Ślad węglowy samolotu to parametr określający stężenie wyemitowanych w podróży gazów cieplarnianych. Na globalne ocieplenie najbardziej wpływa zużyte paliwo lotnicze. Jaki wpływ na jakość powietrza ma przemieszczanie się tym środkiem transportu? Sprawdź!
Transport ma spory udział w emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Szczególnie mocno środowisko odczuwa pracę maszyn zużywających wiele paliwa. Należą do nich zwłaszcza samoloty. Obliczenie śladu węglowego samolotu pozwoli określić, jaki wpływ na globalne ocieplenie ma twoja podróż tym środkiem transportu. Czy można w jakiś sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla, przemieszczając się drogą powietrzną? Przekonaj się o tym. Zapraszamy do lektury artykułu!
Ślad węglowy samolotu – co to jest?
Ekologia i ochrona środowiska są traktowane z coraz większą powagą. Rośnie liczba osób, którym leży na sercu dobro środowiska naturalnego. Także wiele przedsiębiorstw stawia sobie za cel ograniczenie negatywnego wpływu na ekosystem, decydując się na zrównoważony rozwój. Obliczanie śladu węglowego samolotu jest jednym z elementów oceny wpływu społeczeństw na jakość powietrza i efekt cieplarniany. Może się bowiem okazać, że efekty wszystkich twoich proekologicznych starań znikną po jednym przelocie samolotem.
Jaka jest suma emisji gazów podczas lotu?
Czym jest ślad węglowy samolotu? Carbon footprint to w tym przypadku współczynnik mówiący o produkcji gazów cieplarnianych w czasie lotu samolotem. Wiedza o emisji jest szczególnie istotna w odniesieniu do maszyn latających, ponieważ do wzbicia ich w powietrze i poruszania się potrzebne są ogromne ilości benzyny lotniczej. Średnio samoloty pasażerskie, takie jak Boeing 787 Dreamliner, spalają około 400 litrów paliwa na 100 km trasy. To znacznie przekracza spalanie wszystkich pojazdów poruszających się w ruchu lądowym, nawet w przeliczeniu na jednego pasażera.
Jak obliczyć emisję gazów cieplarnianych dla podróży samolotem?
Obliczenie śladu węglowego samolotu jest stosunkowo proste i często wystarczy do tego standardowy kalkulator. Potrzebne są jednak dane, którymi nie wszystkie linie lotnicze chcą się dzielić.
- Do obliczenia tego parametru potrzebna jest ilość paliwa spalanego w czasie podróży.
- Tę wartość należy podzielić przez liczbę pasażerów, którzy poruszają się samolotem.
Abyś mógł zorientować się w wartościach emisji dwutlenku węgla przez jednostki powietrzne, posłużymy się przykładami. Podróż z Warszawy do Chicago, w czasie której pokonasz odległość około 7500 kilometrów, generuje ponad 620 kg CO2 na każdego pasażera. Dla porównania, w czasie wszystkich czynności bytowych człowiek w naszym kraju emituje około 8 ton CO2 rocznie. Jeśli zatem liczysz swój ślad węglowy, może się okazać, że podróż w obie strony do USA wygeneruje tyle gazów cieplarnianych, co twoja działalność przez dwa miesiące.
Co ma wpływ na ślad węglowy samolotu?
Solidne linie lotnicze nie ukrywają tego, że ich działanie ma negatywny wpływ na jakość powietrza i środowisko naturalne. Na stronach większości przedsiębiorstw można znaleźć kalkulator emisji, więc po wprowadzeniu tras lotów dowiesz się, jaka emisja jest przewidziana na jednego pasażera. Takie narzędzie dostępne jest między innymi na stronie rodzimego przewoźnika, czyli PLL LOT.
Jak podróżować samolotem, ale zmniejszyć swój ślad węglowy?
Analizując kalkulatory śladu dla różnych przedsiębiorstw, szybko zauważysz, że wyniki dla każdego z nich nieco się różnią. Jedne linie na podobnych trasach mają mniejsze zużycie od innych. Od czego zależy wartość całkowitej emisji CO2? Najważniejszym parametrem jest ekonomia maszyn, jakie latają we flocie danego przewoźnika. Nowsze maszyny najczęściej mają lepszą efektywność energetyczną, co pozytywnie wpływa na parametry spalania. Innym czynnikiem jest zapełnienie maszyny. Jeśli jednostka podróżuje z pełnym obłożeniem, średnia emisja na jednego pasażera jest niższa.
Czy rezygnować z latania samolotem?
Widząc poziom emisji szkodliwych gazów do atmosfery powstałych w czasie podróży, po obliczeniu śladu węglowego samolotu możesz zastanawiać się, czy warto korzystać z tego środka transportu. Sprawdź, czy nie uda ci się pokonać tej trasy samochodem lub pociągiem. Pewnie nie zawsze masz wybór i możesz przesiąść się za kierownicę samochodu czy na pokład statku. Mimo tego nie pozostajesz bez szans na zmniejszenie śladu, nawet wybierając podróż jednostką lotniczą.
Zrównoważenie środowiskowe a działania CSR
Jednym ze sposobów, który może prowadzić do redukcji emisji, jest wybór przewoźników stawiających odważnie na ekologię. Skorzystaj z oferty firm chwalących się najniższą emisją lub oferujących ekologiczne loty.
Czasem korzystanie z usług przewoźników emitujących mniejszą ilość dwutlenku węgla do atmosfery jest jednak niewarte zachodu. Dlatego sprawdź też, czy firma z której usług chcesz skorzystać, wdraża koncepcję CSR, mającą na celu kompensację emisji dwutlenku węgla. Tacy przewoźnicy starają się niedopuścić do zmian klimatu, poprzez inwestycję w obszary zielone czy ochronę lasów. Warto docenić to odpowiedzialne podejście, wspierając właśnie takie przedsiębiorstwo.
Każdy samolot emituje dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane w dużych stężeniach. Wybieraj takich przewoźników, których maszyny pozostawiają najmniejszy ślad węglowy. Dzięki temu choć w pewnym stopniu wpłyniesz na jakość powietrza i stan planety.
Powiązane:
- Jak obliczyć ślad węglowy produktu i do czego się to przyda? Poznaj emisję CO2 produktów handlowych!
- Ślad węglowy samochodu elektrycznego – jak bardzo eko są te auta?
- Jak obliczyć ślad węglowy mięsa i jaki wpływ na środowisko ma producent mięsa?
- Ślad węglowy jedzenia i jego wpływ na globalne ocieplenie. Coś dla producentów żywności i nie tylko!
- Ślad węglowy organizacji. Jak go obliczyć?
- Kupowanie online a ślad węglowy produktu. Jak zrobić ekologiczne zakupy przez internet