Emisja spalin

Wiktoria Pilch
emisja spalin

Jak można scharakteryzować emisję spalin? Skąd się biorą te zanieczyszczenia i czy silnik samochodu ma tu znaczenie? Emisja spalin to bardzo ważne zagadnienie, które jest omawiane na szczytach Unii Europejskiej. Dużo mówi się o dopuszczalnych normach i działaniach w kierunku ekologii. Neutralność klimatyczna ma nastąpić do 2025 roku. Do tego czasu zmianie powinny ulec Sprawdź, co oznaczają dla ciebie nowe przepisy.

Analizując zagadnienie spalin samochodowych, należałoby najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest norma emisji spalin i czy ma ona znaczenie dla środowiska. Równie istotna okazuje się kwestia rodzaju silnika, który przyczynia się do emisji zanieczyszczeń powietrza. Nie bez znaczenia jest fakt, czy poruszasz się pojazdem napędzanym silnikiem benzynowym czy spalinowym.

Czym jest emisja spalin?

Emisja spalin euro to norma dla nowych samochodów sprzedawanych na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie emisja cząstek stałych jest uregulowana prawnie dla każdego pojazdu:

  • samochodu osobowego;
  • aut ciężarowych;
  • traktorów;
  • pociągów;
  • statków,;
  • samolotów;
  • skuterów.

Dla każdego z nich stosowane są inne standardy. W Polsce ustalono normy euro dla wybranych pojazdów. Pobierane są opłaty od poruszania się po niektórych drogach. Emisja tlenków azotu i innych spalin, w tym dwutlenku węgla, uregulowana jest w normach: euro 1, euro 2, norma euro 3, euro 4, euro 5, norma euro 6, euro 6b, euro 6d, norma euro 7. Istotna jest też euro vi. Każda z nich wskazuje poziom emisji gazów do atmosfery.

Zobacz też:  Rolnictwo ekologiczne - wady i zalety tej metody upraw

Norma emisji spalin

Limit emisji określa norma emisji spalin euro. Od 1 stycznia 2021 r obowiązuje euro 6d. Wartość emisji jest zmniejszana z roku na rok, co stanowi problem dla producentów samochodów. W 2020 r., gdy pojawiły się nowe rozporządzenia, wielu z nich starało się zarejestrować nowe auta z datą na 2019 rok. Silniki benzynowe nie spełniają nowych norm, co generuje w tym przemyśle spore kłopoty, zarówno dla producentów, jak i dla każdego kierowcy. Norma euro 6d wprowadza limit emisji CO2 dla samochodów osobowych wynoszący 95 g/km. Dla porównania, w 2019 roku było to 130 g/km. Wygląda na to, że wkrótce na drogach powszechnie będzie można zobaczyć samochody elektryczne, odznaczające się niską emisją spalin.

Zużycie paliwa a euro 7

Norma euro 5 obowiązywała od 2011 roku i mówiła o średniej emisji spalin, jednak Komisja Europejska z roku na rok podwyższa wspomniane normy. Czym jest euro 6c? To modyfikacja dotychczasowych przepisów. Standardem staje się montowanie czujników NOX, które badają stężenie tlenków azotu. Te w dużych ilościach są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, dlatego emisja NOX powinna być jak najniższa. Walka ze spalinami samochodowymi to jeden z głównych celów polityki środowiska na najbliższe lata. Czy to oznacza, że pożegnamy się z benzyną czy dieslem? Wszystko na to wskazuje.

Czym jest real driving emissions?

Termin ten dotyczy emisji dwutlenku węgla i innych spalin z twojego pojazdu. Emisja spalin samochodowych regulowana przez normy czystości spalin powinna być na odpowiednim poziomie. Jakie szkodliwe substancje powstają podczas jazdy autem? Przede wszystkim następuje emisja tlenku węgla, a także tlenków azotu. W trosce o jakość powietrza obecnie produkowane są pojazdy mające na celu redukcję emisji i oczyszczanie spalin. Wprowadzenie nowych norm emisji okazuje się konieczne. Kierowcy powinni także pamiętać o tym, że ekonomiczna jazda pomaga środowisku. Nie tylko ogranicza się w ten sposób emisję spalin, ale też oszczędza paliwo.

Zobacz też:  Ekologiczne tabletki do zmywarek ludwik - jak je stosować, aby były skuteczne?

Jak ograniczyć emisję spalin?

Współczesny świat w większości opiera się na motoryzacji, a większość rodzin w Polsce dysponuje dwoma lub trzema autami. Prowadzi to do ograniczenia przestrzeni miejskiej, powstawania korków, a także do emisji gazów cieplarnianych. Silniki spalinowe wkrótce mogą przejść do przeszłości. W jaki sposób można ograniczyć emisję? W Skandynawii obywatele zdecydowali się na transport rowerowy. Podobna sytuacja ma miejsce w Holandii. Przed Polakami jeszcze jednak długa droga, chociaż badania pokazują, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na ekologiczne rozwiązania.

Europejski standard emisji spalin – euro

W 2020 roku w Polsce zarejestrowano 428,3 tys. nowych samochodów osobowych. Wprawdzie jest to spadek w stosunku do ubiegłego roku, ale liczba wyprodukowanych samochodów nadal się powiększa. Jak walczyć z zanieczyszczeniami? W autach z silnikiem spalinowym pomocne są filtry cząstek stałych, które  oczyszczają z nich gazy spalinowe. Producenci samochodów są też zobowiązani do euro 6d-temp, czyli testów monitorujących poziom emisji szkodliwych substancji. Nowa norma to euro 6d isc-fcm.

CSR w walce o emisję spalin

Społeczna odpowiedzialność biznesu to również walka z emisją spalin. Czy polskie firmy podejmują działania w celu zmniejszenia skali tego zjawiska? Obecnie normy wynoszą 80 mg/km dla diesli oraz 60 mg/km dla silników benzynowych. Państwa Unii Europejksiej muszą osiągnąć neutralność emisyjną do 2025 roku. Oznacza to równowagę między emisjami CO2 a jego pochłanianiem, który stanowi każdy system prowadzący do tego, że w danym procesie pochłania się więcej dwutlenku węgla niż się go produkuje.

Obniżenie emisji spalin

W jaki sposób firmy obniżają emisję spalin? Najlepiej zobrazować to na konkretnych przykładach. Firma DHL poinformowała swoich klientów, że wprowadza elektryczne vany dla swoich kurierów. Wszystko po to, aby rezygnować z samochodów z silnikiem szkodliwym, a przejść na tryb ekologiczny. Nowe pojazdy spełniają normy spalin euro i wpisują się w neutralność klimatyczną. Do 2025 roku firma zamierza zakupić aż 200 takich samochodów.

Zobacz też:  Czy ekologiczne szambo wymaga regularnego opróżniania - jak często i dlaczego

Firmy spożywcze i motoryzacyjne ograniczają emisję

Średnia emisja CO2 niestety z roku na rok rośnie. W tej sytuacji firmy nie tylko edukują swoich konsumentów, ale podejmują też konkretne kroki, aby zachęcić ich do zakupu aut elektrycznych. I tak KIA rozdaje do 22 tysięcy złotych na zakup samochodów spełniających normy spalin euro. Rząd wprowadził program „Mój elektryk”, który ma sprawić, że dane dotyczące emisji będą dla Polski łaskawsze. Kolejną firmą idącą w kierunku zrównoważonego rozwoju jest Hochland. Przedsiębiorstwo jako jedno z nielicznych z FMCG wymienia flotę na elektryczną. Auta będą służyły głównie do dostaw, a także do celów służbowych, np. spotkań u klientów.

Jakie jeszcze działania są obecnie modne?

Sieć sklepów Żabka również prowadzi działania z zakresu CSR. W jaki sposób? Firma rozpoczęła proces dekarbonizacji łańcuchów dostaw. Do 2025 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną, a także neutralność w obszarze plastiku. Co to oznacza? Wszystkie wykorzystane opakowania trafią ponownie do obiegu.

Działania firm coraz dynamiczniej będą zmierzać w kierunku polityki zeroemisyjnej. Do 2025 roku zostało niewiele czasu, dlatego warto zadać sobie pytanie o to, co możemy zrobić ze swojej strony, by przysłużyć się środowisku i obniżyć emisję spalin.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts