Trendy ekologiczne towarzyszą nam właściwie w każdym aspekcie życia. To bardzo dobra zmiana – dziś doskonale zdajemy sobie sprawę, że to nasze codzienne decyzje mają przełożenie na eksploatację zasobów naturalnych planety. Czy da się być eko w pielęgnacji?
Ekologiczne kosmetyki zdobyły ogromne uznanie klientów i klientek. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. To zasługa nie tylko składu pozbawionego rakotwórczych czy testowanych na zwierzętach substancji. Obecnie nawet bez specjalistycznej wiedzy da się ocenić, co rzeczywiście znajdziesz w opakowaniu. Na jakie kosmetyki warto zwrócić uwagę i dlaczego? Sprawdź, czy o można zadbać o siebie i jednocześnie o środowisko!
Ekologiczne kosmetyki to gwarancja bezpiecznego składu
Branża kosmetyczna podlega ścisłym regulacjom (Unia Europejska bardzo dokładnie określa, które substancje i w jakim stężeniu mogą znaleźć się w kosmetykach). Dzięki temu masz pewność, że w kosmetykach nie znajdziesz naprawdę niebezpiecznych substancji. Niestety, wiele dozwolonych substancji także wpływa negatywnie na stan twojej skóry.
Tak zwane czarne listy składników kosmetyków są naprawdę długie. Najpopularniejsze pozycje na nich to między innymi:
- silikony;
- barwniki;
- parafiny, oleje mineralne;
- konserwanty;
- ftalany;
- parabeny;
- SLS, SLES;
- glikol propylenowy, polietylenowy;
- i wiele innych.
Dlaczego warto szukać alternatywy dla zwykłych kosmetyków?
Wymienione substancje czasem wywołują skutki uboczne.
- Mogą powodować np. podrażnienia czy pieczenie. Często są również uczulające.
- Problemem jest też możliwe działanie rakotwórcze takich kosmetyków.
- Wiele osób nie chce używać ich z pobudek moralnych: substancje tego typu bardzo często są testowane na zwierzętach.
W przypadku naturalnych i ekologicznych substancji ten proceder nie ma miejsca.
Kupujesz ekologiczne kosmetyki? Sprawdź skład!
Wielu producentów wykorzystuje modę na ekologię i chwytliwymi hasłami czy ładnymi etykietami próbuje przekonać konsumentów, że ich produkty również takie są. Niestety, najczęściej oznacza to, że w całym kosmetyku w rzeczywistości naturalne są dwa, może trzy składniki, podczas gdy cała reszta składu pozostaje bez zmian.
Hasła można łatwo zweryfikować. Na odwrocie etykiety powinieneś znaleźć listę składników w systemie INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetics Ingredients). Spis składa się z angielskich nazw związków chemicznych i łacińskich nazw surowców roślinnych. Składniki są ułożone według udziału w produkcie od (największego do najmniejszego).
Na jakie ekologiczne kosmetyki warto postawić?
Świetnym wyborem będzie certyfikowany krem nawilżający do twarzy – brak silikonów, SLS czy parafin pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji twojej skóry. Innym wartym polecenia ekologicznym kosmetykiem jest serum do twarzy.
Możliwie najbardziej naturalny skład takiego jest bardzo pożądany – serum powinno odżywić skórę i wzmocnić jej kondycję. Zioła, olejki naturalne i wyciągi roślinne nadają się do tego najlepiej, a wszelkie syntetyczne zapychacze mogą wręcz pogłębić twoje problemy z cerą.
Certyfikaty, którym warto zaufać
Warto szukać certyfikatów dla ekologicznych kosmetyków, chociaż ich brak wcale nie musi oznaczać, że produkt jest niskiej jakości. Wiele mniejszych manufaktur po prostu nie może pozwolić sobie finansowo na zdobycie takiego odznaczenia i w tej sytuacji najlepiej samemu zweryfikować skład wybranego kosmetyku.
Jeśli chcesz pójść nieco na skróty, poznaj poniższą listę. Najpopularniejsze certyfikaty dla kosmetyków eko w Polsce to:
- ECOCERT (minimum 95% surowców naturalnych i pochodzenia naturalnego);
- COSMEBIO (95% składników ekologicznych rolniczych, 10% całkowitej masy produktu musi być ekologiczne. Niestety, pozwala na do 5% zawartości składników syntetycznych);
- SOIL ASSOCIATION (minimum 95% surowców organicznych);
- BDIH (nie wymaga minimalnego procentowego udziału surowców, jest gwarancją czystego biologicznie produktu kosmetycznego);
- Vegan Society (produkty z tym certyfikatem są przeznaczone dla wegan i wegetarian – nie zawierają składników zwierzęcych. Nie były testowane na zwierzętach i nie mają w sobie też surowców pochodzących z upraw genetycznie modyfikowanych).
Ekologiczne kosmetyki to produkty, na które warto postawić. Zadbaj o swoją skórę i dostarcz jej cennych składników pochodzących bezpośrednio z natury. Nie narażaj jej na niekorzystne działanie sztucznych substancji.
Powiązane:
- Ekologiczne kosmetyki do makijażu dla dzieci – jak dobrać bezpieczne produkty?
- Ekologiczne farby do włosów dla siwych: jak zamaskować siwiznę w naturalny sposób
- Ekologia na co dzień – jak dbać o środowisko w domu i życiu codziennym
- 1. ekologiczne mięso z dostawą do domu – nowa moda na zdrowe odżywianie
- Wady i zalety rolnictwa ekologicznego
- Ekologiczne tabletki do zmywarki – jak je wybrać i gdzie kupić?