Organizacje zajmujące się ochroną środowiska to grupy osób, którym mocno leżą na sercu kwestie ekologii. W bardzo zróżnicowany sposób walczą o środowisko, a ich działania są szeroko zakrojone. Poznaj najważniejsze z nich i sprawdź, jak je wspierać.
Wartości ekologiczne stają się ważne dla coraz większej części populacji. Choć organizacje zajmujące się ochroną środowiska działają już od pół wieku, dopiero niedawno przestały być traktowane na równi z wandalami. W jaki sposób działają obecnie i jak można im pomóc? Sprawdź!
Jak działają organizacje zajmujące się ochroną środowiska?
Ruchy ekologiczne zostały zapoczątkowane już w XIX wieku, jednak wówczas idee ochrony środowiska nie trafiały jeszcze na podatny grunt. Dopiero koniec XX wieku ruchy promujące tego typu idee zyskały masowy charakter. Pierwsze znaczące organizacje zajmujące się ochroną środowiska, a nawet partie polityczne działające w obronie przyrody, powstały w latach 70. ubiegłego wieku.
Ewolucja w działaniu takich grup
Początkowo działalność ekologów była jednakowo widowiskowa, co niebezpieczna. Zajmowanie platform wiertniczych, tankowców i przypinanie się do drzew przeznaczonych do wycinki były aktami desperatami. Nie przyniosły jednak tego, co najważniejsze, czyli akceptacji społecznej. Korekta działań i nastawienie się na edukację sprawiło, że ruchy ekologiczne zyskały na znaczeniu.
Obecnie ich przedstawiciele zajmują się przede wszystkim popularyzacją przyrody i edukacją społeczną głównie wśród najmłodszych. Ponadto organizacje zajmujące się ochroną środowiska dbają o poprawę jakości bytowania zwierząt i roślin. Na szerokim froncie współpracują też z politykami i pomagają w egzekwowaniu przepisów dotyczących ochrony przyrody.
Jak można wspomagać organizacje zajmujące się ochroną środowiska?
Różnorodna działalność organizacji zajmujących się ochroną środowiska sprawia, że na wiele sposobów można udzielać im pomocy. Jednym z najważniejszych jest wolontariat, czyli pomoc w edukacji i propagowaniu zachowań proekologicznych. Można przekazać środki finansowe na wybraną organizację, które będą pochodziły ze zbiórki albo odpisu podatkowego. Dobrym sposobem jest promocja w mediach społecznościowych poprzez publikację postów i docieranie do możliwie największej liczby ludzi.
Największe organizacje zajmujące się ochroną środowiska na świecie i w Polsce
Choć pierwsze z nich powstały jeszcze w XIX wieku, obecnie nadal działają i tworzone są nowe organizacje zajmujące się ochroną środowiska. Przedstawiamy te największe, najpopularniejsze i najmocniej związane z profilem działalności.
Greenpeace
Chyba najbardziej rozpoznawalna organizacja zajmująca się ochroną środowiska na świecie. Została założona w Kanadzie w 1971 roku. Słynie z walki o różnorodność biologiczną i przeciwdziała zanieczyszczeniu planety. Wśród postulatów organizacji znajduje się ponadto rozbrojenie państw i rezygnacja z energii jądrowej.
World Wide Fund for Nature (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody)
Ta założona w 1960 roku w Szwajcarii organizacja powstała z inicjatywy UNESCO, a jej głównym obszarem działania jest zapobieganie degradacji i zanieczyszczaniu środowiska. W organizacji działa prawie milion osób na całym świecie.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ)
To najstarsza ekologiczna organizacja pożytku publicznego w Polsce, która powstała w 1864 roku. Od tego czasu nieprzerwanie walczy o poprawę warunków bytowych zwierząt, a także utrzymanie granic ich naturalnych siedzib.
Liga Ochrony Przyrody
Chyba każdy w młodości miał styczność z tą organizacją, która powstała w 1982 roku w Polsce. Ma bardzo rozbudowaną strukturę i działa w całym kraju głównie poprzez edukację w szkołach. Ponadto ściśle współpracuje z organami państwowymi w wykrywaniu i przeciwdziałaniu nieprawidłowościom ekologicznym.
Organizacje zajmujące się ochroną środowiska a przemysł
Organizacje zajmujące się ochroną środowiska to grupy zapalonych ekologów, którym leży na sercu stan środowiska naturalnego. Często są zdeterminowani, co prowadzi do sytuacji niebezpiecznych i nieprzyjemnych. Z reguły przedstawiciele firm przemysłowych traktują ekologów jako potencjalne źródło problemów. Tymczasem nawiązanie z nimi współpracy może przynieść pewne korzyści obu stronom.
Współpraca z ekologami jako element CSR
W wielu organizacjach działają osoby, których wiedza ekologiczna wykracza daleko poza przeciętną. Dlatego można potraktować ich jako ciało doradcze, mogące zmienić postrzeganie przedsiębiorstwa na politykę środowiskową. Wprowadzanie systematyczne drobnych zmian i wsparcie organizacji jest jednym z popularnych elementów polityki CSR. W zamian za współpracę, wymianę żarówek na energooszczędne czy ograniczenie emisji, na produktach firmowych można umieścić logo organizacji. Będzie to wyraźny sygnał dla odbiorców i współpracowników, że ochrona środowiska jest ważna dla firmy.
Ruchy i organizacje zajmujące się ochroną środowiska zyskują na znaczeniu, ponieważ coraz więcej osób rozumie, jak istotna jest ich misja. Zatem wspieranie ich i współpraca przyniesie korzyści dla środowiska naturalnego, a z pewnością również dla przedsiębiorstwa.
Powiązane:
- Inicjatywy podejmowane przez organizacje ekologiczne: jakie problemy mogą naprawiać?
- Ochrona środowiska – najważniejsze problemy i cele
- Elektrownia atomowa w Polsce – przyszłość czy temat na sezon ogórkowy?
- Sposoby ochrony środowiska – jak zapobiegać degradacji środowiska naturalnego?
- Czy ekologia to to samo co ochrona środowiska?
- Działania proekologiczne, czyli co każdy może zrobić dla dobra naszej planety?