Elektrownia atomowa w Polsce to temat, o którym w ostatnich latach znów jest głośno. Prąd z jądra atomowego może okazać się kluczem do ucieczki od węgla. Czy elektrownie jądrowe w Polsce są dobrym kierunkiem i kiedy można się ich spodziewać? Czytaj już teraz!
Odejście od energetyki węglowej w naszym kraju jest nieuniknione, jednak nadal nie ma alternatywy dla czarnego złota. Jednym z pomysłów często poddawanych pod debatę jest budowa elektrowni atomowej w Polsce. Czy jednak warto inwestować w technologię, od której wiele krajów próbuje odejść? Jak wyglądają perspektywy rozwoju energetyki atomowej w Polsce? Na te pytania odpowiadamy w naszym krótkim, lecz treściwym tekście!
Elektrownia atomowa w Polsce – temat, który wraca jak bumerang
Odejście od węgla do końca 2040 roku to plan bardzo ambitny, ale coraz częściej uznawany za nierealny. W naszym kraju energetyka węglowa ma ponad 70 % wkładu w cały rynek i trudno znaleźć dla niej alternatywę. Dlatego coraz częściej z różnych stron pojawiają się pomysły dotyczące budowy elektrowni atomowej w Polsce. Ta technologia pozyskiwania energii w naszym kraju znana jest głównie za sprawą awarii w Czarnobylu w 1986 roku. Czy są widoki na to, by stereotyp odszedł w niepamięć?
Dlaczego w Polsce nie zbudowano elektrowni jądrowej?
Pomysły dotyczące elektrowni atomowej w Polsce sięgają lat 50. XX wieku, kiedy w okolicach Otwocka powstał Instytut Badań Jądrowych. Plany budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce w latach 80. dotarły już do etapu realizacji, jednak prace przerwano z powodu protestów społecznych. Obecnie prawie 60% Polaków popiera metodę rozszczepiania atomów jako źródło produkcji energii elektrycznej. W związku z akceptacją społeczną i sporą wydajnością tej technologii temat znów powraca.
Elektrownie atomowe w Polsce – czy warto je budować?
Elektrownie atomowe w Polsce mogłyby zostać wybudowane, ponieważ na przeszkodzie nie stoją żadne przepisy. Dyrektywy ze strony UE nie zabraniają bowiem budowy takich obiektów. Mimo to w wielu krajach stopniowo odchodzi się od tego źródła prądu. Argumenty, które są wytaczane, to te dotyczące ryzyka przedostania się do środowiska naturalnego radioaktywnych substancji i problemu ich składowania. Do wytwarzania energii potrzebny jest zaś unikalny i kosztowny materiał, czyli uran, a jego zasoby są ograniczone.
Czy w Polsce jest elektrownia jądrowa?
Obecnie na terenie naszego kraju nie działa żadna elektrownia atomowa. W Polsce nie wykorzystuje się także tego rodzaju energii pochodzącej z eksportu. Nie oznacza to jednak, że energia pozyskiwana z rozszczepiania atomów w ogóle nie jest pobierana. Czy w Polsce jest elektrownia jądrowa?
Blok jądrowy jako zalążek elektrowni atomowej w Polsce
Od 1970 w Otwocku działa eksperymentalny blok jądrowy o mocy 30 MW. Prowadzone są w nim badania eksperymentalne. Działa również instalacja do produkcji izotopów promieniotwórczych, które są wykorzystywane w medycynie nuklearnej. Szacuje się, że stan techniczny obiektu pozwoli korzystać z niego nawet do 2060 roku, czyli aż 90 lat po otwarciu!
Elektrownia atomowa w Polsce – budowa w Żarnowcu
W latach 80. XX wieku w Żarnowcu rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Wznoszone były cztery bloki, które miały osiągnąć moc w sumie 1600 MW. Budowano także całe zaplecze socjalne z dworcem kolejowym, hotelami pracowniczymi i punktami gastronomicznymi. Prace, których zakończenie zaplanowano w 1991 roku, zostały wstrzymane po awarii elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Z budowy zrezygnowano ostatecznie w 1989 roku, po licznych protestach społecznych.
Kto chce inwestować w energetykę atomową w Polsce?
Obecnie planowana elektrownia atomowa w Polsce miałaby stanąć w miejscu przerwanej budowy w Żarnowcu. Chęć takiej budowy zgłasza koncern PGE. Ponadto, francuska firma EDF złożyła polskiemu rządowi ofertę stworzenia czterech lub sześciu reaktorów jądrowych. Niezależne prace nad budową niewielkich bloków o mocy 300 MW chce podjąć grupa PAK. Energetyka atomowa w Polsce ma generować prąd najpóźniej w 2030 roku.
Elektrownia jądrowa w Polsce – czy warto?
Energetyka jądrowa to sposób pozyskiwania prądu, który ma wiele zalet.
- Nie ma negatywnego wpływu na powietrze, ponieważ nie emituje spalin.
- Do pozyskiwania energii nie trzeba wiele materiału, a sam proces jest bardzo pewny i wydajny.
- Poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest bardzo wysokie.
Jedynym problemem jest lokalizacja dla takiego obiektu. Po badaniach referendalnych w gminie Mielno za chęcią budowy obiektu w okolicy opowiedziało się zaledwie 7% mieszkańców, a reszta była przeciwna.
Przełamywanie negatywnych skojarzeń dotyczących elektrowni atomowej w Polsce nie dało jeszcze efektu w postaci działających reaktorów. Odejście od energetyki węglowej jest nieuniknione, dlatego właśnie energia jądrowa może być dla niej alternatywą. Takie pozyskiwanie energii okazuje się neutralne dla środowiska, co ma ogromne znaczenie.