Dezodorant, czy antyperspirant? Co wybrać i dlaczego?

Wiktoria Pilch

W lecie pot może być naprawdę uciążliwy, ponieważ wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, a także żółtymi plamami pod pachami. Właśnie dlatego tak ważny jest zakup dobrego produktu, który zminimalizuje wydzielanie się potu, a także zmniejszy nieprzyjemny zapach. Czym różni się dezodorant od antyperspirantu i co wybrać?

Dezodorant a antyperspirant – różnice

Zarówno dezodorant, jak i antyperspirant, mają ważną wspólną funkcję, czyli zmniejszenie dyskomfortu, związanego z poceniem się. Dodatkowo oba te produkty mają również zapewnić świeżość, zwłaszcza pod pachami, chociaż można je również aplikować w inne miejsca na ciele, na przykład na stopy. Dezodorant to produkt, którego głównym zadaniem jest zminimalizowanie nieprzyjemnego zapachu, który pojawia się w momencie, gdy wydzielony pot łączy się z bakteriami na skórze. W tym miejscu warto bowiem zaznaczyć, że pot sam w sobie jest bezwonny, jednak przez bakterie nabiera nieprzyjemnego zapachu. Dezodoranty polecane są więc szczególnie takim osobom, które pocą się w sposób umiarkowany. Oczywiście proces aplikowania dezodorantu na skórę należy powtarzać co kilka godzin, nawet jeśli na produkcie jest napis „do 24 godzin”. Z kolei antyperspirant to bardziej zaawansowany produkt, który ogranicza wydzielanie potu, a tym samym zmniejsza jego ilość. Blokada gruczołów potowych jest oczywiście tylko tymczasowa, a więc po umyciu się lub po prostu po kilku godzinach, pot znowu się pojawia. Antyperspirant działa jednak dłużej niż dezodorant i ma znacznie silniejszy wpływ na skórę, ponieważ może ją wysuszać. Właśnie dlatego ten produkt należy aplikować jeden lub dwa razy dziennie, a nie co kilka godzin. Dezodoranty i antyperspiranty różnią się więc między sobą, dlatego nie należy uznawać tych dwóch produktów za tożsame. 

Zobacz też:  Jak zbilansować dietę, bazując na zupach?

Co lepiej wybrać na letnie dni?

Bardzo trudno jednoznacznie określić, który z wyżej opisanych produktów lepiej wybrać w lecie. Dla osób, które mocno się pocą, polecane są raczej antyperspiranty, ponieważ zmniejszają ilość potu. Z kolei dla tych, którzy pocą się tylko delikatnie lub w sposób umiarkowanie, może wystarczyć dezodorant. W lecie można używać antyperspirantów, jednak dobrze pamiętać o tym, aby stosować je tylko pod pachami, ponieważ zatykają pory, a tym samym zmniejszają proces pocenia się, regulujący temperaturę organizmu. Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts