Kompostownik do ogrodu – jaki będzie najlepszy?

Avatar

Kompostownik to jeden z tych elementów, który bez dwóch zdań powinien się znaleźć w każdym przydomowym i działkowym ogrodzie. Decydując się na niego, zyskujemy bowiem miejsce na wszelkie odpady i pozostałości po ogrodowych porządkach, przy okazji zyskując szansę na stworzenie własnego, organicznego nawozu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, który kompostownik i dlaczego wybrać – zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto używać kompostownika?

Korzystanie z kompostownika w ogrodzie wiąże się z wieloma plusami. Po pierwsze umożliwia pozbycie się wszelkich niepotrzebnych w ogrodzie odpadów, zebranych liści, skoszonej trawy, czy ściętych gałązek. Po wtóre umożliwia zamianę ich na naturalny nawóz, który doskonale nadaje się do poprawy warunków wielu roślin, drzewek, czy uprawianych warzyw i owoców. Propozycję dla siebie można samodzielnie zbudować z drewnianych desek lub postawić na kompostowniki ogrodowe plastikowe w gotowej formie, które wystarczy ulokować w wybranym miejscu. Poza produktami z tworzyw sztucznych można także postawić na kompostowniki murowane lub też wykonane z metalu. Tym, co różni je od propozycji drewnianych, jest nieporównywalna trwałość i gwarancja, że pozostaną w nienaruszonym stania długie lata.

Kompostowniki ogrodowe plastikowe i nie tylko są dostępne w sprzedaży w licznych rozmiarach, a nawet w kilku wariantach kształtów, dlatego bez większego trudu można wkomponować je w każdą działkę. Jeśli zależy nam na tym, aby mieć możliwość utylizacji sporej ilości odpadów, trawy, czy liści, lepiej postawić na kompostowniki ogrodowe plastikowe w większym rozmiarze. Warto mieć bowiem na uwadze, że większość składowanych rzeczy będzie się tam znajdować  nawet do kilku miesięcy, dlatego jeśli tylko pozwala nam na to dostępny teren – lepiej wybierać kompostowniki o pojemności od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów.

Ogromne znaczenie ma również to, czy szukamy modelu otwartego, czy zależy nam produkcie wzbogaconym o klapę. Chociaż zarówno jedne, jak i również drugie mają swoich zwolenników, to warto pamiętać, że zamykane są o tyle korzystniejsze, że blokują nieprzyjemne, powstające podczas rozkładania się odpadków zapachy.

Zobacz też:  Co to są produkty zero waste i jaki mają związek z ekologią?

Kilka kompostowników wartych uwagi

Jako że zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania z roku na rok rośnie, systematycznie rozrasta się także oferta gotowych kompostowników. Osobom, którym zależy przede wszystkim na budżetowym rozwiązaniu, z pewnością przypadną do gustu otwarte, wykonane z drewna propozycje.

Z kolei tym, którym nie tylko zależy na produkowaniu własnego nawozu, ale przede wszystkim na solidnym rozwiązaniu wzbogaconym o system nawadniania i dodatkowym miejscem na zamknięcie, spodoba się zapewne kompostownik z tworzywa sztucznego taki jak ten: https://www.bricomarche.pl/kompostownik-czarny-420-l. Nie tylko został on zaprojektowany w taki sposób, by być wygodny w użytkowaniu, ale także by zapewniał idealną wentylację. Dodatkowo dzięki zastosowanym uchwytom może być z łatwością przenoszony, jednak producent przewidział także możliwość przytwierdzenia na stałe do podłoża przy pomocy kotew.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts