Co zostawia największy ślad węglowy i jaki to ma wpływ na środowisko naturalne?

Wiktoria Pilch
co zostawia największy ślad węglowy

Obliczanie śladu węglowego pokazuje, w jakim stopniu zanieczyszczamy środowisko. Unikanie najbardziej uciążliwych działań dla ekosystemu ogranicza zanieczyszczenie naszej planety. Sprawdź, co zostawia największy ślad węglowy i jak to policzyć. 

Ślad węglowy można obliczyć dla każdego produktu, czynności, a nawet konkretnego człowieka. W ostatnich latach coraz częściej na temat śladu węglowego mówi się w kontekście przedsiębiorstw. Obliczenia mogą pokazać, w jak dużym stopniu firma szkodzi środowisku naturalnemu. Co zostawia największy ślad węglowy w konkretnej dziedzinie życia? Podpowiadamy. 

Ślad węglowy, czyli co?

Ograniczenie śladu węglowego jest jednym z wyzwań ludzkości w najbliższych latach. Zanim jednak podpowiemy, co zostawia największy ślad węglowy, warto pokrótce wyjaśnić, z czym mamy do czynienia. To ułatwi zrozumienie systemu obliczania śladu węglowego.

Ślad węglowy to jeden ze śladów środowiskowych, który dotyczy gazów cieplarnianych mających ogromny wpływ na degradację środowiska naturalnego. Jest to suma gazów cieplarnianych wytwarzanych podczas produkcji i użytkowania danego produktu. Pod uwagę bierze się wszystkie zanieczyszczenia powstałe od wydobycia surowców, poprzez produkcję, użytkowanie, aż do przetworzenia lub utylizacji. 

Jak obliczyć ślad węglowy?

Na podstawie pojedynczych produktów można obliczyć ślad dla pojedynczego człowieka, całego przedsiębiorstwa, a nawet kraju. Pozwala to ocenić, w jakim stopniu dana organizacja szkodzi środowisku naturalnemu i co zostawia największy ślad węglowy

Jednostką określającą poziom zanieczyszczenia jest tCO2e, czyli tona ekwiwalentu dwutlenku węgla. Może być podawana także w gramach i najczęściej bywa przeliczana na kilogram produktu, pojedynczy wyrób, a także kilometr lub godzinę użytkowania. 

Zobacz też:  Wylesianie (deforestacja)

Co zostawia największy ślad węglowy – najbardziej szkodliwe sektory przemysłu

Ślad węglowy pozostawia niemal każda działalność człowieka. Większość z nich tworzy tak niewiele gazów cieplarnianych, że można jednak uznać ją za neutralną dla środowiska. Dwutlenek węgla jest wchłaniany i przetwarzany przez rośliny, jednak problem stanowi to, że produkujemy go więcej, niż planeta jest w stanie przetworzyć. Warto zatem zastanowić się, co zostawia największy ślad węglowy i następnie podjąć próby ograniczenia tego działania. 

Przemysł, czyli gałąź gospodarki generująca największy ślad węglowy 

Jak nietrudno się domyślić, za największą emisję CO2 do atmosfery odpowiada przemysł. Chodzi tu głównie o dziedziny przemysłu związane z wydobyciem surowców, a także wytwarzaniem energii. Co zostawia największy ślad węglowy? Należy wymienić tu przede wszystkim kopalnie, elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne i wszystkie inne dziedziny przemysłu bazujące na procesach spalania. Spory wkład w emisję CO2 mają też:

  • przemysł budowlany;
  • transport;
  • prace leśne polegające na przemysłowej wycince drzew. 

Co zostawia największy ślad węglowy – transport 

W niewielkim stopniu masz wpływ na działalność przemysłową i energetyczną, ponieważ tu strategiczne decyzje podejmowane są na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Natomiast istnieją dziedziny, w których prywatna osoba i przedsiębiorstwo może zrobić sporo. Jedną z nich jest transport, zaliczany do najbardziej szkodliwych. 

Co zostawia największy ślad węglowy w dziedzinie transportu? Za najmniej ekologiczne uznawane są trasy lotnicze na niewielkich odcinkach, czyli trasy krajowe. Na każdy kilometr tej trasy na jednego pasażera przypada produkcja CO2 na poziomie 255 gramów. Dla porównania poruszanie się pociągiem generuje tylko 41 g za km. Uciążliwa dla środowiska jest też jazda samochodem z silnikiem benzynowym (192g/km) i diesla (191g/km), jednak jeśli samochodem przemieszcza się więcej osób, wartość należy podzielić przez ich liczbę.

Zobacz też:  Neutralność klimatyczna 2050 – jak Unia Europejska dąży do zeroemisyjności i neutralności klimatycznej?

Co zostawia największy ślad węglowy – pozostałe 

Na ślad węglowy ma wpływ każde nasze działanie. Spore znaczenie przy obliczaniu emisji gazów cieplarnianych ma ogrzewanie budynków, szczególnie tych o kiepskiej izolacji termicznej. W dużym stopniu zanieczyszczamy środowisko nierozsądnym zużyciem energii, gazu i zakupem zbyt wielu niepotrzebnych produktów. Należy pamiętać, że większe zużycie przyczynia się do wzrostu produkcji i kolejnej emisji. 

Kolejną gałęzią gospodarki zostawiającą duży ślad węglowy jest produkcja sprzętów elektronicznych. Zwróćmy uwagę chociażby na produkcję laptopów. Produkcja jednego tylko laptopa zużywa ok 270 kilogramów dwutlenku węgla (ale też 190 tysięcy litrów wody!). W 2002 roku same Stany Zjednoczone, aby zaspokoić zapotrzebowanie na przenośne komputery, wygenerowały emisje gazów cieplarnianych, które odpowiadały rocznym emisjom CO2 aż 676 000 samochodów. To pokazuje, jak duży wpływ na środowisko ma produkcja i konsumpcja elektroniki.

W ostatecznym rozrachunku musi podsumować też rodzaj spożywanych posiłków. Co zostawia największy ślad węglowy, jeśli chodzi o jedzenie? Od lat ekolodzy wskazują na produkcję mięsa wołowego, jako najbardziej uciążliwą dla środowiska. Przy wytworzeniu 1 kg mięsa wypuszcza się około 60 kg gazów cieplarnianych. Dla porównania przy produkcji drobiu emisja jest o 90 % niższa i wynosi około 6 kg. 

Co zostawia największy ślad węglowy – podsumowanie

Zbieranie danych o tym, co zostawia największy ślad węglowy, nie powinno być jedynie przykrym obowiązkiem dla przedsiębiorstwa. Warto potraktować obliczenia jako jeden z kroków do odpowiedzialnego rozwoju i poprawy konkurencyjności. Z pewnością świadomość tego, jak duży ślad węglowy pozostawia firma, ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących jego ograniczenia. 

Powiązane:

Zobacz też:  Redukcja emisji CO2 w UE i na świecie – czy uda się osiągnąć neutralność klimatyczną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts