Jak wdrożyć ekologiczne rozwiązania w logistyce? Sprawdź, czy warto tworzyć przyjazny środowisku łańcuch dostaw!

Wiktoria Pilch
ekologiczne rozwiązania w logistyce

Ekologiczne rozwiązania w logistyce mają ograniczyć negatywny wpływ przedsiębiorstw na środowisko. Zielona logistyka to wyzwanie dla branży, która staje pomiędzy klientami a środowiskiem naturalnym. Jak wygląda ochrona środowiska w logistyce? Sprawdź!

Branża logistyczna jest uznawana za jedną z najmocniej szkodzących środowisku. Jednocześnie trudno sobie wyobrazić, że nagle przestaje działać nić łącząca dostawców z odbiorcami. Ekologiczne rozwiązania w logistyce są trudne do wdrożenia i wymagają świadomego i rozsądnego planu. Jednak nawet niewielkie zmiany mogą prowadzić do wymiernych korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego. Sprawdź, co da się zrobić i z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć!

Logistyka a ekologia – najważniejsze problemy

Zanieczyszczenie powietrza spalinami to jedno z największych źródeł smogu. Walka z benzenem i innymi węglowodorami zawartymi w spalinach nie jest łatwa, szczególnie dla przedsiębiorstw na co dzień zajmujących się transportem. Logistyka i ekologia pozornie się wykluczają. Nie jest łatwo szukać rozwiązań przyjaznych środowisku w branży, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest codziennością. Coś jednak da się zrobić i trzeba się podjąć takich działań. 

Ekologiczne rozwiązania w logistyce to nie rewolucja

Ekologiczne rozwiązania w logistyce nie mają na celu całkowitego wyeliminowania czynnika zatruwającego środowisko. Na tym etapie rozwoju technologicznego jest to niemożliwe. Jednak istnieje wiele sposobów, żeby ta szkodliwość była mniejsza. Dotyczy to zarówno samego funkcjonowania przedsiębiorstw, jak i dalszego ich rozwoju. 

Cele ekologicznych rozwiązań w logistyce 

Najważniejszym celem wprowadzania ekologicznych rozwiązań w logistyce jest znalezienie równowagi pomiędzy ograniczeniem oddziaływania na środowisko a przychodami firmy. Przedsiębiorstwa logistyczne to firmy, które muszą przynosić dochody. Poświęcenie ich na rzecz ochrony środowiska szybko może doprowadzić do całkowitego zamknięcia działalności. Dlatego na początku wprowadzania nowych rozwiązań trzeba jasno wskazać cele, do których chce dążyć firma. Do najważniejszych powinny należeć: 

  • ocena emisji gazów cieplarnianych – obliczenie i analiza śladu węglowego powinny być pierwszym krokiem do zmian. Ekologiczne rozwiązania w logistyce muszą skupić się na jego obniżeniu;
  • analiza innych zanieczyszczeń – logistyka może być także źródłem zanieczyszczenia gleby i wody czy nadmiernej emisji hałasu. Tu znów potrzebna jest analiza, która da odpowiedź, czy w którymś miejscu nie da się ograniczyć szkodliwego oddziaływania;
  • dobieranie ekologicznych dostawców – ekologiczne rozwiązania w logistyce można wdrażać tylko wówczas, kiedy są widoczne również z zewnątrz. Wybierając współpracowników, zwracaj uwagę na tych, którzy także inwestują w zmiany proekologiczne lub nakłaniaj dotychczasowych do takich zmian;
  • rozsądne wykorzystywanie zasobów – ten cel dotyczy zielonej logistyki, ale nie tylko. Ma związek z każdą dziedziną przemysłu i życia codziennego.
Zobacz też:  Brunatna plamistość liści pomidora - jak skutecznie i ekologicznie zwalczać?

Z jakimi problemami borykają się pionierzy zielonej logistyki?

Najwięksi wrogowie zielonej logistyki to (być może nieświadomie) klient i prężnie rozwijająca się branża e-commerce. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań staje się bardzo trudne wobec wymagań odbiorców. Przesyłki muszą docierać do nich nawet na drugi dzień po zamówieniu, co mocno utrudnia zarządzanie pojazdami. Trzeba zaznaczyć, że wobec rozwoju sprzedaży internetowej jest coraz więcej kurierów poruszających się w obrębie miast. To sprawia, że ograniczenie śladu węglowego staje się większym wyzwaniem.

Ekologiczne rozwiązania w logistyce a nowoczesne auta

Innym problemem jest brak odpowiedniej alternatywy dla pojazdów mechanicznych zasilanych paliwami kopalnymi. Samochody elektryczne przy swojej cenie i niewielkim zasięgu nie sprawdzają się w tej branży. Z kolei o autach wodorowych na razie można jedynie pomarzyć. Ekologiczne rozwiązania w logistyce wymagają również pewnych nakładów finansowych, jednak spora konkurencja wymusza niskie marże, co przekłada się na brak środków na inwestycje

Ekologiczne rozwiązania w logistyce – co można zrobić?

Działanie na rzecz środowiska naturalnego w logistyce musi obejmować wszystkie gałęzie aktywności firmy. W każdej z nich można znaleźć miejsce na choćby niewielkie ekologiczne rozwiązania. Dzięki temu przedsiębiorstwo jako całość zacznie ograniczać szkodliwość środowiskową i będzie dążyć ku neutralności.

  1. Warto zacząć od rozmowy z firmami współpracującymi i zaproponować rozwiązania dotyczące ekologicznych opakowań czy optymalizacji procesów produkcyjnych. 
  2. Ważna jest też próba ustalenia terminów i skali dostaw, co pozwoli lepiej dobierać flotę do zapotrzebowania i optymalnie nią zarządzać. 
  3. Zielona logistyka to także rozbudowa zaplecza przy uwzględnieniu najmniejszego możliwego wpływu na środowisko. 

Zielona logistyka w praktyce

Ekologiczne rozwiązania w logistyce oznaczają zmianę działań również w samej firmie. 

  1. W czasie wymiany samochodów zainwestuj w te najbardziej ekologiczne i dostosowane pojemnością do najczęściej prowadzonych transportów. 
  2. Zastanów się nad poprawą wydajności dystrybucji magazynowej i sposobu przechowywania towarów. 
  3. Pamiętaj o segregacji odpadów pochodzących z prac magazynowych, a także ograniczeniu zużycia energii, wody czy paliw grzewczych. 
Zobacz też:  Katastrofy ekologiczne. Jaki mają wpływ na otoczenie?

Zielona logistyka – dlaczego warto na nią postawić?

Jak widzisz, zielona logistyka jest bardzo trudna do wdrożenia, jeśli chcesz zarazem utrzymać podobne dochody przedsiębiorstwa. Korzystanie z silników spalinowych i konieczność rozbudowy infrastruktury to działania pogarszające stan środowiska. Niełatwo jednak odmienić tę branżę, dlatego ekologiczne rozwiązania w logistyce nie cieszą się popularnością. Mimo to warto być pionierem, ponieważ na najbardziej wytrwałych czeka nagroda. 

Ekologiczne rozwiązania w logistyce okażą się z biegiem czasu opłacalne dla przedsiębiorstwa. Ograniczenie zużycia energii, paliwa czy wody przyniosą korzyści już przy pierwszych rachunkach. Dla coraz bardziej świadomych klientów zielona logistyka już teraz jest uznawana za bardziej atrakcyjną. Dlatego może się okazać, że trudne decyzje i inwestycje staną się podwaliną pod przyszłe sukcesy.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts