4 oznaki, że potrzebujesz oczyszczacza powietrza

Wiktoria Pilch
4 oznaki, że potrzebujesz oczyszczacza powietrza

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest odpowiednia jakość powietrza dla naszego zdrowia, a także samopoczucia. Niestety postępujący rozwój cywilizacyjny i urbanizacja kolejnych terenów sprawiają, że coraz częściej jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia środowiska. Na szczęście istnieją proste i zarazem skuteczne rozwiązania, dzięki którym możemy zadbać o to, by nasz dom czy mieszkanie pozostawało bezpieczną strefą. Jednym z nich są oczyszczacze powietrza. Dlaczego warto je posiadać?

1. Mieszkasz w dużym mieście

Smog, który jest wynikiem wytwarzania spalin w kotłach grzewczych i piecach, to jeden z największych zagrożeń dla środowiska, jakie możemy dziś odnotować. Zawiera on szkodliwe, a nierzadko także toksyczne substancje, które mogą poważnie obciążyć nasz stan zdrowia, wpływając m.in. na problemy z układem oddechowym. Stąd nierzadko zalecane jest noszenie specjalnych maseczek antysmogowych lub wprost ograniczenie wychodzenia z domu, gdy jakość powietrza w danym dniu jest wyjątkowo kiepska.

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, gdzie alarmy antysmogowe są niestety częstym elementem codzienności, oczyszczacze powietrza mogą Ci stworzyć w utrzymaniu bezpiecznego dla zdrowia środowiska we własnych czterech kątach. W wielu urządzeniach tego typu można wykorzystywać filtry węglowe i filtry HEPA, które w dużej mierze przechwytują pyły zawieszone zawarte w smogu.

2. Zmagasz się z alergiami

Alergie są bardzo częstym zjawiskiem, które mogą bardzo utrudnić codzienne życie. Szczególnie uciążliwe jest uczulenie na kurz lub inne cząsteczki łatwo przenoszone w powietrzu, co sprawia, że niemal przez cały czas jesteśmy narażeni na uporczywe objawy. Nieustanny katar czy kaszel może wpłynąć na jakość naszego snu, a do tego nastrój w ciągu dnia.

Zobacz też:  Producent znaków drogowych

Oczyszczacze powietrza mogą być znakomitą pomocą dla każdego alergika. Skutecznie eliminują alergeny takie jak roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt czy pleśń – są to zresztą najczęstsze przyczyny pojawiających się alergii. Najlepszą metodą mechanicznego oczyszczania powietrza będą tutaj urządzenia wykorzystujące filtry HEPA, ponieważ efektywnie przechwytują alergeny wziewne, a do tego zarodniki pleśni, które są zresztą niebezpieczne dla zdrowia niezależnie od tego, czy należymy do alergików.

3. Wychowujesz dzieci

Pojawienie się na świecie dziecka to z pewnością niezwykłe wydarzenie dla wszystkich rodziców, których misją od samego początku jest zapewnienie maluszkowi jak najlepszych warunków do rozwoju. Warto wobec tego podkreślić, że zanieczyszczenia powietrza są szczególnym zagrożeniem właśnie dla dzieci, zwłaszcza na etapie wczesnego dzieciństwa oraz w okresie płodowym. Jak wykazały badania, smog może przyczynić się do zaburzeń pracy układu autoimmunologicznego, chorób układu oddechowego, a nawet negatywnie wpłynąć na rozwój czynności umysłowych.

Oczyszczacz powietrza będzie w związku z tym niezbędnym dodatkiem w pokoju dziecięcym, który przyda się nawet wówczas, gdy nie mieszkamy w strefie silnie narażonej na obecność smogu. Urządzenie pozwoli nam lepiej zadbać o otoczenie naszej pociechy i upewnić się, że jej zdrowiu nic nie zagraża. Dodajmy do tego fakt, że dzieci mogą być podatne na występowanie alergii, dlatego po raz kolejny przydatna okaże się filtracja potencjalnych alergenów.

4. Wystrzegasz się wirusów i bakterii

W dobie pandemii zaczęliśmy zwracać jeszcze większą uwagę na higienę naszego najbliższego otoczenia niż do tej pory. Warto dodać, że drogą wirusową przenosi się wiele poważnych schorzeń, których leczenie może trwać tygodniami. Bakterie z kolei mogą poważnie wpłynąć na kondycję organizmu i spowodować m.in. pogorszenie stanu skóry. Zachowywanie czystości zostało wniesione na nowy poziom, dzięki któremu możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Zobacz też:  Co to są produkty zero waste i jaki mają związek z ekologią?

Oczyszczacze powietrza mogą doskonale nam w tym pomóc, eliminując w domu lub mieszkaniu niepożądane substancje. Tym samym, pomijając standardowe czyszczenie powierzchni, możemy również zatroszczyć się o to, by powietrze było wolne od niebezpiecznych związków.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts