Wyciek ropy naftowej – do czego prowadzi taka katastrofa?

Wiktoria Pilch
wyciek ropy naftowej

Wyciek ropy naftowej to sytuacja, do której może dojść wyłącznie na skutek działalności człowieka. Jakie były największe ekologiczne morskie katastrofy na świecie? Czy da się im zapobiec?

Chyba każdy spotkał się z pojęciem wycieku ropy. Warto pamiętać, że zwykle wiąże się to z przedostaniem się nafty do oceanu, np. z powodu wadliwego rurociągu. Takie zdarzenie ma olbrzymie skutki, prowadząc do poważnych problemów o charakterze społecznym. W jej wyniku na wybrzeżu można znaleźć martwe ptaki i ryby, a woda na długo staje się zanieczyszczona.

Wyciek ropy w Kalifornii – olbrzymi problem

Jednym z przykładów olbrzymiej katastrofy ekologicznej jest wyciek ropy w Kalifornii. Doszło do wylania się 573 tys. litrów ropy, które stworzyły olbrzymią plamę na powierzchni oceanu. To oczywiście nie tylko problem biznesowy, ale także ekologiczny, prowadzący do nieodwracalnej szkody. Prawie 3 tys. baryłek ropy stworzyło plamę długą na 10 km, odcinając dostęp do tlenu dla ryb i powodując sklejanie się piór ptaków. Wyciek miał miejsce na początku października 2021. Burmistrz Kim Carr podkreślił, że sytuacja dotyczy ponad 30 km² wybrzeża.

Naftowa katastrofa ekologiczna – poważne straty

Wyciek ropy naftowej spowodował natychmiastowe zamknięcie wielu plaż i próby ratowania zwierząt. Na powierzchni wody zebrał się olej, który przykleja się do piór ptaków, uniemożliwiając im lot i przyczyniając się do ich śmierci. Tysiące litrów ropy, które wyciekło z powodu awarii w południowej Kalifornii, sprawiło, że odbudowa zakażonych ekosystemów może potrwać długie lata. W wyniku sytuacji częściowo zostały zamknięte miasteczka portowe Newport i Dana Point. Na tak olbrzymią katastrofę nie mógł nie zareagować gubernator stanu, Gavin Newsom. Zwrócił on uwagę na fakt, że taka sytuacja jest stanowczym przypomnieniem, jak niebezpieczne są dla ludzi i środowiska paliwa kopalniane.

Zobacz też:  Największe organizacje ekologiczne aktywnie walczące o dobro środowiska naturalnego

Wydobycie ropy w Kalifornii – jak wygląda ten biznes?

Wydobycie ropy rozpoczyna się od budowy platformy wiertniczej na oceanie, co zazwyczaj trwa ok. 2 lata. Wykorzystuje się tu dwie metody: albo przytwierdza się platformę do ziemi, albo pozwala się jej swobodnie pływać. Następnie łączy się je z odwiertami, którymi wydobywa się ropę naftową. Gdy ta zostanie zebrana, tankowiec przypływa, by zebrać niewydobyte resztki. Niestety czasem w instalacji dochodzi do awarii i tak jak w Kalifornii, powstaje plama ropy unosząca się na powierzchni oceanu. Odpowiedzialność zwykle ponoszą za to zarządcy, którzy np. przez wzgląd na oszczędności nie wymieniają starych rur bądź nie kontrolują procesu wydobycia wystarczająco.

Wybuch platformy wiertniczej Deepwater Horizon

Wyciek ropy naftowej to jednak nie nowe zjawisko. Cały świat pamięta wydarzenia z 2010 roku, kiedy platforma Deepwater Horizon wybuchła w Zatoce Meksykańskiej. Właśnie tam doszło do wycieku olbrzymich ilości tego surowca. Do dziś w związku z tym wybuchem w niektórych rejonach Zatoki Meksykańskiej obowiązuje zakaz połowu ryb, czego skrupulatnie pilnuje m.in. straż przybrzeżna. Co ciekawe, już po zażegnaniu problemu nastąpił wyciek w tej okolicy, jednak prawdopodobnie doszło do tego w naturalny sposób.

CSR zakłada ograniczenie wydobycia ropy

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, to zbiór założeń, dzięki którym przedsiębiorstwa mają działać w sposób proludzki i proekologiczny. Jest więc bezpośrednio związana m.in. z ograniczonym wydobyciem ropy naftowej.

Jeśli jesteś inwestorem bądź właścicielem przedsiębiorstwa staraj się wspierać odnawialne źródła energii, np. światło słoneczne czy wiatr. Dzięki temu ograniczysz wydobycie takich surowców, jak ropa, a co za tym idzie, przyczynisz się do zmniejszenia ilości problemów ekologicznych, np. wycieku ropy. Nie powinieneś pozostawać obojętny, ponieważ codzienny styl życia ma ogromne znaczenie dla ekologii całej planety.

Zobacz też:  Znakowanie produktów spożywczych – dlaczego jest istotne? Bezpieczeństwo a etykietowanie żywności


Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts