Kryzys klimatyczny to coś, o czym mówi się już od wielu lat. W ostatnich czasach dyskusja przybiera jednak na sile, wraz z coraz bardziej widocznymi skutkami zmian. Czy ludziom zagraża katastrofa klimatyczna? Jak biznes wpływa na klimat? Przeczytaj w artykule!
W mediach, ale też w politycznych kuluarach coraz częściej słyszy się o zmianach klimatu. Emisja gazów cieplarnianych, globalne ocieplenie, częste powodzie to jedne z często przewijających się tematów, które mogą mieć realny wpływ na życie każdego człowieka. Co gorsza, przez stopniową, ale intensywną degradację przyrody i klimatu zmiany zachodzą obecnie bardzo szybko. Mimo dość dramatycznej sytuacji, w jakiej ludzkość znajduje się w 2021 roku, nie jest jeszcze zbyt późno, by powstrzymać zmiany. Jest do tego jednak potrzebna ogromna mobilizacja, również ze strony rządów i międzynarodowych korporacji. Jak obecnie wygląda sytuacja na świecie i jak można powstrzymać skutki kryzysu klimatycznego?
Susze czy powodzie? Jaki wpływ na środowisko ma kryzys klimatyczny?
Charakterystyczną cechą kryzysu klimatycznego jest przede wszystkim obecność ekstremalnych zjawisk pogodowych. Mogą to więc być susze, ale zdarzać się też będą okresy tak zwanych deszczów nawalnych. Są to nagłe opady o bardzo dużej intensywności. Może się wydawać, że tak duża ilość wody wystarczy, by odżywić wysuszoną ziemię i sprawi, że rolnicy będą cieszyć się uprawami. Jest jednak wręcz odwrotnie. Długi czas bez deszczów sprawia, że ziemia staje się dogłębnie przesuszona. Jeśli nagle zaczyna padać deszcz, to gleba nie jest w stanie przyjąć wody, która zwyczajnie spływa po uprawach. Warto też zaznaczyć, że ulewne opady mogą uszkodzić sadzonki bądź wypłukać nasiona z ziemi. To jednak tylko niektóre ze skutków zmian klimatycznych.
Jak duży wzrost temperatur wpływa na kryzys klimatyczny?
Gazy cieplarniane i ograniczenie ich emisji to ważny element polityki klimatycznej. Mieszanka składająca się głównie z dwutlenku węgla i metanu wpływa bowiem na podwyższanie się średniej temperatury na całej ziemi. Wcześniejsze raporty, nawet sprzed 10 lat, pokazywały, że zwiększenie temperatury do 2 stopni spowoduje zmiany trudne do zatrzymania. Obecnie wiadomo, że już jeden stopień więcej może poważnie wpłynąć na ekosystemy na całej planecie. Mimo że lokalnie nie wydaje się znaczącą zmianą, to w rzeczywistości może doprowadzić do wymarcia wielu gatunków roślin i zwierząt.
Czy ograniczenie spalania węgla zatrzyma kryzys klimatyczny?
Wykorzystywanie paliw kopalnych i wydobycie węgla kamiennego bardzo negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Podczas ich ogrzewania dochodzi bowiem do uwalniania szkodliwych gazów odpowiedzialnych za ogrzewanie się Ziemi. Całkowite lub przynajmniej częściowe odejście od tradycyjnych źródeł energii nie wystarczy jednak do zatrzymania degradacji środowiska. Potrzebne są też działania naprawcze, takie jak sadzenie drzew.
Do kiedy mamy czas na zatrzymanie kryzysu klimatycznego?
Pandemia koronawirusa miała wiele negatywnych skutków, zwłaszcza dla światowej gospodarki, ale jej plusem było obniżenie emisji szkodliwych gazów do 5%. Do 2030 roku państwa całego świata powinny starać się zwiększać ten odsetek, by mieć jak największe szanse na powstrzymanie zagrożenia. Trudno jednak określić czas, w którym zmiany będą już zbyt duże. Kilka lat temu uważano, że do 2100 roku klimat na Ziemi nie zmieni się znacząco. Obecnie wiadomo, że już w 2050 roku sytuacja może stać się dramatyczna.
Jaki wpływ na zmianę klimatu mają jednostki?
Odpowiedzialność za zmiany klimaty ciąży przede wszystkim na rządach państw i światowych korporacjach. Nie oznacza to, ze jednostki nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się wokół. Do działań, które można codziennie podejmować, należą:
- ciągłe dokształcanie się i czytanie o bieżących ustaleniach naukowców;
- uświadamianie swojej rodziny, znajomych i współpracowników o zmianach w klimacie;
- promowanie w swoim otoczeniu działań proekologicznych;
- oszczędność wody, stosowanie dzbanka z filtrem zamiast kupowania kolejnych butelek;
- ograniczenie używania plastiku, noszenie materiałowych toreb na zakupy;
- poprawne segregowanie śmieci;
- kupowanie używanych, a nie nowych przedmiotów, zwłaszcza ubrań, do których produkcji zużywa się setki litrów wody.
Akcje społeczne w walce ze zmianami w klimacie
Jeśli wszystkie kwestie związane z ekologią nie są Ci obce i chcesz zaangażować się w zorganizowaną działalność na rzecz klimatu, poszukaj w swojej okolicy różnego rodzaju inicjatyw. Ludzie organizują oddolnie np. akcje sadzenia drzew czy sprzątania śmieci z lasu. Może się to wydawać niewiele, ale tak naprawdę każdy wysiłek na rzecz planety jest lepszy niż bezczynność.
Zmiany w klimacie są nieuniknione, jednak nie jest jeszcze za późno na zmiany. Wywieranie nacisku na władze i ekologiczny tryb życia to recepta na sukces.
Powiązane:
- Czy zmiana klimatu to wina człowieka? Jak warunki pogodowe wpływają na ekosystem?
- Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Jak przebiegła konferencja? Co sądzą aktywiści?
- Redukcja emisji CO2 w UE i na świecie – czy uda się osiągnąć neutralność klimatyczną?
- Zeroemisyjność w UE i na świecie – czy uda się ją osiągnąć?
- Emisja CO2 na świecie – jakie są jej źródła?
- Porozumienie paryskie weszło w życie – jakie zmiany dokonały się w politykach klimatycznych?