Kosmetyki naturalne do włosów. Czy warto?

Wiktoria Pilch
Concept of hair care on white table

O kosmetykach naturalnych mówi się często i dużo, jednak nadal niewiele osób wie, czym się wyróżniają i czy rzeczywiście warto po nie sięgać. Czy mogą rozwiązać każdy kłopot dotyczący włosów? Postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat.

Kosmetyków używasz na co dzień. Mają ci pomóc ładnie wyglądać, a także zachować w dobrej kondycji skórę, włosy czy paznokcie. Wiesz jednak, że w ich składzie mogą znajdować się substancje, które wcale nie wpływają korzystnie na organizm, a nawet mogą szkodzić. Sporo mówi się o składnikach, których należy unikać, a także o tych, które wywierają dobroczynny wpływ, poprawiając wygląd i stan zdrowia twojego ciała. Na rynku kosmetycznym znajdziesz wiele preparatów, które oznaczone zostały jako kosmetyki bio lub naturalne. Czy warto po nie sięgać i czy rzeczywiście są one cudownym remedium na wszelkie problemy?

Naturalne, czyli jakie?

Chcesz znaleźć sposób na tłuste włosy, szukasz metod na poprawę ich kondycji? Zastanawiasz się, czy nie postawić na kosmetyki naturalne, ale wciąż nie wiesz, czym tak naprawdę są i czy pomogą ci uporać się z problemem? Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie każdy preparat oznaczony napisem „eko”, „natural” lub „bio” jest kosmetykiem naturalnym. Co więcej, na próżno szukać definicji kosmetyku naturalnego, bo jak dotąd nie stworzono jeszcze tej jednoznacznej. Jak zatem rozpoznać kosmetyk do włosów, który śmiało można nazwać naturalnym? 

Przede wszystkim sprawdź, czy dany specyfik ma certyfikat, np. ECOCERT, nadawany przez międzynarodową organizację z siedzibą we Francji. Kosmetyki certyfikowane przez ten podmiot muszą spełniać ściśle określone warunki. Według nich kosmetyki naturalne muszą składać się w 95% ze składników naturalnych i tylko 5% składników syntetycznych. Natomiast preparaty naturalne i jednocześnie ekologiczne to te, które mają aż 95% składników naturalnych, z których przynajmniej 50% musi pochodzić z upraw ekologicznych. Maksymalnie 5% składników mogą stanowić substancje syntetyczne. 

Zobacz też:  Producent znaków drogowych

Czy naturalne kosmetyki działają lepiej?

Kosmetyk naturalny nie każdemu i nie zawsze służy, tak samo, jak każdy inny specyfik. Pamiętaj również, że twoje włosy będą potrzebowały czasu, aby przyzwyczaić się do innego składu, np. braku SLES lub SLS, czyli substancji myjących, które intensywnie się pienią. Na początku może ci przeszkadzać, że włosy są bardziej szorstkie i poplątane – w takiej sytuacji sprawdzi się odżywka lub maska. Efekty stosowania kosmetyków naturalnych zaobserwujesz dopiero po pewnym czasie, gdy włosy odzyskają równowagę. 

Jeśli więc zastanawiasz się, jak zregenerować włosy po farbowaniu i przywrócić im zdrowy wygląd, wypróbuj preparaty z naturalnymi składnikami jak algi czy olejki z drzewa herbacianego. Na jakie inne substancje warto zwrócić uwagę? To przede wszystkim olej arganowy, który odżywia i nawilża zarówno włosy, jak i skórę głowy, ale także ekstrakty roślinne np. z nagietka, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, organiczne woski kwiatowe, oliwa z oliwek. Gdy zatosujesz kosmetyki naturalne, obserwuj reakcję swojego ciała i pamiętaj, że składniki mogą wywoływać reakcję alergiczną.

Zalety kosmetyków naturalnych

Kto decyduje się sięgnąć po kosmetyki naturalne? To przede wszystkim osoby, które szukają alternatywy dla tradycyjnych preparatów przepełnionych substancjami mogącymi mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Kosmetyki oznaczane jako eko powinny mieć prosty, krótki skład i muszą być po prostu bezpieczne. Innym aspektem jest troska o środowisko naturalne. Opakowania kosmetyków są w pełni recyklingowane, składniki pozyskiwane są w sposób przyjazny dla środowiska, do uprawy roślin nie stosuje się szkodliwych substancji. Co więcej, produkty te nie są testowane na zwierzętach i zazwyczaj nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego.

Kosmetyki naturalne to wybór ludzi świadomych, którzy wiedzą, czego chcą i w jasny sposób ustalają swoje priorytety. Dzięki nim możesz poprawić kondycję włosów. Jeśli jednak zmiana preparatu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem.

Zobacz też:  Jakie przesłanki trzeba spełnić by móc ogłosić upadłość konsumencką?


Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts