Ekologiczne rozwiązania w miastach – ważny element walki ze zmianami klimatu

Wiktoria Pilch
ekologiczne rozwiązania w miastach

Ekologiczne rozwiązania w miastach są próbą walki z zanieczyszczeniami emitowanymi w największych siedliskach ludzi. W jaki sposób wpływają na komfort mieszkańców? Jak można zorganizować miasto ekologiczne przyjazne dla ludzi? Sprawdź!

Większość mieszkańców naszej planety żyje w miastach, a w Europie ta wartość przekracza 60%. Zanieczyszczenia bytowe są w tych miejscach wyraźne. Największe aglomeracje nie mają wyjścia – muszą wprowadzać ekologiczne rozwiązania w miastach. Co mogą zrobić zarządcy miast, aby chronić środowisko naturalne? Jak przekonać mieszkańców, że warto przedsięwziąć takie działania? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi, zapraszamy do lektury!

Ekologiczne rozwiązania w miastach – geneza problemu 

Miasta są chętnie wybierane przez ludzi z uwagi na większą wygodę i lepsze warunki do życia. Pewne niedogodności w postaci braku przestrzeni czy gorszych warunków mieszkalnych wynagradza łatwy dostęp do zasobów, kultury i możliwość rozwoju. Niestety, im więcej osób, tym większy poziom zanieczyszczenia środowiska wewnątrz i wokół miast. Ekologiczne rozwiązania w miastach są zatem konieczne do tego, żeby utrzymać warunki życia na stałym poziomie

Miasto ekologiczne nie jest łatwe do stworzenia, ale…

Zanieczyszczenie powietrza przez spaliny, nadmierna ilość śmieci czy ścieki to tylko część z zanieczyszczeń miejskich. Są one skutkiem ubocznym dużego nagromadzenia mieszkańców w jednym miejscu. Nie można jednak zakazać korzystania z łazienki czy wjazdu samochodów na osiedla mieszkalne. Ekologiczne rozwiązania w miastach muszą być wprowadzane racjonalnie i mają zachęcić społeczność do uczestniczenia w zmianach

Zobacz też:  Jak zbudować dom ekologiczny?

Dlaczego ekologiczne rozwiązania w miastach są konieczne?

W miastach żyje ponad 52% mieszkańców naszej planety. To właśnie w największych skupiskach wykorzystywane jest prawie 70% energii elektrycznej, a także wiele innych zasobów. To w głównej mierze prowadzi do zanieczyszczenia środowiska na dużą skalę. Ekologiczne rozwiązania w miastach są konieczne choćby ze względu na coraz gorszą jakość powietrza. Duża zawartość szkodliwych związków w spalinach niekorzystnie wpływa nie tylko na klimat, lecz także na zdrowie mieszkańców. 

Ekologiczne rozwiązania w miastach – co można zrobić?

Zanieczyszczenie powietrza to największy problem, z jakim borykają się miasta. Szkodliwe związki pochodzą głównie z transportu i z ogrzewania. Miasto ekologiczne musi znaleźć sposób na to, jak wyeliminować spaliny, jednocześnie nie ograniczając komfortu mieszkańców. Jakie sposoby mogą zadziałać w Polsce i Europie?

Ekologiczne rozwiązania w miastach europejskich

Lepiej rozwinięte kraje europejskie już od dawna chcą dążyć do realizacji idei miasta ekologicznego. Jedną z metod walki ze smogiem jest inwestycja w infrastrukturę rowerową. Dobry przykład daje Kopenhaga, gdzie przez ścisłe centrum miasta prowadzą oddzielne, bezpieczne pasy rowerowe. Mieszkańcy mają do dyspozycji wiele ogólnodostępnych i darmowych parkingów dla jednośladów. Dzięki temu emisja spalin z transportu została ograniczona o ponad połowę. 

Miasto ekologiczne z lepszą komunikacją miejską, czyli Barcelona

Rowery to nie jedyny sposób walki ze smogiem. Największe europejskie i światowe metropolie stawiają sobie za cel całkowite odejście od pojazdów spalinowych w komunikacji miejskiej. Włodarze Barcelony chcą całkowicie wycofać wszystkie autobusy miejskie spalinowe do 2030 roku. Jednym z ekologicznych rozwiązań w miastach jest wykorzystanie autobusów elektrycznych, które zasilane są stacjami czerpiącymi energię z fotowoltaiki

Najprostszy plan na miasto ekologiczne – więcej zieleni

Europejskie miasta, dla których ważne jest środowisko, sporo inwestują także w przywrócenie tam naturalnych ekosystemów. Sadzi się wiele drzew, pojawiają się także łąki kwietne dla pszczół. Bardzo powszechne staje się zakładanie ogrodów na dachach biurowców i obiektów publicznych. 

Zobacz też:  Zanieczyszczenie środowiska – najważniejsze przyczyny

Ekologiczne rozwiązania w miastach w Polsce

W naszym kraju wciąż brakuje spójnej polityki dotyczącej wprowadzania ekologicznych rozwiązań w miastach. Pod względem ochrony środowiska naturalnego Polska jest jeszcze na początku drogi. Najważniejszym wyzwaniem jest walka z niską emisją spalin powstających przy ogrzewaniu budynków. W tym celu:

  • realizowane są dopłaty do wymiany pieców;
  • ułatwia się podłączenie do miejskich systemów grzewczych;
  • są promowane dopłaty do OZE. 

Każde polskie miasto ekologiczne stara się też na własną rękę rozbudować ekosystem. Powstają łąki kwietne, a w parkach sadzone są kilkuletnie drzewa. Często można zauważyć niezrozumienie dla nowych ekologicznych rozwiązań w miastach, ale podejście do ekologii w naszym kraju się zmienia na lepsze.

Ekologiczne rozwiązania w miastach – podsumowanie

Jak szacują naukowcy, z każdym rokiem procent mieszkańców miast będzie się zwiększał. To oznacza, że wzrośnie zużycie energii i zasobów, więc może zwiększać się zanieczyszczenie. Włodarze największych ośrodków będą musieli więc stawić czoła wyzwaniu. Pozostaje mieć nadzieję, że ekologiczne rozwiązania w miastach, które wprowadzane są obecnie, zaczną szybko przynosić efekty i uda się uniknąć poważnych zmian klimatu.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts