Samochody uznawane były za stosunkowo bezemisyjne. Coraz więcej pojawia się jednak głosów, że mogą one mieć jednak znacznie większy wpływ na środowisko, niż się wcześniej wydawało. Zobacz, ile CO2 produkują samochody elektryczne!
Bezemisyjność samochodów elektrycznych budzi coraz większe wątpliwości. Głównie dotyczy to kwestii pozyskiwania energii. Jest to istotna sprawa, szczególnie w krajach takich jak Polska, gdzie duża część energii powstaje w wyniku spalania węgla. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, ile CO2 produkują samochody elektryczne, to zapoznaj się z naszym artykułem!
Czy samochody elektryczne są bezemisyjne?
Samochody elektryczne same w sobie są bezemisyjne. Ich działanie nie powoduje wydzielania do środowiska żadnych substancji, które je zanieczyszcza. W rzeczywistości jednak o stopniu zanieczyszczeń powodowanych przez samochód elektryczny nie decyduje jedynie to, czy sam w sobie wydziela on spaliny. Ważna jest kwestia zasilania wykorzystywanego przy pracy. Jeżeli energia, którą ładowany jest akumulator, pochodzi ze źródeł odnawialnych, to można powiedzieć, że rzeczywiście samochód elektryczny jest bardzo przyjazny środowisku.
Problem pojawia się, gdy samochód użytkowany jest w krajach, w których energia pozyskiwana jest głównie z elektrowni węglowych. Emisja CO2 przy produkcji prądu w takich krajach jest duża. Samochód elektryczny ciężko jest więc nazwać bezemisyjnym, skoro energia służąca do jego pracy, została uzyskana kosztem wysokiej emisji CO2 do środowiska naturalnego. W takiej sytuacji emisyjność samochodu elektrycznego jest porównywalna do emisyjności aut spalinowych.
Dla potencjalnego użytkownika samochodu elektrycznego ważne powinno być to, że takie auta są znacznie tańsze w eksploatacji. Ciekawostką jest to, że ubezpieczenia samochodów elektrycznych są tańsze. Jesteś właścicielem auta na prąd? Warto zapoznać się z ofertą Beesafe!
Czy produkcja aut elektrycznych jest ekologiczna?
Często można spotkać się z opinią, że produkcja samochodów elektrycznych jest na tyle energochłonna, że ich ekologiczność jest dużo mniejsza niż użytkowanie samochodów spalinowych. Nie jest to jednak prawda. Rzeczywiście sama produkcja pochłania więcej energii, jednak mimo wszystko użytkowanie takiego samochodu jest zdecydowanie bardziej ekologiczne niż w przypadku aut spalinowych.
Ważne jest tutaj to, że ślad węglowy po etapie produkcji samochodu elektrycznego znacznie spada. Ostatecznie po przejechaniu określonej liczby kilometrów auta na prąd stają się zdecydowanie bardziej ekologiczne niż ich spalinowe odpowiedniki. To, że produkcja elektryka jest mniej ekologiczna, przestaje mieć znaczenie, gdy ten wyjedzie na drogę. Dużo jednak zależy od tego, jak energia niezbędna do ładowania samochodu została pozyskana.
Czy samochody elektryczne rzeczywiście są ekologiczne?
Badania wykazują, że jazda samochodem elektrycznym jest o 95% bardziej ekologiczna niż w przypadku poruszania się samochodem o silniku spalinowym. Wyjątek stanowią jednak kraje takie jak Polska, gdzie 2/3 energii pochodzi ze spalania węgla. Warto zaznaczyć, że gdyby gospodarka świata całkowicie przestawiła się z paliw kopalnianych na odnawialne źródła energii oraz pojawiły się bardziej ekologiczne modele baterii, to użytkowanie samochodu elektrycznego miałoby bardzo duży sens.
Temat ekologiczności samochodów elektrycznych w krajach takich jak Polska jest bardzo kontrowersyjny. Same samochody nie pozostawiają po sobie śladu węglowego, ale ich produkcja oraz wytwarzanie energii potrzebnej do poruszania się już tak. W ostatecznym rozrachunku użytkowanie samochodu elektrycznego w Polsce może być porównywalne lub nawet mniej ekologiczne niż w przypadku nowoczesnych silników spalinowych i silników diesla. Sytuacja ta zmienia się, jeżeli użytkownik samochodu zasila go za pomocą własnych paneli słonecznych i wtedy rzeczywiście można powiedzieć, że samochód jest bezemisyjny.
Ile CO2 produkują samochody elektryczne? Same w sobie nie produkują go wcale, jednak produkcja akumulatorów oraz energii może mieć znaczny wpływ na środowisko.
Powiązane:
- Energooszczędna przyszłość
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczną i ekologiczną alternatywą?
- Czy żywność pakowana w plastikowe opakowania przyczynia się do zaśmiecania środowiska?
- Kosmetyki naturalne do włosów. Czy warto?
- Źródła energii odnawialnej – czym są i jak kształtują przyszłość energetyki?
- Jak pogodzić dbanie o siebie z troską o środowisko?