Dieta sportowca. Czym różnią się przedtreningówki od izotoników?

Wiktoria Pilch
Każdy sportowiec musi dbać nie tylko o jakość i systematyczność treningów, ale również o odpowiednią dietę. Jadłospis osoby aktywnej powinien uwzględniać odpowiednią podaż kalorii oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ważnym elementem diety jest także odpowiednie nawodnienie. Sportowcy piją najczęściej przedtreningówki i izotoniki. Czym różnią się te napoje i kiedy należy je spożywać?

Przedtreningówka, czyli zastrzyk energii przed ćwiczeniami 

Jak sama nazwa wskazuje “przedtreningówka” to preparat, który należy wypijać tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń. Przedtreningówką nazywamy suplement diety zawierający substancje pobudzające (najczęściej związki roślinne), aminokwasy i stymulatory. Tego typu “booster” ma za zadanie dodać zawodnikowi energii, poprawić jego wydolność i wytrzymałość podczas treningu oraz przyspieszyć oczekiwane rezultaty. W zależności od składu przedtreningówki mogą przyspieszać proces spalania tkanki tłuszczowej i/lub wspomagać rozwój masy mięśniowej. 

Najpopularniejsze formy przedtreningówek to tzw. “shot” lub proszek do rozpuszczania w wodzie. Przeciwwskazaniem do stosowania tego typu suplementów są choroby serca i układu krążenia. 

Izotonik, czyli uzupełnienie elektrolitów po treningu 

Dieta sportowca powinna uwzględniać również izotoniki. Napój izotoniczny chroni organizm przed odwodnieniem i dostarcza mu węglowodanów oraz składników mineralnych utraconych podczas wysiłku fizycznego. Izotoniki uzupełniają poziom elektrolitów, czyli wapnia, sodu, magnezu i potasu. Związki te tracimy wraz z potem, a ich niedobory mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu. 

Dobrej jakości izotoniki należy wypijać od razu po treningu. W sklepach znajdziesz obecnie różne napoje dla sportowców o odmiennym składzie. Podczas zakupów zawsze uważnie czytaj etykietę produktu i wybieraj ten bez wielu sztucznych dodatków. Izotonik potreningowy możesz również samodzielnie przygotować w domu. Potrzebujesz jedynie wody, soku z jednej cytryny, trzech łyżek miodu i odrobiny soli. Taki domowy izotonik świetnie nawadnia szczególnie podczas upałów. 

Woda – przed, w trakcie i po treningu 

Szeroka oferta napojów funkcjonalnych, takich jak przedtreningówki i izotoniki, sprawia, że często zapominamy o regularnym nawadnianiu… wodą. Regularne picie wody to podstawa zdrowego trybu życia nie tylko osób aktywnych, ale każdego z nas. Im wyższy poziom aktywności fizycznej, tym więcej wody należy wypijać w ciągu dnia. Butelka z wodą mineralną powinna towarzyszyć każdemu sportowcowi zarówno przed, jak i w trakcie i po treningu. 

Zobacz też:  Jakie są najczęstsze problemy związane z instalacjami CO i jak można im zapobiec?

Odżywka białkowa na przyrost masy mięśniowej

Ważnym elementem diety sportowca jest również białko. Ten składnik odżywczy to podstawowy budulec organizmu, niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki kostnej i mięśniowej. Dostępne na rynku odżywki białkowe (na przykład w formie proszku do rozpuszczania w wodzie) uzupełniają niedobory protein i wspomagają pracę aktywnego organizmu wykazującego większe zapotrzebowanie na białko. Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts