość zyskania środków finansowych? Jak zdobyć dofinansowanie? Ogrzewanie gazowe może być tańsze! Sprawdź, jak uzyskać dodatkowe środki na inwestycję.

Dofinansowania do wymiany pieca – geneza problemu

Od wielu dekad nasz kraj boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza, jednak dopiero od kilku walka z problemem stała się realna. Mieszkańcy nie chcą już oddychać zanieczyszczonym powietrzem, ponieważ rośnie świadomość jego szkodliwości. Wsparcie organów centralnych i dofinansowania do wymiany pieca okazują się niewystarczające, dlatego problem pomagają rozwiązać także samorządy.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to poważny problem

Statystyki dotyczące zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miastach Europy są jasne. Wiele miejsc z najgorszą jakością powietrza leży na terenie naszego kraju. Miasta z różnych regionów Polski zdominowały pierwszą (czyli najbardziej niechlubną) dziesiątkę rankingu. Lokalizacja w dolinach rzek, gdzie dostają się zanieczyszczenia także z okolicznych miejscowości, to główna przyczyna problemu. Przedstawiciele władz musieli podjąć odważne decyzje mające zmienić ten stan rzeczy, a jednym z narzędzi są dofinansowania do wymiany pieca.

Zobacz też:  Biologia - co to jest ekologia i jak wpływa na nasze życie

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczenia powietrza pochodzą z wielu źródeł, jednak najbardziej szkodliwa jest tak zwana niska emisja. Chodzi tu o kominy, których wysokość nie przekracza 40 metrów, czyli wszystkie kominy domów mieszkalnych. Przy opalaniu węglem w starych piecach powstaje zjawisko określane jako niepełne spalanie. Do atmosfery dostają się wówczas pyły zawieszone i węglowodory zwane benzenami. To właśnie one są najbardziej szkodliwe dla człowieka.

Dofinansowania do wymiany pieca a ustawy antysmogowe

Dofinansowania do wymiany pieca, które przed kilkoma laty zaproponowały niektóre miasta, na początku nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem, jednak to uległo zmianie. Pod koniec 2017 roku pierwsze sejmiki wojewódzkie wprowadziły ustawy antysmogowe, w których ustalono zasady ogrzewania i daty graniczne wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Wymiana pieca będzie więc nieuchronna, a dotacje mają sprawić, aby nastąpiła jak najszybciej. Skąd pozyskać dodatkowe środki?

Kto udziela dofinansowania do wymiany pieca?

Dofinansowania do wymiany pieca mogą pochodzić z dwóch niezależnych źródeł. Pierwszym z nich jest ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, w ramach którego na dopłaty mogą liczyć mieszkańcy domów jednorodzinnych. Wysokość zwrotu środków pieniężnych zależy od dochodów na mieszkańca i wysokości inwestycji. Dofinansowanie obejmuje:

  • wymianę pieca;
  • termomodernizację;
  • inwestycję w fotowoltaikę. 

Ogrzewanie gazowe – dofinansowanie z samorządu

Drugim źródłem są dotacje na ogrzewanie gazem i wymianę kotłów na nowej generacji, które finansują samorządy. W tym wypadku dokładne warunki zależą od konkretnego sejmiku wojewódzkiego, więc wysokość i rodzaj dopłat są zróżnicowane. Co ważne, z dofinansowania do wymiany pieca mogą korzystać prywatni inwestorzy, ale nie tylko. Uprawnione są także przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe czy organizacje publiczne. 

Na jakie inwestycje udzielane jest dofinansowanie ekologicznego ogrzewania?

Jak sama nazwa wskazuje, dofinansowanie ekologicznego ogrzewania dotyczy źródeł ciepła przyjaznych naturze. W związku z tym spora część dotacji obejmuje inwestycje w pompy ciepła, które czerpią energię z gruntu, powietrza czy wody. Możesz uzyskać również dofinansowanie do wymiany pieca na elektryczny i na inwestycję w fotowoltaikę. 

Zobacz też:  Ekologiczne zakupy z dostawą do domu - jak zamawiać zdrowe produkty spożywcze przez internet

Dofinansowania na inwestycję w kotły

Dofinansowania do wymiany pieca uzyskasz także na urządzenia grzewcze wykorzystujące proces spalania. Możesz uzyskać dotację, jeśli zdecydujesz się na inwestycję w kotły węglowe najwyższej klasy lub kotły olejowe. Środki da się pozyskać również do ogrzewania gazowego i kotłów kondensacyjnych, które dopalają spaliny. Interesują cię inne metody ogrzewania? Możesz sprawdzić, czy dofinansowania dla twojego województwa obejmują źródło ciepła, z którego chciałbyś czerpać. 

Piec ekologiczny – działaj na rzecz lokalnej społeczności

Dofinansowania do wymiany pieca to inicjatywy ogólnopolskie i regionalne. Jednak zalety inwestycji w piec ekologiczny warto promować oddolnie. Taka wymiana będzie odczuwalna szczególnie w przedsiębiorstwach, które do ogrzewania dużych budynków czy procesów produkcyjnych potrzebują wiele energii cieplnej. Ponadto, może przynieść pewne niewymierne korzyści. Jakie?

  1. Ekologiczny piec to mniejsza emisja szkodliwych substancji, którymi później oddychają okoliczni mieszkańcy. 
  2. Taka inwestycja wpisuje się w koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie tylko dbasz o środowisko naturalne i inwestujesz w nowoczesne technologie, które przyniosą zyski w przyszłości. Dbasz o jakość życia lokalnej społeczności, której oferujesz miejsca pracy i nie szkodzisz. 

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania okaże się wówczas przyjemnym dodatkiem, który przyspieszy zwrot inwestycji. 

Dofinansowania do wymiany pieca – wykorzystaj swoją szansę

Wiele województw w swoich planach budżetowych zabezpiecza środki na dofinansowania do wymiany urządzeń grzewczych na kolejny rok. Terminy przewidziane w ustawach antysmogowych zbliżają się jednak coraz bardziej i nie wiadomo, jak długo udzielane będą dotacje. Dlatego nie zastanawiaj się zbyt długo i korzystaj z dofinansowań do wymiany pieca, dopóki środki nadal są dostępne. Inwestycja bez możliwości zwrotu kosztów nie jest na pewno lepszą perspektywą, a zmiana urządzenia prędzej czy później i tak okaże się nieunikniona.

Troska o środowisko czasem musi przyjąć formę ustaw i rozporządzeń. Tak jest w przypadku wymian pieców na ekologiczne. Mimo że jest tu pewien przymus, to zysk dla każdego gospodarstwa domowego i przedsiębiorstwa nie ogranicza się do wymiernej korzyści finansowej. Zyskuje przede wszystkim otoczenie, do którego nie przedostają się już zanieczyszczenia.

Zobacz też:  Elektrownia atomowa – źródło czystej i ekologicznej energii?


Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts