Jak być bardziej eko podczas zakupów?

Zofia Kruk
Nasze zakupy i to, jak je robimy, ma ogromny wpływ na stan naszej planety. Na szczęście wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, aby zmniejszyć szkodliwość naszych działań. Co można zrobić, aby podejmować bardziej ekologiczne decyzje w sklepie? W poniższym artykule podsuwamy kilka praktycznych pomysłów.
Czy torby bawełniane na zakupy są dobrym rozwiązaniem? Sprawdź!

Wielorazowe torby są w modzie

Choć coraz częściej mówi się o szkodliwości plastikowych reklamówek, każdego roku zużywa się je w ogromnych ilościach. Niesie to ze sobą sporo niebezpieczeństw — czas ich użytkowania jest wyjątkowo krótki, ponieważ często trafiają do kosza od razu po powrocie z zakupów. Trafiając na wysypisko śmieci, będą zatruwać glebę przez setki lat i przyczyniać się do zwiększania efektu cieplarnianego. Kolejnym zagrożeniem jest wyrzucenie reklamówki do morza, gdzie zwierzęta morskie mogą się w nią zaplątać lub pomylić z pożywieniem.

Dlatego bezpieczniejszą i o wiele praktyczniejszą opcją jest stosowanie wielorazowych woreczków na owoce i warzywa oraz toreb materiałowych. Akcesoria te cechują się niezwykłą wytrzymałością, a ponadto występują w wielu różnorodnych wariantach. Ponadto producenci stale rozszerzają swoją ofertę, wytwarzając torby z całkowicie naturalnych tkanin i z możliwością personalizacji. Dzięki temu nie tylko ograniczamy zużycie plastiku, ale również otrzymujemy modny dodatek. Poszukujesz praktycznej torby na zakupy? Ciekawą ofertę produktów z bawełny znajdziesz na tej stronie: https://www.natura.slupsk.pl/torba-bawelniana-na-zakupy.

Wybieraj alternatywy dla plastikowych opakowań

Kolejnym sposobem na walkę z zużyciem plastiku jest wybieranie produktów przechowywanych w słoikach, szklanych butelkach, puszkach i papierowych kartonach. Plastikowe odpowiedniki są o wiele tańsze dla producentów, przez co wciąż są często spotykane na sklepowych półkach. Choć część marek podkreśla, że opakowania te pozyskane są z recyklingu, należy pamiętać, że plastik nie może być przetwarzany w nieskończoność — po pewnym czasie tworzywo stanie się o wiele słabsze. Całe szczęście można zauważyć, że szkło, metal i papier wracają do łask. 

Warto mieć na uwadze, że wiele z tych opakowań można ponownie wykorzystywać. Dotyczy to przede wszystkim szklanych butelek i słoików — świetnie nadadzą się do przechowywania kiszonek, dżemów oraz innych przetworów. Można również wykorzystywać je do przechowywania własnoręcznie robionych kosmetyków oraz środków czystości — w ten sposób nie tylko ograniczamy wytwarzanie śmieci, ale również oszczędzamy sporo pieniędzy. A jeśli nie jesteś w stanie dłużej ich używać, dokładnie umyj oraz wyparz opakowania i przekaż je dalej. Chętne osoby na pewno znajdziesz na różnych grupach o tematyce “zero waste” w mediach społecznościowych.

Zobacz też:  Jaki lunchbox dla dziecka wybrać? Jakie pudełko śniadaniowe będzie najlepsze?

Kupuj lokalnie i sezonowo

Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda droga ich ulubionych produktów do sklepu i z czym to się wiąże. A koszta i ślad węglowy związane z przewożeniem towarów z odległych krajów są ogromne. Dlatego też, o ile jest to możliwe, można zrezygnować z dostaw kurierskich. Z kolei jeśli zależy nam na zredukowaniu emisji szkodliwych gazów, wybierajmy produkty od lokalnych dostawców — oprócz zalet proekologicznych, możesz wesprzeć niewielkie przedsiębiorstwa w twojej okolicy. Ponadto sezonowe owoce i warzywa są zdrowsze i o wiele smaczniejsze, ponieważ zawierają mniejszą ilość środków konserwujących

Postaw na produkty z drugiej ręki

Branża fast fashion znana jest z produkowania ogromnych ilości śmieci w skali roku. Wiele ubrań trafia na wysypisko zaledwie po kilku użyciach. Na szczęście kupowanie w sklepach second-hand staje się coraz popularniejsze — często można znaleźć tam ubrania wysokiej klasy marek! Zresztą nabywanie towarów z drugiej ręki nie musi odnosić się tylko do ubrań. Wiele produktów można również nabyć poprzez:

  • komisy meblowe,
  • serwisy sprzedaży z drugiej ręki,
  • grupy sprzedażowe i wymiany rzeczy.

Wbrew pozorom, często oferty dotyczą towarów w praktycznie nienaruszonym stanie. Dzięki temu nie generujemy większej ilości śmieci i jednocześnie uzyskujemy jakościowy produkt w bardzo atrakcyjnej cenie!

Materiał promocyjny.Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts