Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Wiktoria Pilch
jak zmniejszyć ślad węglowy

Jak można zmniejszyć ślad węglowy? Postaramy się przybliżyć, czym jest i dlaczego warto go obliczać. Podpowiemy również, jak można przyczynić się do generowania mniejszego śladu węglowego. Przeczytaj i zwiększ świadomość ekologiczną!
Globalne ocieplenie, które wynika z nadmiernego natężenia gazów szklarniowych, przyczynia się do wielu klęsk żywiołowych. Porozumienie paryskie z 2015 roku wymusza na państwach podjęcie wspólnego frontu w walce z tym problemem. Czy każdy z nas może dążyć do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery? Jak zmniejszyć swój ślad węglowy? Które z codziennych czynności mogą ograniczyć emisję CO2 i innych substancji do atmosfery? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi, przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy mierzy ilość gazów cieplarnianych, która została przez coś wytworzona. Podmiotem pozostawiającym ślad może być osoba, zdarzenie, produkt, firma czy choćby proces. Wyraża się go jako ekwiwalent dwutlenku węgla. Czym on jest? To całkowita emisja gazów cieplarnianych, które wytwarza w ciągu roku. Jeśli ktoś ma wysoki ślad węglowy, oznacza to, że emituje do atmosfery zbyt wiele CO2 i innych gazów cieplarnianych. Aby można było go ograniczać, najpierw trzeba dokonać odpowiednich obliczeń. W jaki sposób można to zrobić?

Jak obliczyć ślad węglowy?

Warto jeszcze dodać, że ślad węglowy jest miarą tego, ile gazów cieplarnianych (np. CO2) powstało podczas wytworzenia i dostarczenia produktu lub usługi użytkownikowi końcowemu. Jak obliczyć jego wartość?

  1. Pierwszym krokiem jest oszacowanie całkowitej jego ilości, która zostanie wyemitowana podczas produkcji i dystrybucji produktów lub usług.
  2. Następnie trzeba podzielić tę sumę przez liczbę wyprodukowanych lub dostarczonych jednostek.
Zobacz też:  Wylesianie (deforestacja)

Być może brzmi to skomplikowanie, jednak z pomocą przychodzą kalkulatory. Po wprowadzeniu kilku danych algorytm przeliczy je i wyświetli wynik.

Zmniejsz swój ślad węglowy!

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie śladu węglowego, ale zdecydowanie najłatwiejszym jest recykling. Powtórne wykorzystanie jednej szklanej butelki pozwala zaoszczędzić energię wystarczającą do oglądania telewizji przez trzy godziny. Innym sposobem jest korzystanie z transportu publicznego. Zmniejsza się wówczas natężenie ruchu i poziom zanieczyszczenia, co ułatwia wszystkim troskę o środowisko! Oczywiście, są jeszcze lepsze propozycje, np. rower. Podstawa to jednak oszczędność energii. Wyłączaj światło i urządzenia, kiedy z nich nie korzystasz.

Korzystaj z zielonej energii!

Świetnym pomysłem w większej skali jest odejście od energii z paliw kopalnych i korzystanie z tych bazujących na OZE. Mowa tutaj o:

  • elektrowniach wiatrowych;
  • turbinach wodnych;
  • panelach słonecznych;
  • elektrowniach jądrowych.

Takie rozwiązania mają zdecydowanie lepszy wpływ na środowisko niż elektrownie konwencjonalne. W przypadku tych ostatnich emisja CO2 jest ogromna. Aby ograniczyć ślad węglowy, niezbędna będzie transformacja całego sektora energetycznego.

Dlaczego zmniejszenie emisji CO2 jest tak ważne?

Zmniejszenie zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla jest niezbędne dla środowiska. Na szczęście, jest to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać!Potrzeba systematyczności i zmiany niektórych nawyków. Już teraz coraz częściej słychać o suszach, gwałtownych podtopieniach czy topniejących lodowcach. Wszystko to jest spowodowane globalnym ociepleniem, które jest następstwem nadmiernego śladu środowiskowego. To zaś w dużej mierze efekt działań człowieka. Jeśli nic się nie zmieni, Ziemia będzie trudnym miejscem do życia dla przyszłych pokoleń. Dążenie do neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju to wyzwanie, które trzeba podjąć.

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu

Jak zmniejszyć ślad węglowy i ograniczyć redukcję emisji gazów cieplarnianych? Znaczącą rolę odgrywa CSR, czyli inicjatywy przedsiębiorstw wykraczające poza ich bazową działalność. Przypomnijmy, że całkowita suma emisji gazów cieplarnianych to w skali roku ponad 10 ton na każdego Polaka (CO2 to ponad 8 ton). Społeczna odpowiedzialność biznesu propaguje m.in. zachowania proekologiczne. Wprowadzanie takich rozwiązań w firmie to dobry przykład i zachęta dla lokalnej społeczności, aby bardziej troszczyć się o środowisko.

Zobacz też:  Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Jak przebiegła konferencja? Co sądzą aktywiści?

Podsumowanie

Co każdy z nas może zrobić dla klimatu? Pierwszym krokiem jest zmniejszenie śladu węglowego w domu. Możesz ograniczać zużycie energii i korzystać ze źródeł odnawialnych, takich jak panele słoneczne.Drugim krokiem jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Im mniej ich będzie, tym mniej węgla wyemitujesz do atmosfery. Trzeci krok to ograniczenie marnowania żywności. Walka ze zmianami klimatycznymi to nie tylko globalne inicjatywy i porozumienia międzynarodowe. Proekologiczna działalność przedsiębiorstw wpisująca się w ideę CSR to również jedna z dróg ku zmianom. Jednak ważne jest także to, co wspomnieliśmy na początku naszego podsumowania. Jednostkowe działania być może wydają się mało znaczące dla planety, ale tak naprawdę to w dużej mierze od nich zależy najwięcej.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts