Konopie siewne – wpływ na środowisko 

Wiktoria Pilch
konopie siewne

Uprawa konopi siewnej ma się w Polsce coraz lepiej. Chcesz rozpocząć taką działalność? Sprawdź, jak wpłynie ona na środowisko.

Konopie siewne mają wiele praktycznych zastosowań, a ich uprawa jest legalna. Większość osób zaczynających uprawę tej rośliny koncentruje się na aspektach prawnych. A co ze środowiskiem? Ono też jest bardzo ważne, poświęćmy mu zatem nieco więcej uwagi.

Konopie siewne – jak i po co je uprawiać?

Na jakich zasadach można uprawiać w Polsce konopie siewne? Po co zakładać takie uprawy?

Uprawa konopi siewnych a prawo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawiać konopie może każdy rolnik/przedsiębiorca, który dopełnił kilku formalności. Podstawa to zezwolenie, wydane przez marszałka województwa. We wniosku muszą być określone m.in. takie kwestie, jak powierzchnia uprawy, informacja na temat uprawianych odmian oraz adres miejsca, w którym zebrane konopie będą magazynowane.

Konopie siewne w przemyśle

Czy uprawa konopi siewnych ma sens? Tak, gdyż roślina ta jest z powodzeniem wykorzystywana w różnych gałęziach gospodarki.

– „Konopie siewne to rośliny włókniste, które sprawdzają się w wielu dziedzinach gospodarki. Dzięki czemu z ich mocy korzysta nie tylko farmacja i branża kosmetyczna, ale też przemysł papierniczy i budowlany. Jednym z najnowszych trendów w budownictwie jest beton konopny, którego właściwości termoizolacyjne są coraz lepiej wykorzystywane. Konopie mogą też zastąpić plastik, który jest wielkim zagrożeniem dla planety” – mówi Magdalena Nita, ekspertka związana z  centrum-mk.pl.

Zobacz też:  Naturalne sposoby na oczyszczanie twarzy. Jak pozbyć się wągrów w domowych warunkach?

Konopie siewne a środowisko

Każda uprawa wpływa na środowisko naturalne. Jak wygląda to w przypadku konopi siewnej?

Jakie są potrzeby konopi siewnych?

Choć konopie są roślinami dość odpornymi, nie wszędzie ich uprawy się przyjmą. Błędem jest zakładanie uprawy na glebach kwaśnych lub piaszczystych, które nie są w stanie spełnić podstawowych potrzeb tej rośliny. Najlepiej sprawdzają się plantacje  na glebach użytkowych i głębokich o uregulowanych stosunkach wilgotnościowych. Konopie szybko rosną, wyróżniają się też krótkim okresem wegetacyjnym i dużą odpornością na choroby. 

Jak uprawa konopi wpływa na środowisko?

Sama uprawa konopi może dobrze wpływać na środowisko. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że rośliny te chronią gleby przed erozją, pozwalają też oczyszczać je z toksycznych zanieczyszczeń. Rośliny te same świetnie chronią się przed szkodnikami, zatem nie trzeba stosować sztucznych nawozów. 

Uprawa konopi to jednocześnie ujemny bilans węglowy. Co to oznacza? Że konopie podczas wzrostu pochłaniają z atmosfery CO2, a jednocześnie produkują więcej tlenu, niż las o tej samej wielkości, co plantacja. Długi system korzeniowy pozwala z kolei konopiom sięgać w głąb ziemi w poszukiwaniu wody gruntowej, dzięki czemu ich upraw nie trzeba intensywnie podlewać. W chwili, gdy susza staje się coraz większym problemem, jest to kwestia bardzo ważna.

Konopie siewne w przemyśle a ekologia

Z konopi siewnej mogą powstać nie tylko kosmetyki, ale różnego rodzaju materiały budowlane lub opałowe. Czy mogą się one okazać ekologiczną alternatywą dla tych produktów, z których korzystamy obecnie?

Alternatywa dla plastiku

Jednym z największych wyzwań współczesnego świata jest walka z plastikowymi odpadami. Może ją ułatwić wykorzystanie konopi siewnych, a dokładniej – produkowanie z nich bioplastiku. Ulega on biodegradacji po około 6 miesiącach. W porównaniu z plastikiem, którego rozkład to minimum 100 lat, jest to czas imponujący.

Zobacz też:  Dezodorant, czy antyperspirant? Co wybrać i dlaczego?

Konopna moda

Konopie mogą się świetnie sprawdzić jako materiał na ekologiczne ubrania. Wiadomo, że konopna odzież znana była już w czasach starożytnych, później jednak wyparły ją inne materiały. Dziś moda na ekologię wraca, a to oznacza, że odzież konopna staje się hitem. Docenią ją z pewnością alergicy oraz ci, dla których w ubraniu najważniejsza jest trwałość.

Konopie w budownictwie

Jednym z nowych trendów w ekologicznym budownictwie jest sięganie po beton konopny. Jest to technologia nowa, wymagająca jeszcze wielu prac, prognozy są jednak optymistyczne. Materiał ten badany jest pod kątem swoich termoizolacyjnych właściwości, dzięki czemu już wkrótce może stać się częstym gościem w naszych domach. 

Ekologiczne ogrzewanie

Pellet z konopi może okazać się dobrą alternatywą dla węgla i drewna. Konopie rosną szybko, a z jednego hektara uprawy konopi można uzyskać do 15 ton suchej masy opałowej. W obecnej sytuacji geopolitycznej jest to szansa, którą warto wykorzystać.

Uprawa konopi siewnej jest tania, a pozyskane z niej materiały mogą okazać się bardziej przyjazne dla środowiska niż te, z których korzystamy obecnie. Jedynym problemem jest wypracowanie nowych technologii, co wiąże się zarówno z kosztami, jak i koniecznością przeprowadzenia wielu badań.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts