Emisja CO2 do atmosfery – skąd się bierze nadmiar dwutlenku węgla i dlaczego jest to niebezpieczne?

Wiktoria Pilch
emisja co2 do atmosfery

Nadmierna emisja CO2 do atmosfery uznawana jest za największe zagrożenie dla naszej planety. Każdego roku przedostaje się do atmosfery coraz więcej dwutlenku węgla i nikną możliwości usunięcia go przez naturę. Skąd bierze się ten problem?

Wiele rozwiniętych państw świata dąży do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Widzą w tym bowiem jedyną szansę na uniknięcie katastrofy klimatycznej, która związana jest z działalnością człowieka. Takie działania spotykają się z oporem niektórych branż, głównie związanych z paliwami kopalnymi. Czy słusznie? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Najważniejsze przyczyny emisji CO2 do atmosfery 

Dwutlenek węgla to naturalny związek chemiczny, który w pewnym stężeniu stale znajduje się w atmosferze. Wiele roślin wykorzystuje go do odżywiania i  pochłania z niego węgiel, pozostawiając tlen. Jednak w ostatnich dwóch wiekach emisja CO2 do atmosfery znacznie wzrosła. W ten sposób przekroczono poziom, który od milionów lat utrzymywał się w atmosferze. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest działalność człowieka. 

Wytwarzanie energii a emisja CO2

Dwutlenek węgla to jeden z produktów ubocznych, jakie powstają w czasie spalania paliw kopalnych. To te surowce wykorzystywane są do wytwarzania energii, a zatem elektryczności, zasilania transportu i ogrzewania. W procesach spalania węgla, ropy i gazu powstaje ponad 75% CO2 wypuszczanego rocznie do atmosfery. Tymczasem to właśnie z tych źródeł pochodzi prawie 70% energii wytwarzanej na świecie. 

Nadmierna emisja CO2 do atmosfery i jej skutki 

Wzrost zapotrzebowania energetycznego, rozwój przemysłu i przyrost ludności w ostatnich stuleciach sprawił, że ludzkość emituje niewyobrażalne ilości CO2. Jakie są skutki tak dużej emisji CO2 do atmosfery? W efekcie nadmiernego stężenia w atmosferze gaz zaczął wpływać niekorzystnie na ekosystem. 

Zobacz też:  Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Jak przebiegła konferencja? Co sądzą aktywiści?

Ile dwutlenku węgla jest w atmosferze?

Naukowcy obliczyli, że zawartość dwutlenku węgla w atmosferze obecnie jest na poziomie około ok. 0,04%, co wyraża się zapisem 400 ppm. Analizując tę wartość, można uznać, że ilości są śladowe, jednak same dane nie pokazują skali zmian. Szacuje się, że przez ostatnich kilka tysięcy lat poziom CO2 w atmosferze wynosił 280 ppm. Wszystko zaczęło się zmieniać pod koniec XIX wieku, kiedy rewolucja przemysłowa wymusiła poszukiwania wydajniejszych źródeł energii, czyli ropy, węgla i gazu ziemnego. 

Emisja CO2 stale rośnie

Zawartość CO2 w atmosferze obecnie jest o 45% wyższa i stale się powiększa. Ostatnie badania pokazują, że przekroczyliśmy pułap 410 ppm, a każdego roku na całym świecie wypuszcza się ponad 36 miliardów ton CO2. Co najbardziej niepokojące, w ostatnich latach, pomimo działań ekologicznych, nadal odnotowuje się wzrost emisji o około 5% rocznie. 

Wpływ emisji CO2 do atmosfery na środowisko naturalne na Ziemi 

Dwutlenek węgla należy do gazów cieplarnianych, a zatem ma spory wpływ na to, jaka stała temperatura utrzymuje się na naszej planecie. Okazuje się, że zwiększenie stężenia tego gazu w atmosferze już doprowadziło do podniesienia temperatury na naszej planecie o prawie 1 stopień Celsjusza. 

Choć wydaje się to niewiele, średnia dla całej Ziemi nie oddaje dokładnie skali zmian. Największe ocieplenie zauważamy na biegunach, a to doprowadziło bezpośrednio do topnienia lodowców i podniesienia się poziomu mórz nawet o 1 metr. Według prognoz ekologów, przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu emisji CO2 do atmosfery, temperatura na naszej planecie do końca XXI wieku podniesie się nawet o 3 stopnie. Choć skutki tej zmiany odczujemy dopiero po czasie, mogą być już nieodwracalne. 

Ograniczenie emisji CO2 – co można zrobić? 

Obecnie jako ludzkość nie potrafimy znaleźć alternatywnych źródeł energii, które natychmiast mogłyby zastąpić gospodarkę węglową. Emisja CO2 do atmosfery jest sukcesywnie ograniczana przez instalację OZE, jednak zapotrzebowanie energetyczne rośnie szybciej, niż moc osiągana przez te źródła energii

Zobacz też:  Jak wygląda zmiana klimatu w Polsce? Analiza raportów klimatycznych

Jedynie systematyczne ograniczanie zużycia paliw kopalnych, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego i rozwoju OZE, może zapobiec dalszemu podnoszeniu temperatury na naszej planecie. 

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts