Ostatnie 20 lat w światowej energetyce zdominowała debata o roli, jaką odgrywają źródła energii odnawialnej. Dowiedz się, co zaliczamy do OZE (Odnawialne Źródła Energii) i jak wpłyną na przyszłość domowej energetyki.
Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej światowa konsumpcja energii w 2019 r. wyniosła 418 EJ (eksadżuli). To mniej więcej tyle, ile potrzeba 70 biliardom zwykłych stuwatowych żarówek do świecenia przez minutę.
Od 1973 r. konsumpcja energii wzrosła ponad dwukrotnie, choć udział różnych źródeł energii nie zmienił się znacząco. Dopiero ostatnie 20 lat to intensywny wzrost udziału źródeł energii odnawialnej. Co można zaliczyć do OZE?
Jakie są źródła energii odnawialnej?
Do źródeł energii odnawialnej, zwanych często “czystą energią”, zaliczymy sposoby pozyskiwania energii, które opierają się na odnawialnych procesach. Są nimi np. działanie słońca i wiatru.
Takie źródła były wykorzystywane przez cywilizację od samych jej początków. Statki żaglowe napędzał wiatr, na pustyni suszono cegłę do budowy, a śruby wodne były napędem dla systemów irygacyjnych starożytnego Egiptu.
Obecna najczęściej wyróżnia się pięć źródeł energii odnawialnej. Omawiamy każde z nich.
Energia słoneczna
Słońce produkuje energię od miliardów lat, wpływając na temperaturę Ziemi. Współcześnie ludzkość nauczyła się przekształcać energię słoneczną w energię elektryczną. Służą do tego zaawansowane ogniwa fotowoltaiczne, które coraz częściej trafiają do użytku domowego.
Energia wiatru
Wiatr wywoływany jest przez nierównomierne ogrzewanie powierzchni Ziemi przez energię słoneczną. Różne obszary chłoną energię Słońca w różnym stopniu, co prowadzi do powstania globalnych i lokalnych cyklów wiatrowych. Przekształcenie energii poruszającego się powietrza w energię elektryczną jest możliwe dzięki systemom wiatraków, dostępnych także w mniejszym (domowym) zakresie.
Energia wody
Przepływ wody na Ziemi wynika z dopływu energii słonecznej. Realizuje się w ciągłym cyklu parowania wody i opadów. Z wykorzystaniem tam na rzekach przekształca się energię płynącej czy spadającej wody w energię elektryczną. To największe źródło energii odnawialnej w skali świata (z około 8-procentowym udziałem w całościowym bilansie wykorzystywanej energii).
Energia geotermalna
Jądro Ziemi swoją temperaturą dorównuje powierzchni Słońca. Dostępne człowiekowi obszary płaszcza Ziemi mogą osiągać temperaturę nawet do 200 stopni Celsjusza. Energia cieplna pochodząca z wnętrza naszej planety wykorzystywana jest do ogrzewania mieszkań i produkcji prądu.
Spalanie biomasy
Biomasa była często wykorzystywanym źródłem energii jeszcze kilka wieków temu. Zalicza się do niej materię organiczną wyprodukowaną przez rośliny i zwierzęta w procesach takich jak fotosynteza. W pewnym sensie rośliny i zwierzęta to niewielkie ogniwa do przekształcania energii, co człowiek potrafił wykorzystać od początków cywilizacji.
Jak możesz wspomóc ochronę środowiska dzięki OZE?
Jakie znaczenie może mieć wzrost udziału źródeł energii odnawialnej w światowej produkcji energii dla gospodarstwa domowego? Co każdy może zrobić dla zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko?
Domowe źródła energii odnawialnej
Odpowiedzią może być wpisanie się w rosnący trend wykorzystania OZE. Już w 2019 r. energia czysta stanowiła ok. 13% ogólnie konsumowanej na świecie. To ponad dwukrotny wzrost od roku 2000.
Przestawienie domowego pozyskiwania energii na źródła odnawialne niesie ze sobą duże oszczędności. Przy jednorazowej inwestycji np. w fotowoltaikę otrzymujemy pewne i niezależne od centralnej sieci dystrybucyjnej źródło energii elektrycznej, a regularne wydatku na rachunki znacząco spadają.
Dzięki firmom takim jak davinci.pl coraz więcej osób będzie miało możliwość wykorzystania najwyższej jakości ogniw fotowoltaicznych na swoich działkach i dachach. Dostępniejsza stanie się energia wiatrowa. Już dziś wiele domów buduje się z wykorzystaniem pomp ciepła dla energii geotermalnej.
Opisane wyżej źródła energii odnawialnej wpłyną znacząco na kształt mieszkalnictwa w przyszłości. Jeśli planujesz budowę domu, trendy w światowej energetyce nie mogą cię ominąć. W prosty i już dziś powszechnie dostępny sposób mogą stać się twoją cegiełką dołożoną do ochrony środowiska.
Powiązane:
- Jak wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania wody?
- Energooszczędna przyszłość
- Ile CO2 produkują samochody elektryczne?
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczną i ekologiczną alternatywą?
- Dieta sportowca. Czym różnią się przedtreningówki od izotoników?
- Ekologiczne gospodarstwo rolne – co warto o nim wiedzieć?