Dlaczego warto wdrażać ekologiczne rozwiązania w transporcie drogowym?

Wiktoria Pilch
ekologiczne rozwiązania w transporcie

Ekologiczne rozwiązania w transporcie stają się niezbędnym narzędziem do walki z zanieczyszczeniem środowiska i globalnym ociepleniem. Aż jedna czwarta gazów cieplarnianych emitowanych przez państwa Unii Europejskiej pochodzi z transportu. Jak to zmienić?

Gazy cieplarniane to jedno z głównych zagrożeń dla środowiska, dlatego też tak ważne jest ograniczenie produkcji spalin wytwarzanych przez środki komunikacyjne. Ponad 70% gazów cieplarnianych w tym sektorze pochodzi z transportu drogowego. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w transporcie jest więc niezbędne, aby zatrzymać emisję zanieczyszczeń. Jakie rozwiązania systemowe pozwolą poradzić sobie z problemem, a które działania są w zasięgu każdego z nas? Na te pytania odpowiadamy w artykule!

Transport a jego wpływ na środowisko

Jak wynika z badań Europejskiej Komisji Środowiska, we wszystkich gałęziach gospodarki zmniejszyła się emisja gazów cieplarnianych. Niestety, z wyjątkiem sektora transportowego. To wynik większej liczby pojazdów, a także zwiększonej mobilności Europejczyków. Unia Europejska w ramach Porozumienia Europejskiego zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów z transportu o 60% do 2050 r. względem 1990 roku. UE postanowiła wprowadzić nowe przepisy i normy dla wdrożenia polityki zrównoważonego transportu. Wśród działań, jakie podjęła organizacja europejska, znalazło się:

  • zaostrzenie regulacji dotyczących wytwarzania spalin;
  • promowanie alternatywnych źródeł energii;
  • zachęcanie do korzystania z takich środków komunikacji, które wytwarzają jak najmniej szkodliwych substancji.

Nieekologiczne środki transportu i ich destrukcyjny wpływ na środowisko

Jakie negatywne skutki dla środowiska przynosi zatem komunikacja? To przede wszystkim:

  • pogłębienie „efektu cieplarnianego” poprzez wzrost stężenia CO2, N20, CH4 i H2S (jest to efekt spalania paliw kopalnych);
  • zatrucie środowiska naturalnego przez emisję spalin samochodowych do atmosfery, gleby i wody;
  • zniekształcenia krajobrazu i niszczenie naturalnych siedlisk zwierząt przez inwestycje drogowe i rozwój infrastruktury technicznej;
  • zagrożenie dla bioróżnorodności z powodu zwiększania ilości szkodliwych substancji w atmosferze i hydrosferze.

Dlaczego warto postawić na ekologiczne rozwiązania w transporcie?

Wdrażanie przyjaznych dla środowiska, ekologicznych rozwiązań w transporcie niesie szereg korzyści. Są to m.in.:

  • ograniczenie wydzielania szkodliwych substancji z paliw;
  • oszczędność środków finansowych dla firm i osób prywatnych („eko” komunikacja ukierunkowana jest między innymi na efektywność finansową);
  • zdrowsze i czystsze otoczenie dla społeczeństwa (w tym przede wszystkim redukcja smogu);
  • dbałość o komfort i zdrowie psychiczne pracowników w firmie.
Zobacz też:  Największe organizacje ekologiczne aktywnie walczące o dobro środowiska naturalnego

Ekologiczne rozwiązania w transporcie drogowym

Usprawnienie przewoźnictwa drogowego i położenie akcentu na ekologiczne aspekty jest jednym ze sztandarowych celów państw Unii Europejskiej i innych krajów, które dostrzegają zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Możliwości jest wiele. Wyzwaniem jest dostosowanie tych rozwiązań do polityki państw, całych sektorów gospodarczych opartych na usługach transportowych czy do mentalności społeczeństwa.

Europejska platforma internetowa

Zbudowanie logistycznej sieci dostaw i ulepszenie zarządzania ruchem drogowym ma być możliwe dzięki ogólnodostępnej europejskiej platformie internetowej. Miałaby ona zrzeszać dostawców, przewoźników, kierowców ciężarówek, samochodów osobowych na terenie Europy – czyli wszystkie osoby zajmujące się przewozem. Idea tej platformy polega na zarządzaniu czasem i trasą dostawy w optymalny sposób. Pod uwagę mają zostać wzięte wymagania co do usługi przewozu, rodzaj paliwa, stan pojazdu, ograniczenia ruchu drogowego czy czas pracy oznaczonego kierowcy. Jak miałoby się to przełożyć na ekologiczny transport?

  1. Jeśli klient zamówiłby usługę przewozu, firma wysyłkowa musiałaby zarejestrować operację w portalu.
  2. Następnie portal logistyczny z uwzględnieniem wszystkich aktualnie obsługiwanych przez kierowców tras wybrałby najbardziej optymalną z nich.
  3. Takie rozwiązanie usprawniłoby łańcuch dostaw i komunikację zbiorową, co przyczyniłoby się do zredukowania negatywnego wpływu transportu na środowisko.

Wodór jako alternatywne rozwiązanie w komunikacji drogowej

Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań jest zastosowanie paliw alternatywnych. Jednym z nich jest wodór. Czy pojazd drogowy może być zasilany wodorem? Jak najbardziej! Ten pierwiastek występuje na Ziemi w praktycznie nieskończonych ilościach jako składnik wody. Pojazdy, które są wyposażone w specjalną konstrukcję, można zasilać na 2 sposoby:

  1. Wodór jest stosowany jako paliwo alternatywne.
  2. Wodór jest wykorzystywany w ogniwach paliwowych do wytworzenia energii elektrycznej, która napędza samochody elektryczne.

Dlaczego wodór to dopiero przyszłość w transporcie?

Wodór jest przyjazny środowisku, ale jako paliwo do spalania bezpośredniego okazuje się obecnie mało efektywnym sposobem zasilania pojazdu. Istotnym problemem, z jakim zmaga się technologia wodorowa, jest brak infrastruktury stacji. Trudno znaleźć miejsce, gdzie można zatankować swój pojazd i być wciąż w pobliżu stacji obsługujących ten rodzaj paliwa.

Alternatywami dla ropy naftowej są także:

  • energia elektryczna;
  • biopaliwo;
  • paliwa syntetyczne i parafinowe;
  • gaz ziemny (CNG i LNG);
  • gaz płynny (LP).

Elektryczne samochody, czyli ekologiczne środki transportu

Wodór może być wykorzystywany do bezpośredniej produkcji energii elektrycznej w ogniwach paliwowych, która wytwarzana jest podczas reakcji z wodorem i tlenem. Efektem ubocznym tej reakcji chemicznej są jedynie znikome ilości tlenku azotu, a podczas wytwarzania energii nie dochodzi do produkcji szkodliwego dwutlenku węgla.

Samochód elektryczny to pojazd drogowy w pełni zeroemisyjny. W 2015 r. samochody elektryczne stanowiły jednak jedynie 2% rynku. Co sprawia, że rozwój transportu elektrycznego jest jeszcze w powijakach? To przede wszystkim:

  • duże koszty produkcji podzespołów;
  • skomplikowana technologia wytwarzania energii elektrycznej;
  • powszechny brak stacji ładowania;
  • niewystarczający zasięg przy jednym ładowaniu.
Zobacz też:  Ślad węglowy samochodów elektrycznych – czy emisja CO2 jest tutaj problemem?

Ekologiczna mobilność ma wiele zalet

Mimo wszystko sytuacja na rynku motoryzacyjnym ulega zmianie. Wprowadzane na rynek pojazdy elektryczne mają coraz większy zasięg i są bardziej przystępne cenowo ze względu na dopracowanie technologii produkcji. Rosnące ceny paliw dla pojazdów spalinowych sprawiają że bardziej ekonomiczne w użytkowaniu stają się właśnie samochody elektryczne. Warto wspomnieć, że większość współczesnych pojazdów silnikowych wykorzystuje jedynie 50 procent energii chemicznej paliwa, natomiast reszta jest marnowana na tarcie i emisję ciepła. Silniki elektryczne wykazują zaś sprawność na poziomie 90 procent.

Ekologiczny transport w sektorze logistycznym

Logistyka to sektor, w którym usługi transportowe odgrywają znaczącą rolę. Zajmuje się planowaniem i optymalizowaniem sieci transportowej dostawców, spedycją towarów, a także usprawnianiem dostępnej floty transportowej. Rozwój transportu w biznesie logistycznym również oznacza rozwiązania ekologiczne.

Optymalizacja sieci dostaw i „ecodriving”

Optymalne rozplanowanie łańcucha dostaw sprawia, że przewozów jest mniej, a do tego zmniejsza się długość i czas pokonania tras. To z kolei droga do zredukowania produkcji CO2. Do optymalizacji transportu może zostać wykorzystany system TMS (Transport Management System), który analizuje przebieg trasy i pozwala monitorować zlecenia na bieżąco. Najlepiej wybierać jak najkrótsze trasy i unikać przejazdu po drogach w zatłoczonych centrach komunikacyjnych lub w godzinach szczytu.

Warto wspomnieć o ekonomicznej jeździe kierowcy, czyli ecodrivingu”. Urządzenia telematyczne w pojazdach monitorują efektywność paliwową i porównuje je z wynikami innych dostawców, co motywuje kierowców do oszczędnej jazdy. Spalają mniej paliwa, co generuje korzyści finansowe dla firmy. Jednocześnie do atmosfery trafia mniej spalin.

Wymiana floty transportowej na bardziej ekologiczną

Kolejnym czynnikiem usprawniającym efektywność ekologiczną jest jakość floty transportowej firmy logistycznej. Wymiana wysokoemisyjnej floty na bardziej proekologiczną, wiąże się z dużymi nakładami finansowymi ze strony inwestora, ale po pewnym czasie zwraca się i generuje zyski. Inwestycje w nowe technologie napędzają rozwój gospodarczy i dają duże szanse na korzyści ekonomiczne dla inwestującego.

Nowsze samochody zazwyczaj spełniają bardziej restrykcyjne parametry pod względem emitowania szkodliwych substancji. Pamiętaj, że im starszy samochód, tym większe koszty przejazdu generuje. Normy ekologiczne UE uzależniają stawkę za przejazd odcinka drogi publicznej od ilości spalin emitowanych przez dany rodzaj pojazdu.

Opakowania transportowe przyjazne środowisku

Ekologicznym rozwiązaniem w transporcie jest też używanie tekturowych opakowań. Mają one przewagę nad tymi z folii lub plastiku, ponieważ tektura będąca pochodną papieru rozkłada się znacznie krócej. Warto zadbać także o odpowiednie wypełnienie dla opakowań. Zamiast powszechnie stosowanej folii bąbelkowej warto używać specjalnie przeznaczonych do tego celu papierowych wypełniaczy.

Zobacz też:  Skąd się bierze energia słoneczna i jak można ją pozyskiwać?

Ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim

Transport publiczny również przeszedł metamorfozę, jeśli chodzi o wdrożenie nowych technologii. Zmniejszenie ilości gazów emitowanych z autobusów nie jest tylko teorią. Coraz częściej w komunikacji miejskiej można spotkać autobusy elektryczne, hybrydowe i te zasilane gazem ziemnym. W przeciwieństwie do pojazdów napędzanych silnikami Diesla te nie zatruwają powietrza czarnym dymem.

Korzyścią z wprowadzenia „elektryków” czy „hybryd” jest z pewnością zdrowsze powietrze w miastach i przedmieściach. Korzystający z nich ludzie z pewnością przyczyniają się do poprawy jego jakości.

Ekologia w transporcie dla wszystkich

Ekotransport” jest odpowiedzią na postępującą degradację środowiska. Jego idea jest prosta – ograniczenie produkcji spalin samochodowych tak, aby do otoczenia przedostało się jak najmniej zanieczyszczeń.

Oto przykłady ekologicznych sposobów podróżowania:

  1. Podróżuj rowerem – unikniesz stania w korku i oszczędzisz czas. Jednocześnie to doskonały sposób na relaks. Wielkim plusem jest to, że rower jest zeroemisjny.
  2. Wybierz hulajnogę elektryczną – jeśli jazda rowerem okazuje się dla ciebie zbyt żmudna i męcząca, zdecyduj się na hulajnogę elektryczną. Hulajnoga jest mobilna, szybka i łatwa w przenoszeniu.
  3. Korzystaj z transportu publicznego – ten sposób przewozu jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska i tańszy niż jazda samochodem.
  4. Wymień samochód spalinowy na elektryczny – jeżeli nie masz wystarczających środków, możesz skorzystać z opcji leasingu.

Inicjatywy pracodawców dla wsparcia „ekotransportu”

W promowaniu ekotransportu” znaczącą rolę odgrywają pracodawcy, którzy przez szereg inicjatyw zachęcają swoich pracowników do korzystania z ekologicznych środków transportu. Są to chociażby:

  •  wprowadzenie dodatków do wynagrodzenia za każdy kilometr przejechany rowerem w drodze do pracy;
  • zainwestowanie w strzeżone parkingi rowerowe i stojaki na rowery;
  • zakup firmowych samochodów elektrycznych;
  • wprowadzenie finansowania biletów na komunikację zbiorową.

Podsumowanie

Odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego spoczywa na wszystkich i każdym z osobna. Zrównoważony rozwój transportu oparty o ekologiczne rozwiązania jest niezbędnym krokiem do poprawy warunków społecznych i gospodarczych państw. Zrezygnowanie z tradycyjnych paliw spalinowych na rzecz alternatywnych źródeł energii, korzystanie z ekologicznych środków transportu czy wspieranie nowych technologii przez inwestorów i przedsiębiorców to przykłady rozwiązań, jakie warto wprowadzić dla dobra naszej planety.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts