Elektrownia atomowa w Polsce – przyszłość czy temat na sezon ogórkowy?

Wiktoria Pilch
elektrownia atomowa w polsce

Elektrownia atomowa w Polsce to temat, o którym w ostatnich latach znów jest głośno. Prąd z jądra atomowego może okazać się kluczem do ucieczki od węgla. Czy elektrownie jądrowe w Polsce są dobrym kierunkiem i kiedy można się ich spodziewać? Czytaj już teraz! 

Odejście od energetyki węglowej w naszym kraju jest nieuniknione, jednak nadal nie ma alternatywy dla czarnego złota. Jednym z pomysłów często poddawanych pod debatę jest budowa elektrowni atomowej w Polsce. Czy jednak warto inwestować w technologię, od której wiele krajów próbuje odejść? Jak wyglądają perspektywy rozwoju energetyki atomowej w Polsce? Na te pytania odpowiadamy w naszym krótkim, lecz treściwym tekście!

Elektrownia atomowa w Polsce – temat, który wraca jak bumerang 

Odejście od węgla do końca 2040 roku to plan bardzo ambitny, ale coraz częściej uznawany za nierealny. W naszym kraju energetyka węglowa ma ponad 70 % wkładu w cały rynek i trudno znaleźć dla niej alternatywę. Dlatego coraz częściej z różnych stron pojawiają się pomysły dotyczące budowy elektrowni atomowej w Polsce. Ta technologia pozyskiwania energii w naszym kraju znana jest głównie za sprawą awarii w Czarnobylu w 1986 roku. Czy są widoki na to, by stereotyp odszedł w niepamięć?

Dlaczego w Polsce nie zbudowano elektrowni jądrowej?

Pomysły dotyczące elektrowni atomowej w Polsce sięgają lat 50. XX wieku, kiedy w okolicach Otwocka powstał Instytut Badań Jądrowych. Plany budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce w latach 80. dotarły już do etapu realizacji, jednak prace przerwano z powodu protestów społecznych. Obecnie prawie 60% Polaków popiera metodę rozszczepiania atomów jako źródło produkcji energii elektrycznej. W związku z akceptacją społeczną i sporą wydajnością tej technologii temat znów powraca. 

Zobacz też:  Jak wdrożyć ekologiczne rozwiązania w logistyce? Sprawdź, czy warto tworzyć przyjazny środowisku łańcuch dostaw!

Elektrownie atomowe w Polsce – czy warto je budować?

Elektrownie atomowe w Polsce mogłyby zostać wybudowane, ponieważ na przeszkodzie nie stoją żadne przepisy. Dyrektywy ze strony UE nie zabraniają bowiem budowy takich obiektów. Mimo to w wielu krajach stopniowo odchodzi się od tego źródła prądu. Argumenty, które są wytaczane, to te dotyczące ryzyka przedostania się do środowiska naturalnego radioaktywnych substancji i problemu ich składowania. Do wytwarzania energii potrzebny jest zaś unikalny i kosztowny materiał, czyli uran, a jego zasoby są ograniczone. 

Czy w Polsce jest elektrownia jądrowa?

Obecnie na terenie naszego kraju nie działa żadna elektrownia atomowa. W Polsce nie wykorzystuje się także tego rodzaju energii pochodzącej z eksportu. Nie oznacza to jednak, że energia pozyskiwana z rozszczepiania atomów w ogóle nie jest pobierana. Czy w Polsce jest elektrownia jądrowa?

Blok jądrowy jako zalążek elektrowni atomowej w Polsce

Od 1970 w Otwocku działa eksperymentalny blok jądrowy o mocy 30 MW. Prowadzone są w nim badania eksperymentalne. Działa również instalacja do produkcji izotopów promieniotwórczych, które są wykorzystywane w medycynie nuklearnej. Szacuje się, że stan techniczny obiektu pozwoli korzystać z niego nawet do 2060 roku, czyli aż 90 lat po otwarciu! 

Elektrownia atomowa w Polsce – budowa w Żarnowcu 

W latach 80. XX wieku w Żarnowcu rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Wznoszone były cztery bloki, które miały osiągnąć moc w sumie 1600 MW. Budowano także całe zaplecze socjalne z dworcem kolejowym, hotelami pracowniczymi i punktami gastronomicznymi. Prace, których zakończenie zaplanowano w 1991 roku, zostały wstrzymane po awarii elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Z budowy zrezygnowano ostatecznie w 1989 roku, po licznych protestach społecznych. 

Kto chce inwestować w energetykę atomową w Polsce?

Obecnie planowana elektrownia atomowa w Polsce miałaby stanąć w miejscu przerwanej budowy w Żarnowcu. Chęć takiej budowy zgłasza koncern PGE. Ponadto, francuska firma EDF złożyła polskiemu rządowi ofertę stworzenia czterech lub sześciu reaktorów jądrowych. Niezależne prace nad budową niewielkich bloków o mocy 300 MW chce podjąć grupa PAK. Energetyka atomowa w Polsce ma generować prąd najpóźniej w 2030 roku

Zobacz też:  Ślad węglowy organizacji. Jak go obliczyć?

Elektrownia jądrowa w Polsce – czy warto? 

Energetyka jądrowa to sposób pozyskiwania prądu, który ma wiele zalet.

  1.  Nie ma negatywnego wpływu na powietrze, ponieważ nie emituje spalin.
  2. Do pozyskiwania energii nie trzeba wiele materiału, a sam proces jest bardzo pewny i wydajny. 
  3. Poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest bardzo wysokie

Jedynym problemem jest lokalizacja dla takiego obiektu. Po badaniach referendalnych w gminie Mielno za chęcią budowy obiektu w okolicy opowiedziało się zaledwie 7% mieszkańców, a reszta była przeciwna.

Przełamywanie negatywnych skojarzeń dotyczących elektrowni atomowej w Polsce nie dało jeszcze efektu w postaci działających reaktorów. Odejście od energetyki węglowej jest nieuniknione, dlatego właśnie energia jądrowa może być dla niej alternatywą. Takie pozyskiwanie energii okazuje się neutralne dla środowiska, co ma ogromne znaczenie.Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts