Ekologiczne środki antykoncepcyjne – jak zabezpieczać się i być eko?

Avatar

Istnieje wiele metod świadomego planowania rodziny. Wbrew temu, co głoszą radykalni „ekoterroryści”, nie trzeba całkowicie rezygnować z seksu, by zachować neutralność dla środowiska naturalnego. Poznaj antykoncepcję w wersji EKO!

Świadomość o wpływie działalności człowieka na ekosystem planety ciągle się poprawia, ale nadal zbyt wolno. Wielu osobom wciąż trudno wyobrazić sobie związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ich życiem intymnym a zmianami klimatycznymi czy kurczeniem się zasobów wody pitnej. Tymczasem wszystko zależy od małych rzeczy!

Tylko część kondomów można nazywać ekologicznymi

Bierzesz środki hormonalne – recepta na tabletki antykoncepcyjne online ma taką samą wartość, jak wypisanie jej przez lekarza podczas osobistej w gabinecie. Wybierz e-fakturę zamiast paragonu. W efekcie oszczędzasz papier, tusz, prąd do drukarki… A to dopiero początek! Z kolei prezerwatywy w zdecydowanej większości powstają z tworzyw sztucznych. W ich składzie często znajduje się także kazeina – białko zawarte w mleku. A pewnie doskonale już wiesz, ile wody pochłania budowla oraz ile gazów cieplarnianych emitują zwierzęta. Wprawdzie nikt nie hoduje ich wyłącznie z myślą o produkcji kondomów, ale upowszechnianie weganizmu także sprzyja zmniejszaniu pogłowia. Wracając do prezerwatyw – ekologicznej antykoncepcji nie zapewnią te produkty, które;

  • sprzedaje się opakowaniach uniemożliwiających recykling;
  • nie ulegają rozkładowi;

Kupno kondomów jest zdecydowanie wygodniejszą opcją. Nie trzeba dobierać ich składu, jak przy tabletkach hormonalnych (po dopasowaniu środka można wnioskować o recepty przez internet. Co więcej, na rynek mają trafić prezerwatywy z materiałów biodegradowalnych. Na razie w pełni i szybko rozkładają się opakowania. To samo dotyczy naturalnego lateksu, ale kondomy potrzebują dodatków poprawiających ich wytrzymałość, co wydłuża okres degradacji do kilkudziesięciu lat. Badania nad nowymi kombinacjami trwają, producenci mówią o optymistycznych wynikach. 

Zobacz też:  Co to są produkty zero waste i jaki mają związek z ekologią?

Wazektomia, spirala – ekologia środków antykoncepcyjnych

Obie powyższe metody wiążą się z poważną ingerencją w ciało. W przypadku podwiązania nasieniowodów istnieje realne ryzyko trwałej niepłodności. Zabieg jest odwracalny, ale skuteczność tego procesu wynosi 30–80%, w zależności od wielu czynników. Jeżeli jesteś w stałym związku i nie planujecie mieć więcej dzieci, wazektomia może okazać się najbardziej ekologiczną antykoncepcją. Nie potrzeba żadnych dodatkowych zabezpieczeń… chyba że istnieją uzasadnione podejrzenia o brak wierności i ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną lub przenoszoną drogą płciową.

Wiele zalet mają także wkładki domaciczne. Srebrne i miedziane spirale nie zawierają żadnych hormonów, do tego wystarczają na średnio 8 lat. Sami producenci środków antykoncepcyjnych wskazują, że wkładki zachowują skuteczność przez 5 do 10 lat. Ich pozostałe walory to m.in.:

  • wysoki poziom bezpieczeństwa stosowania;
  • pełna i bezproblemowa odwracalność;
  • przy prawidłowym założeniu przez lekarza-ginekologa:
    • brak dyskomfortu w codziennym życiu;
    • brak pogorszenia doznań podczas stosunku.

Poznaj naturę organizmu kobiety i bądź EKO na 100%!

Istnieją sposoby planowania rodziny, które nie wymagają użycia żadnych preparatów hormonalnych, jednorazowych artykułów czy ingerencji w ciało. Naturalnie mowa o rzetelnie prowadzonym kalendarzyku małżeńskim – mierzenie temperatury i obserwacja cyklu miesiączkowego pozwalają z dużą dokładnością wskazać dni płodne. W internecie znajdziesz nawet specjalne, całkiem proste w obsłudze kalkulatory. Pomogą ci zarówno uniknąć niechcianej ciąży, jak i w staraniach o potomstwo.

Oczywiście istnieje jeszcze cała gama praktyk seksualnych, przy których prawdopodobieństwo zapłodnienia wynosi zero. Seks oralny, pobudzanie gadżetami erotycznymi, seks analny i wiele innych zabaw łóżkowych gwarantują intensywne, zmysłowe doznania. Problem w tym, że w trakcie miłosnych uniesień ciężko mówić o 100-procentowej kontroli nad ciałem i własnym zachowaniem. Masz do wyboru naprawdę mnóstwo opcji, by korzystać z życia, a przy tym nie marnować bezcennych zasobów Matki Ziemi!

Powiązane:

Zobacz też:  Jaki lunchbox dla dziecka wybrać? Jakie pudełko śniadaniowe będzie najlepsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts