Farma fotowoltaiczna – kompendium wiedzy o polach solarnych

Wiktoria Pilch
Farma fotowoltaiczna to jeden z najciekawszych pomysłów biznesowych, zwłaszcza w świetle planowanego odejścia od energii węglowej. Dlaczego warto czerpać czystą energię właśnie w ten sposób? Sprawdź, jak możesz zarobić, montując panele słoneczne na polu.
farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna to jeden z najciekawszych pomysłów biznesowych, zwłaszcza w świetle planowanego odejścia od energii węglowej. Dlaczego warto czerpać czystą energię właśnie w ten sposób? Sprawdź, jak możesz zarobić, montując panele słoneczne na polu.

Panele słoneczne okazują się najtańszym i najmniej wymagającym sposobem na pozyskiwanie czystej energii. Nic dziwnego, że farma fotowoltaiczna to coraz częstszy widok. Czy jednak inwestycja w pola solarne jest opłacalna, jeśli myślisz o większych zyskach? Kiedy poniesione koszty mogą się zwrócić? Co jest potrzebne do założenia takiej farmy? Te pytania są jak najbardziej zasadne. Odpowiemy na nie w artykule. Przeczytaj!

Farma fotowoltaiczna – co to jest?

Widokiem instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków raczej nikt nie jest już zdziwiony. Ciemne prostokątne panele pokrywają niejednokrotnie powierzchnię całych połaci dachowych, a nawet są na instalacjach wokół obiektu. Takie sieci generują prąd na własne potrzeby, a czasem także nadwyżki. Czy jednak można nazwać je farmami fotowoltaicznymi? 

Jakie kryteria musi spełniać farma solarna?

Nie każda instalacja pobierająca energię ze słońca może zostać określona w ten sposób. Do farm zaliczają się wszystkie instalacje, które produkują energię głównie z myślą o jej sprzedaży, a zapotrzebowanie własne jest niewielkie. Znaczenie ma także wielkość sieci. ma Moc nominalna farmy fotowoltaicznej to najczęściej ponad 500 kW, czyli powyżej normy małej instalacji. Dla porównania – przydomowe sieci rzadko osiągają moc większą niż 10 kW. 

Zobacz też:  Zasady segregacji odpadów – co i gdzie wyrzucać?

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna?

Inwestycja w farmy fotowoltaiczne jest stosunkowo pewnym biznesem, nastawionym na długoterminowy zysk. Może być bardzo kosztowna w początkowej fazie budowy, jednak praktycznie nie generuje kosztów już w czasie użytkowania. Z pewnych względów, o których więcej napiszemy w dalszej części tekstu, sporadycznie inwestuje się w farmy mniejsze niż 2 MW. Jaki jest koszt takiego biznesu? 

Działka pod farmę fotowoltaiczną

Panele trzeba gdzieś postawić, dlatego najważniejsza jest nieruchomość. Działka pod farmę fotowoltaiczną musi być dobrze nasłoneczniona i nieosłonięta przez drzewa, wzniesienia lub wysokie obiekty budowlane. Do montażu paneli na farmę 2 MW będziesz potrzebował około 4 ha ziemi, zatem musisz się liczyć z kosztami przynajmniej 500 tysięcy złotych. Możesz też wydzierżawić nieruchomość od właściciela. Roczny koszt będzie wówczas oscylował pomiędzy 30 a 60 tysięcy złotych. 

Koszt paneli potrzebnych do budowy farmy fotowoltaicznej 

Cena paneli to największa część inwestycji w farmę fotowoltaiczną. Do instalacji o mocy 2 MW będziesz potrzebował prawie 4,5 tysiąca paneli słonecznych. Ich koszt wraz z budową konstrukcji nośnej to około 2,5 tysiąca złotych za 1 kW. Wynika z tego, że za same panele zapłacisz ponad 5 mln złotych. Jak widzisz, farma słoneczna to inwestycja bardzo kosztowna, na którą nie każdy może sobie pozwolić. 

Farma fotowoltaiczna – kiedy się zwróci?

Każda inwestycja realizowana jest po to, żeby w przyszłości przynosiła wymierne zyski. Farma fotowoltaiczna również ma być przedsięwzięciem dochodowym. Dlatego przedstawimy zyski wynikające z produkcji czystej energii słonecznej

  1. Farma solarna o mocy 2 MW może rocznie produkować nawet 2200 MWh energii elektrycznej. 
  2. Na rynku 1 MWh możesz sprzedać za 300 do 350 złotych, dlatego roczny przychód z farmy to około 700 tysięcy złotych. 
  3. Po odliczeniu kosztów dzierżawy gruntu, podatków i własnego zapotrzebowania zyskujesz około 600 tysięcy złotych. Wynika z tego, że farma fotowoltaiczna zwróci się po około 8 latach.
Zobacz też:  Dofinansowania do wymiany pieca – zdobądź środki na wymianę kotła grzewczego!

Dlaczego farma solarna opłaca się w dłuższej perspektywie?

Minimalna żywotność farmy słonecznej wynosi 15 lat, dlatego zysk z takiej inwestycji to przynajmniej 4 miliony złotych. Musisz pamiętać, że z biegiem czasu prąd produkowany z węgla będzie coraz droższy, dlatego koszt energii słoneczną również wzrośnie. Panele słoneczne dobrej jakości mogą pobierać skutecznie energię nawet przez 25 lat. W związku z tym zysk z inwestycji może okazać się znacznie wyższy niż wspomniane 4 miliony.

Farma fotowoltaiczna – dotacje z programów unijnych

W ramach programów Unii Europejskiej, której polityka zmierza do całkowitej neutralności klimatycznej, można pozyskać dotacje na farmę fotowoltaiczną. Dotacje dystrybuuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i właśnie na stronie tej instytucji znajdują się wszystkie zasady przydzielania dopłat. Dotyczą one jednak inwestorów, którzy chcą wybudować farmy o mocy ponad 2 MW. Dotacja może objąć nawet 85% wartości całej inwestycji. 

Farma fotowoltaiczna – pozwolenia i formalności

Budowa instalacji fotowoltaicznej w obrębie własnego domu nie wymaga uzyskiwania pozwolenia. Przy mikroinstalacjach o mocy do 50 kW montowanych na gruncie lub na dachu nie potrzeba żadnych formalności. Jednak przy generującej kilkaset razy więcej energii farmie fotowoltaicznej nie da się już ich uniknąć.

Farma fotowoltaiczna a pozwolenie na budowę

Zacznijmy od tego, że dla pól solarnych konieczne są pozwolenia na budowę. Jednak zanim pomyślisz o takiej inwestycji na swoim obszarze, musisz sprawdzić warunki zabudowy dla nieruchomości. Miejscowy plan zagospodarowania może nie obejmować danej działki, dlatego konieczne będzie najpierw uzyskanie warunków zabudowy. Dopiero po tym, gdy zostaną wydane, można składać dokumenty potrzebne do uzyskania zgody. 

Na jakich gruntach można założyć farmę solarną?

Musisz pamiętać, że farma fotowoltaiczna nie może stanąć na obszarze rolniczym. Jedyne możliwe miejsca to:

  • działki klasy V, VI i bezklasowe;
  • nieużytki rolne. 

Dlatego często przed wydaniem warunków zabudowy konieczne będzie odrolnienie gruntów. Ważne jest także uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Okazuje się bowiem niezbędna dla obiektów produkujących energię. 

Zobacz też:  Ślad węglowy w Polsce

Fotowoltaika – farmy fotowoltaiczne jako działanie prospołeczne

Inwestycja w farmę solarną jest oczywistym sposobem na biznes i perspektywą zysków w przyszłości. Jednak fotowoltaika i farmy fotowoltaiczne w pewnym zakresie wpisują się w społeczną odpowiedzialność biznesu. Idea CSR ma na celu ograniczenie niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw na lokalną społeczność i środowisko naturalne. Rezygnując z konwencjonalnych, ale szkodliwych dla środowiska źródeł energii, możesz ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko.

Dlaczego farma fotowoltaiczna to przykład CSR?

Nawet mała farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW może zapewnić energię elektryczną dla bardzo dużego przedsiębiorstwa, kilku średnich firm lub ponad 200 domów jednorodzinnych. Możesz w ten sposób zaspokoić zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na prąd, a nadwyżki sprzedać innym lokalnym przedsiębiorcom. To bez wątpienia będzie miało pozytywny wpływ na lokalną społeczność. 

Fotowoltaika – farma Brudzew

Ciekawym przykładem budowy farmy fotowoltaicznej, która jednocześnie jest działaniem prospołecznym i ekologicznym, stała się inwestycja grupy energetycznej ZE PAK. Koncern zarządzający kilkoma elektrowniami węglowymi zainwestował w największą w kraju farmę fotowoltaiczną (o mocy 70 MW) w gminie Brudzew,

Farma powstała na obszarze wykorzystywanym wcześniej do odkrywkowego wydobywania węgla brunatnego. Nieużytek geologiczny stał się więc miejscem pozyskiwania czystej energii. Co ważne, grupa planuje całkowite przejście na energię z odnawialnych źródeł.

Jak widzisz, farma fotowoltaiczna to szczególny rodzaj instalacji solarnej. Skala inwestycji może przerastać indywidualnych użytkowników, ale nie powinna okazać się wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Zysk, jaki odniosą firmy inwestujące w czystą energię, to nie tylko korzyść finansowa. To przede wszystkim działanie proekologiczne i z myślą o lokalnej społeczności.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts