Naturalne sposoby na oczyszczanie twarzy. Jak pozbyć się wągrów w domowych warunkach?

Wiktoria Pilch
Naturalne sposoby na oczyszczanie twarzy.

Zmiany skórne, w tym także różnego typu zaskórniki pojawiają się na różnych etapach życia. Czy wiesz, jak z nimi walczyć? Sprawdź nasze rady i dobierz odpowiednią pielęgnację do potrzeb skóry! 

Jak rozpoznać wągry?

Różnego typu krosty na twarzy są nieestetyczne, bolesne i wiele osób pragnie się ich pozbyć. Zanim jednak możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia i pielęgnacji, konieczne jest prawidłowe rozpoznania zmian. 

Najczęściej na twarzy występują zaskórniki, zarówno zamknięte, jak i otwarte. Wągrami zwykle nazywane są zaskórniki otwarte. Charakteryzują się ciemnym odcieniem i niewielkim rozmiarem. Można je łatwo rozpoznać, często pojawiają się na nosie i brodzie. 

Czym różnią się wągry od wyprysków innego typu?

Zastanawiając się, jak pozbyć się wągrów warto upewnić się, że zmiany, które mają zostać usunięte to na pewno wągry. 

Przede wszystkim, wągry bardzo często są mylone z włóknami łojowymi. O ile te pierwsze wskazują na pewną nieprawidłowość, tak te drugie są dość standardową cechą skóry każdego człowieka Jest to jedynie mieszek włosowy wypełniony łojem i martwymi komórkami. Choć pozornie wyglądają podobnie do zaskórników otwartych, są znacznie jaśniejsze i mniejsze. Ich usuwanie mechaniczne jest nieefektywne. Jeśli stanowią duży problem, można zmienić sposób oczyszczania twarzy lub dodać produkt o działaniu antyoksydacyjnym. W efekcie zmiany będą jaśniejsze i mniej widoczne. 

Wągry mają już utlenione zanieczyszczenia, z czego wynika ich ciemny kolor. Zaskórniki zamknięte natomiast, mają jasny odcień i formę grudki.  

Przyczyny powstawania krost i zaskórników

Zaskórniki wszelkiego typu wynikają z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. W sytuacji, w której naturalnie wytwarzane sebum nie znajduje ujścia lub jest go zbyt wiele, dochodzi zatkania porów. 

Zobacz też:  Jakie są najnowsze technologie w dziedzinie robotyzacji produkcji?

W zależności od indywidualnych predyspozycji, wielkości oraz ilości porów, proces powstawania zaskórników może być łagodniejszy lub bardziej zaostrzony. 

Prawidłowo funkcjonujące gruczoły łojowe zlokalizowane w skórze są bardzo istotnym elementem chroniącym ją przed czynnikami zewnętrznymi. 

Jeśli jednak wytwarzany łój jest zbyt gęsty lub wytwarzany w nadmiernej ilości może pojawić się zaskórnik otwarty, a w efekcie także stan zapalny. 

Dużą trudnością jest także nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Przez co nawet prawidłowy łój nie znajduje ujścia. Tak zwykle powstają zaskórniki zamknięte. 

W jaki sposób można usunąć zaskórniki? 

W przypadku walki z zaskórnikami najlepiej sprawdzą się środki zawierające kwasy. Dobrze działają także glinki. W domowych warunkach warto stosować tzw. parówki. Dzięki temu pory się rozszerzą i ich oczyszczenie będzie znacznie łatwiejsze. 

Kwasy zawarte w kosmetykach pozwalają łagodnie rozpuścić zalegający łój. W zależności od typu zaskórników można sięgać po inne typy kwasów. 

Kosmetyki zawierające glinkę wyciągają zalegające zanieczyszczenia. A następnie są zmywane razem z glinką, dzięki czemu skóra pozostaje gładka i oczyszczona. 

Skóra z zaskórnikami nadal wymaga silnego nawilżenia. Wbrew pozorom, to właśnie niewystarczająca jego ilość zwiększa produkcję sebum. W efekcie problem zaskórników będzie się zwiększał. Prawidłowo nawilżona cera nie musi się dodatkowo bronić i może wyciszyć łojotok. 

Świetnie sprawdzają się także retinoidy. Nie tylko regulują produkcję sebum, ale także łagodzą problemy z rogowaceniem naskórka. 

Jak pielęgnować skórę, aby nie dopuścić do powstawania wągrów i wyprysków?

Chcąc uniknąć pojawienia się zaskórników, warto regularnie nie tylko odpowiednio oczyszczać skórę, ale także intensywnie ją nawilżać. Dodatkowo zaleca się systematyczne stosowanie peelingów enzymatycznych i masek glinkowych. Dzięki temu zaskórniki będą mogły być rozpuszczone we wczesnej fazie. 

Warto także wyeliminować z diety produkty o wysokim indeksie glikemicznym oraz te wysoko przetworzone. Niesprzyjające są również kosmetyki o silnych właściwościach oczyszczających lub wysuszających. 

Zobacz też:  Jakie przesłanki trzeba spełnić by móc ogłosić upadłość konsumencką?


Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts