Skuteczny sposób na walkę ze stresem

Wiktoria Pilch
W pierwszej kolejności walka ze stresem i zmęczeniem koncentruje się zazwyczaj na próbach odzyskania równowagi. Przede wszystkim staraj się unikać czynników stresogennych, jeżeli jest taka możliwość. Bardzo często stres nie wynika z realnie występującego zagrożenia, a jedynie z Twojej percepcji danej sytuacji, a tę zawsze można zmienić. Spróbuj spojrzeć na rozmaite sytuacje z innej strony, zmienić podejście.

Stres i zmęczenie – jak sobie z nimi radzić?

Bardzo często pomóc może innowacyjne podejście do tematu, kreatywne rozwiązywanie problemów, czy wprowadzenie zmian w organizacji pracy. Pomocna jest też bardzo medytacja i afirmacje, a więc podstawowa autoterapia dostępna dla każdego i dobrze opisana w wielu książkach i artykułach. Na obniżenie stresu i zmęczenia bardzo dobrze wpływa też aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na otwartym powietrzu. Bardzo skuteczna jest też aromaterapia, czyli sztuka regulacji emocji przy użyciu woni olejków eterycznych.

Tak samo odstresować Cię mogą gorące kąpiele z naturalnymi olejkami czy zabiegi domowego SPA, a także po prostu poświęcenie większej ilości czasu na ulubione hobby. Co więcej, aby zwalczyć zmęczenie, zadbaj o higienę snu, nie korzystaj z urządzeń elektronicznych co najmniej na 2-3 godziny przed położeniem się. Postaw też na lepszą dietę, czyli zdrowe i wartościowe posiłki, wykluczając jednocześnie produkty wysokoprzetworzone. Jeżeli masz taką możliwość, rób sobie przerwy w pracy, rozkładaj zadania na mniejsze bloki i po każdym nieco odpocznij.

Po jakie preparaty na stres i zmęczenie warto sięgnąć?

Podstawowym suplementem na stres, jaki musisz mieć w swojej apteczce, jest magnez. Nie tylko zmniejsza on poziom stresu, ale również pomoże on pozbyć Ci się zmęczenia. Jest to jeden z najważniejszych dla człowieka minerałów, którego najczęściej mamy za mało. Dieta jest często w niego zbyt uboga, a współczesny styl życia sprawia, że jest on też bardzo szybko zużywany, co prowadzi do poważnych deficytów, których objawem może być właśnie przewlekły stres. Magnez najlepiej działa w połączeniu z witaminą B6, dzięki której komórki nerwowe lepiej zaopatrywane są w energię.

Zobacz też:  Jak zagwarantować skuteczne i prawidłowo wykonane badania nieniszczące?

Poziom stresu skutecznie obniżają też liczne ekstrakty ziołowe. Delikatne działanie uspokajające ma między innymi głóg. Roślina ta od pokoleń używana jest do walki ze stresem, podobnie jak melisa. Niektórzy preferują herbatki z tymi ziołami, ale tak naprawdę najlepszą formą będzie suplement zawierający ekstrakty z nich pozyskane, gdyż w herbatkach zawartość substancji aktywnych pomagających w walce z niepożądanymi objawami jest często bardzo mała, albo nie ma ich wcale.

W melisie na przykład bardzo ważny dla ukojenia nerwów jest olejek eteryczny, ale występuje on w surowcu świeżym, a popularne herbatki w torebkach z melisą w zasadzie nie zawierają go wcale, dlatego herbatka nie jest skuteczna i może zadziałać co najwyżej jako placebo. Na zmęczenie, zwłaszcza to mentalne, doskonała będzie za to ashwagandha, która poprawia bardzo koncentrację i zwiększa zdolności zapamiętywania, poprawiając ogólną wydajność. Zwiększa ona też poziom witalności i działa na umysł odświeżająco.

Co jeszcze warto wiedzieć o suplementach na stres i zmęczenie?

Do klasycznych suplementów na zmęczenie należą z kolei te, które zawierają ekstrakty z zielonej herbaty, która działa w sposób bardzo pozytywnie stymulujący i ma dobre działanie zarówno na ciało, jak i na umysł. Kofeina i flawonoidy w niej zawarte zwiększają poczucie witalności, a do tego ekstrakty te są też potężnymi przeciwutleniaczami, co zwiększa zdrowie układu nerwowego. Codzienna dawka ekstraktu z zielonej herbaty to mniejsze napięcie nerwowe i większy spokój wewnętrzny.

Bardzo korzystne dla układu nerwowego i ogólnej poprawy witalności są nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto brać więc na przykład olej lniany w kapsułkach, olej z wiesiołka i inne oleje naturalne. Kapsułki są wygodne, gdyż możesz mieć je zawsze pod ręką. Doskonale na stres i zmęczenie działają także produkty zawierające kannabidiol, czyli CBD, która to naturalna substancja jest bardzo podobna w budowie do endokannabinoidy wytwarzanych przez ludzki organizm, a które grają bardzo ważną rolę w regulacji procesów emocjonalnych, mentalnych i zapewniają one też zdrowy sen.

Zobacz też:  Największe organizacje ekologiczne w polsce: jak działają na rzecz ochrony środowiska?

Suplementy na stres i zmęczenie to często bardzo skuteczne narzędzie do walki z tymi stanami i warto spróbować kilku z nich. Dobrze łączyć na przykład suplement zawierający magnez z takim, który zawiera ekstrakty ziołowe, aby działać wielopoziomowo. Warto sięgnąć też po witaminy na stres i zmęczenie, które wzmocnią nasz organizm i poprawią samopoczucie.

Materiał promocyjny.Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts