Jaka jest emisja CO2 z gazu ziemnego? Czy gaz jest paliwem ekologicznym?

Wiktoria Pilch
emisja co2 z gazu ziemnego

Emisja CO2 z gazu ziemnego jest znacznie niższa niż ta przy spalaniu węgla kamiennego. Ten surowiec jest zatem uznawany za bardziej ekologiczny i polecany do ogrzewania domów. Jaka jest wartość emisji CO2 z gazu ziemnego? Sprawdź!

Polityka ekologiczna od lat wskazuje na węgiel i ropę jako największe źródła zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla. Zaleca się wykorzystywanie innych surowców energetycznych, wśród których pojawia się gaz. Emisja CO2 z gazu ziemnego jest wyraźnie niższa w porównaniu do innych surowców kopalnych. Czy to wystarczy, żeby mówić o ekologicznym charakterze węgla? Dowiedz się!

Emisja CO2 z gazu ziemnego – ile wynosi?

Ochrona środowiska dla wielu ludzi staje się niezwykle istotna, co przekłada się na bezpośrednie działania rządów państw i lokalnych samorządów. Jednym z przykładów takich działań w naszym kraju są ustawy antysmogowe uchwalane przez sejmiki wojewódzkie. W ich myśl stare kotły węglowe mają zostać zastąpione między innymi bardziej ekologicznymi piecami na gaz. Na takie decyzje wpływa stosunkowo mała emisja CO2 z gazu ziemnego, która pojawia się przy jego spalaniu.

O jakich wartościach mówimy? 

Szacuje się, że przy spalaniu węgla kamiennego potrzebnego do wytworzenia 1 MWh energii, do atmosfery widzialna jest prawie tona CO2. Dla porównania, emisja CO2 z gazu ziemnego jest niemal o połowę niższa. Dlatego przy ogrzewaniu budynków o podobnej wielkości i tak samo izolowanych, piec gazowy emituje znacznie mniej CO2. 

Czy gaz jest paliwem ekologicznym? 

Niska emisja CO2 z gazu ziemnego nie jest wystarczającym argumentem za tym, żeby surowiec ten uznać za paliwo ekologiczne. Rzeczywiście, czerpanie z niego energii jest mniej szkodliwe dla środowiska. Nie ma tu też pozostałości w postaci pyłów, które osiadają na glebie i w wodzie. Jednak to za mało, by mówić o ekologii. 

  1. Gaz ziemny nie rozwiązuje jednego z najważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska, a zatem ograniczenia pozyskiwania zasobów naturalnych. 
  2. To paliwo nieodnawialne, które wydobywane jest ze złóż. Prowadzi to do nieuniknionego wyczerpania się zasobów, a zatem ponownego braku odpowiedniego paliwa. 
Zobacz też:  Ile wynosi ślad węglowy człowieka i jak go obliczyć?

Można uznać, że ze względu na emisję CO2 z gazu ziemnego ten surowiec trzeba potraktować jako paliwo skuteczne zaledwie przez kilka najbliższych lat. 

Pojawił się jeszcze jeden problem z tym paliwem. Można zauważyć, że przez politykę tego kraju dostawy z Rosji, a zatem największego dystrybutora w regionie, będą utrudnione. 

Niska emisja CO2 z gazu ziemnego, a może inne źródła energii? 

Unia Europejska i większość rozwiniętych państw stawia sobie za cel ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to jedno z założeń, jakie ma doprowadzić do uzyskania neutralności ekologicznej Europy. Niewielka emisja CO2 z gazu ziemnego w porównaniu do węgla i ropy jest krokiem w dobrym kierunku. Tylko czy taki krok wystarczy? 

Mniejsza emisja to jednak emisja i przy przedstawianych wartościach ograniczy problem tylko o połowę, a nie rozwiąże go. Gaz nie daje też poczucia bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ nie wydobywamy go wystarczająco dużo i większość państw UE musi go sprowadzać. Tutaj niewielki plusik jest po stronie węgla, którego na razie mamy pod dostatkiem. Jak znaleźć dobre rozwiązanie? 

Jakie są alternatywy?

Wystarczy spojrzeć w górę. Słońce jest zasobem, który rozwiązuje wszystkie problemy. Promienie słoneczne można bezpośrednio przetwarzać na energię elektryczną i ciepło, a pośrednio pozwalają też czerpać energię z wiatru i wody. Ponadto mamy ich wystarczająco dużo do uzyskania niezależności, a przy tworzeniu z nich prądu emisja CO2 jest na poziomie zerowym. 

Emisja CO2 z gazu ziemnego – podsumowanie

Znacznie niższa emisja CO2 z gazu ziemnego w porównaniu do innych paliw kopalnych sprawia, że spoglądamy na to paliwo przychylnym okiem. Stojąc jednak przed wyborem kotła do swojego domu lub firmy, weź pod uwagę źródła zielonej energii. Problemy z gazem mogą pojawić się szybciej, niż byś chciał. W przypadku OZE wszystko wskazuje na to, że będzie to energia przyszłości – jednocześnie ekologiczna i ekonomiczna. 

Zobacz też:  Kompensacja CO2 – czy to sposób na zrównoważony rozwój?

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts