Ubezpieczenie fotowoltaiki – 10 najważniejszych kwestii

Wiktoria Pilch
Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu domu

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą oszczędzić na energii elektrycznej. Koszty jej zakupu są bowiem coraz wyższe, ze względu na sukcesywny wzrost cen surowców energetycznych.

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, należy pamiętać o ich ubezpieczeniu. Pozwoli to na uzyskanie świadczenia w razie uszkodzenia lub zniszczenia instalacji. Przed wyborem konkretnego ubezpieczyciela warto zwrócić uwagę na szczegóły jego oferty. Można wyróżnić 10 podstawowych kwestii ważnych przy podpisywaniu umowy.                        

1. Zakres ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych

Najważniejszym elementem ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych jest jego zakres. Powinno ono zapewniać odszkodowanie za różnego rodzaju zdarzenia naturalne (a więc związane z pogodą), szkody wyrządzone przez osoby trzecie, koszty akcji ratowniczej po szkodzie, jak i koszty postępu technologicznego (czyli konieczności zastąpienia zniszczonych elementów instalacji nowymi i droższymi).

2. Fotowoltaika a ubezpieczenie domu lub mieszkania

Instalację fotowoltaiczną można ubezpieczyć w ramach podstawowych wariantów polisy ubezpieczeniowej mieszkania. Dotyczy to tych jej fragmentów, które znajdują się wewnątrz budynku mieszkalnego oraz na dachu lub elewacjach (a więc np. nie instalacji stacjonarnej w ogrodzie). W takim przypadku wartość paneli wraz z oprzyrządowaniem doliczana jest do wartości całej nieruchomości i składka na nią jest proporcjonalnie zwiększana.

3. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych a pomoc prawna

Dobra polisa na panele fotowoltaiczne powinna zapewnić pomoc specjalisty w razie problemu prawnego. Dzięki temu pozwoli ona na łatwiejsze uzyskanie środków na naprawę lub wymianę instalacji w związku z kradzieżą, rozbojem, dewastacją czy też nieumyślnym uszkodzeniem przez osobę trzecią.

Zobacz też:  Energooszczędna przyszłość

4. Suma ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych

Suma ubezpieczenia, a więc maksymalna kwota zwrotu za uszkodzone panele fotowoltaiczne, powinna odpowiadać wartości nowej instalacji. Tylko wtedy możliwe jest pokrycie kosztów zakupu i montażu fotowoltaiki, która zastąpi tę nienadającą się do użytku, np. w związku ze zniszczeniem wskutek gradobicia lub działania silnego wiatru.

5. Okres ochrony paneli fotowoltaicznych

Standardowy okres ochrony paneli fotowoltaicznych to 1 rok. Szczególnie często jest ona bowiem elementem ogólnego ubezpieczenia domu lub mieszkania. Można jednak także skorzystać z dłuższej ochrony (na 2-3 lata). W ten sposób zyskuje się gwarancję stałej ceny.

6. Szerokie możliwości zgłaszania roszczeń

W ramach polisy na panele fotowoltaiczne powinna być dostępna całodobowa pomoc, przez 7 dni w tygodniu. Dobry ubezpieczyciel pozwala na załatwienie sprawy telefonicznie lub online, przy pomocy formularza zgłoszeniowego lub konsultanta online. Pozwala to na szybsze uzyskanie fachowej pomocy.

7. Koszt polisy na ubezpieczenie fotowoltaiki

Koszt polisy na fotowoltaikę to około kilkuset złotych w przypadku standardowej instalacji domowej, której koszt wynosi obecnie ok. 30.000 złotych. Propozycje poszczególnych ubezpieczycieli można łatwo ze sobą porównać, korzystając z kalkulatorów online. Dogodne warunki, jeśli chodzi o ubezpieczenie fotowoltaiki, ma m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów

8. Wypłaty odszkodowania za fotowoltaikę

Procedury dotyczące wypłaty odszkodowania za fotowoltaikę są podobne jak w przypadku innych szkód. Na wypłatę bezspornej części rekompensaty trzeba zatem czekać zwykle około 30 dni od zgłoszenia.

9. Odszkodowania za fotowoltaikę – co warto wiedzieć?

W polisie ubezpieczeniowej dotyczącej fotowoltaiki istnieją pewne ograniczenia. Wyłączenia z odszkodowania dotyczą m.in. umyślnego niedbalstwa ubezpieczonego lub jego członków rodziny, niewłaściwego użytkowania paneli, czy też naturalnego zużycia przy prawidłowym użytkowaniu.

10. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych a błędy w montażu

Decydując się na ubezpieczenie fotowoltaiki, warto wiedzieć o tym, że przy błędach w jej montażu odpowiedzialność spada na firmę monterską. Przy uchybieniach to jej należy złożyć reklamację. Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest zatem w tym przypadku wyłączona.

Zobacz też:  Jakie przesłanki trzeba spełnić by móc ogłosić upadłość konsumencką?

Źródła:

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107904/ubezpieczenie-fotowoltaiki-na-co-zwrocic-uwage

https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts