Praca jako monter fotowoltaiki. Jak wygląda praca, na jakie zarobki może liczyć?

Avatar
Praca jako monter fotowoltaiki

Od kilku lat obserwujemy wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych w polskich domach. W związku z tym nie brakuje ofert pracy na wykonywanie tego typu usługi. Mile widziani są szczególnie wykwalifikowani pracownicy. Jak zostać monterem fotowoltaiki? Na czym polega ten zawód i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Jak wygląda praca montera fotowoltaiki?

Oprócz montażu modułów paneli fotowoltaicznych monter powinien znać się na: elektryce, dekarstwie, konfigurowaniu inwerterów prądu, budowaniu konstrukcji dachowych oraz wyznaczaniu i instalowaniu tras kablowych do modułów.

Wymagania:

  • ważny certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego (UDT),
  • uprawnienie SEP kategorii E i D,
  • zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu w placówce posiadającej
  • akredytację i zdanie egzaminu państwowego,
  • wiedza techniczna i ogólnobudowlana.

Ważne: Zgodnie z dyrektywą unijną (2009/28/WE) monter paneli fotowoltaicznych musi posiadać certyfikat zawodowy. Dokument ten ważny jest przez 5 lat. Po tym czasie należy odbyć szkolenie przypominające.

Jakie cechy osobowościowe pomagają odnieść sukces w pracy montera instalacji fotowoltaicznej?

Instalowanie paneli wymaga pracy na wysokościach, zatem zawód ten nie jest polecany osobom cierpiącym na akrofobię. Oprócz tego należy wykazywać się zwinnością, sprawnością i zdolnościami manualnymi.

Montaż wiąże się nie tylko z pracą indywidualną, mile widziana jest więc umiejętność pracy zespołowej. Ponadto pracując w imieniu danej firmy odpowiada się za jej wizerunek, w związku z tym należy zadbać o dokładność, rzetelność oraz terminowość wykonywanych usług.

Podobnie jak w przypadku innych dynamicznie rozwijających się branż, tak w przypadku technologii odnawialnych źródeł energii (OZE) należy uważnie śledzić nowinki i stale rozwijać swoją wiedzę.

Na jakie zarobki można liczyć?

Zarobki montera fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in.: doświadczenie, forma zatrudnienia oraz posiadane uprawnienia.

Zobacz też:  Emisja gazów cieplarnianych

Praca montera ma charakter sezonowy, od wiosny do jesieni. Nie przeprowadza się instalacji zimą. Dlatego też niektóre firmy oferują umowy na czas określony lub umowy zlecenie. Pracownicy, którzy mają podpisane umowy o pracę otrzymują miesięczną pensję w wysokości 3500 – 5000 zł brutto.

Największe zarobki otrzymuje osoba odpowiedzialna za całość instalacji.

 

Gdzie szukać pracy?

Monterzy instalacji fotowoltaicznych powinni szukać ogłoszeń w kategoriach: „budowy i remonty”.  Jeśli masz upatrzoną konkretną firmę, sprawdź jej stronę internetową – być może akurat właśnie potrzebują kogoś na to stanowisko.

Nie zapomnij także o serwisach z ofertami pracy. Znajdziesz na nich wiele atrakcyjnych ogłoszeń, a do tego możesz tam sprawdzić opinie o pracodawcach.  Dodatkowo znajdziesz tam oferty zagraniczne. Stawki tam są znacznie wyższe niż w Polsce i sięgają nawet 15000 złotych. Sprawdź:  “Praca Fotowoltaika”

Stale rosnące ceny prądu i gazu skłaniają do szukania optymalnych rozwiązań w gospodarstwach domowych. Biorąc to pod uwagę, a także względy ekologiczne, można mieć pewność, że praca w fotowoltaice jeszcze przez długi czas będzie się opłacać.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts