Jak osiągnąć zerowy ślad węglowy dla człowieka, przedsiębiorstwa i regionu

Wiktoria Pilch
zerowy ślad węglowy

Zerowy ślad węglowy jest pojęciem coraz powszechniej stosowanym w kontekście ochrony środowiska. Oznacza dążenie do całkowitego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Czy obecnie można prowadzić dochodowy biznes bez emisji gazów cieplarnianych?

Dążenie do zerowego śladu węglowego to jedno z popularnych założeń strategii CSR. Próba ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery to spore wyzwanie, które stawiają przed sobą kolejne branże. W jaki sposób można uzyskać zerowy ślad węglowy i czy wymaga to całkowitego ograniczenia emisji CO2? Sprawdź!

Zerowy ślad węglowy – co to oznacza? 

Od kilku lat coraz głośniej poruszane są kwestie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Ma to na celu próbę zatrzymania efektu cieplarnianego, który z kolei w największym stopniu prowadzi do zmian środowiska naturalnego. Zerowy ślad węglowy jest stanem idealnym, który prowadzi do ograniczenia emisji CO2 i zatrzymania niekorzystnych procesów, a nawet odwrócenie ich. 

Zerowy ślad węglowy oznacza brak emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Taki stan może uzyskać dany produkt, przedsiębiorstwo, pojedynczy człowiek, a nawet całe społeczności. Przy obecnym stanie gospodarki światowej, korzystającej głównie z paliw kopalnych i masowo pozyskującej zasoby naturalne, okazuje się to bardzo trudne. Istnieją jednak sposoby na to, żeby w pewnym stopniu taki poziom uzyskać. 

Czy można osiągnąć zerowy ślad węglowy?

Ślad węglowy to suma ilości gazów cieplarnianych, jakie wyemitował produkt, osoba lub przedsiębiorstwo w czasie wytworzenia i życia obiektu badanego. Do emisji gazów cieplarnianych każdy z nas przyczynia się codzienną aktywnością. Transport, ogrzewanie, produkcja żywności to branże mające największy wpływ na produkcję gazów cieplarnianych. Nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować bez nich, dlatego uzyskanie zerowego śladu węglowego wydaje się nieosiągalne. Szczególnie biorąc pod uwagę statystyki, w myśl których każdy Polak średnio wytwarza rocznie około 8 ton CO2. 

Zobacz też:  Jaka jest emisja CO2 z gazu ziemnego? Czy gaz jest paliwem ekologicznym?

Dlaczego dążenie do takiego stanu jest konieczne?

Ogromna emisja jest też problemem wszystkich zakładów przemysłowych, dlatego większość z nich systematycznie wprowadza rozwiązania ograniczające emisję. Istotnym elementem polityki, mającej na celu uzyskanie zerowego śladu węglowego, jest unikanie paliw kopalnych. Chodzi tu o transport, ogrzewanie, a także energię. Czerpiąc energię z OZE, generujesz ślad węglowy tylko przy samym wytworzeniu wiatraków, paneli słonecznych i turbin wodnych. Uzyskiwana tak energia jest zeroemisyjna i wszystkie produkty z niej wytwarzane mają automatycznie obniżony ślad węglowy. 

Jak zmniejszyć ślad węglowy?

Nawet korzystanie w pełni z OZE i większości materiałów pochodzących z recyklingu firma nadal przyczynia się do emisji CO2. Jednak niski poziom emisji można wyrównać poprzez rozmaite aktywności prospołeczne i proekologiczne. Sadzenie lasów, przetwarzanie odpadów z upraw w biogazowniach i zaangażowanie w inne projekty ekologiczne prowadzi do kompensacji emisji. Wówczas dla danego przedsiębiorstwa, a także pojedynczego człowieka można uzyskać zerowy ślad węglowy. 

Zerowy ślad węglowy dla kontynentu, czyli neutralność klimatyczna 

Kilka lat temu Unia Europejska postawiła przed sobą wyzwanie uzyskania neutralności klimatycznej. Jednym z najważniejszych założeń jest ograniczenie emisji CO2, a docelowo uzyskanie zerowego śladu węglowego dla całego kontynentu. Jest to z pewnością największe wyzwanie, przed jakim stoi ta organizacja i pierwsze takie w historii świata. Czy możliwe jest spełnienie takich warunków? 

Lasy a zerowy ślad węglowy

Do uzyskania zerowego śladu węglowego potrzebne jest znaczne ograniczenie emisji, jednak asem w rękawie naszego kontynentu są naturalne obszary leśne. To drzewa przetwarzają dwutlenek węgla na tlen, a przy niewielkiej emisji z transportu i produkcji zasoby leśne poradzą sobie z wytworzonymi gazami. Przykłady państw skandynawskich, które od lat konsekwentnie realizują inwestycje w kierunku OZE, potwierdzają, że jest to możliwe. Żeby to osiągnąć, innego podejścia będzie wymagała organizacja całej gospodarki na całym naszym kontynencie. 

Zobacz też:  Efekt cieplarniany – czy to bezpieczne?

Zerowy ślad węglowy – podsumowanie 

Uzyskanie zerowego śladu węglowego obecnie może wydawać się mrzonką. Polityka energetyczna oparta na węglu, transport zasilany ropą i minimalne korzystanie z surowców z recyklingu to realia naszej gospodarki. Jednak wiele firm nawet w takich warunkach udowodniło, że można i chwali się śladem węglowym zbliżonym do zera. Podjęcie takiego wyzwania przez firmę może być jednym z działań CSR i sposobem na promocję marki.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts