Topnienie lodowców

Wiktoria Pilch
topnienie lodowców

Topnienie lodowców to obecnie szeroko dyskutowany temat, ale czy wiesz, skąd bierze się to zjawisko? Czy lód, który roztapia się na Grenlandii, rzeczywiście ma wpływ na codzienne życie na całej Ziemi?

Obszar topnienia pokrywy lodowej wzrasta każdego roku. Jest to efekt i intensywnych zmian klimatycznych. Coraz wyższa temperatura powietrza sprawia, że lodowce topnieją. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź sam!

Skąd się bierze topnienie lodowców?

Najwięcej lodowców znajduje się na Grenlandii otoczonej morzem. Antarktyda to miejsce, gdzie przez cały rok jest zimno, ale z uwagi na globalne ocieplenie dochodzi tam do topnienia lodowców. Warto podkreślić, że topnienie lodu występuje nie tylko w tamtych rejonach. W końcu lodowce znajdują się w rożnych miejscach świata. Skąd się biorą i czym właściwie są lodowce?

Proces powstania lodowca

To ogromne masy lodu znajdujące się na oceanie. Powstają m.in. w wyniku opadów śniegu. Co ciekawe, topnienie lodowców górskich jest naturalnym procesem, jednak jego rosnące tempo może doprowadzić do katastrofy.

Czy lodowce występują tylko na Arktyce?

Lodowce i lądolody zajmują aż 11 procent powierzchni ziemi i miliony kilometrów kwadratowych. Lądolody występują na:

  • Antarktydzie;
  • Grenlandii.

Poza tym lodowce znajdziemy w:

  • Azji;
  • Europie;
  • Ameryce Południowej;
  • Ameryce Północnej;
  • Afryce;
  • Oceanii.

W tym przypadku chodzi o lodowce górskie.

Jak szybko topnieją lodowce?

Badania lodowców pokazują, że jeszcze miliony lat temu było ich o wiele więcej. Regularnie dochodziło do oblodzenia całych terenów. Wraz ze wzrostem urbanizacji klimat zaczął się ocieplać. Ludzie zaczęli budować domy, fabryki, a także zaczęto produkować samochody. Te czynniki powodują, że każdego roku do oceanów trafiają tony lodu. Nasza planeta się zmienia, a globalne ocieplenie wypływa negatywnie na klimat. Kiedyś lodowce traciły zaledwie 20 centymetrów na rok. Obecnie można mówić o 1 metrze. Szacuje się, że za jakiś czas lodowce stracą aż 3,5 metra lodu.

Zobacz też:  Co zostawia największy ślad węglowy i jaki to ma wpływ na środowisko naturalne?

Tony lodu i co dalej?

Zmiany klimatu prowadzą do regularnego topnienia lodowców, co determinuje dla człowieka zarówno liczne szansy, jak i zagrożenia. Wzrost poziomu morza rownież będzie miał swoje konsekwencje. Coraz szybsze topnienie lodowców da możliwość odkrycia złóż surowców, chociaż w tym momencie są to jedynie prognozy. Obecnie trasy lądowe przebiegają przez Kanał Sueski i Kanał Panamski. Gdy część lodowca roztopi się, możliwe jest otwarcie nowych szlaków handlowych. Chodzi głownie o trasy z Europy do Ameryki i Azji. Największe lodowce zajmują ogromne tereny. Ich zniknięcie to szansa na zaludnienie dla Alaski, Grenlandii czy części Kanady.

Konsekwencja topnienia lodowców

NASA donosi, że lodowce topią się głównie przez kontakt z wodą oceaniczną. Jakie są tego konsekwencje? Przede wszystkim globalny wzrost poziomu morza. Ludność zyskałaby tereny do zamieszkania, ale straciła te, które zostaną zalane. Mogłyby zniknąć całe miasta, a nawet część państw. NASA prognozuje, że paradoksalnie roztopienie bilionów ton lodu może doprowadzić wręcz do epoki lodowcowej. To również zagłada dla roślin i zwierząt, które żyją na terenach zimnych, np. niedźwiedzi polarnych. W takim wypadku zniszczeniu uległyby też naturalne warunki życia Innuitów, czyli rdzennych mieszkańców Arktyki.

Skąd się bierze globalne ocieplenie?

Globalne ocieplenie jest przede wszystkim wynikiem działalności człowieka. Główną przyczyną jest nadprodukcja dwutlenku węgla, który powstaje w wyniku spalania ropy i węgla. Generują go m.in. ogromne fabryki, a także transport. Coraz więcej firm decyduje się na zmianę samochodów napędzanych benzyną na hybrydowe. Nie bez znaczenia dla topnienia lodowców jest produkcja cementu, wycinka lasów i aerozole. Te wszystkie czynniki powodują, że lodowce na świecie stopniowo znikają.

Topnienie lodu a globalne ocieplenie

Wzrost temperatury powoduje znikanie miliardów ton lodu. Czy to zjawisko można powstrzymać? W tym kontekście bardzo ważna jest edukacja dzieci i młodzieży. Od kilku, a może nawet kilkunastu lat coraz częściej i głośniej mówi się o ekologii. W szkołach odbywają się zajęcia, podczas których najmłodsi uczą się, jak mogą dbać o planetę. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, ponieważ za globalne ocieplenie najbardziej odpowiadają firmy i rolnictwo. Państwa odchodzą od polityki węglowej na rzecz wiatrowej czy energii słoneczej. Produkcja „czystej” energii to jedyna słuszna droga.

Zobacz też:  Czym jest opór środowiska i jak wpływa na życie na Ziemi?

Działania CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu odgrywa w kwestii globalnego ocieplenia bardzo ważną rolę. Firmy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jak ich działalność wpływa na środowisko naturalne. W ciągu ostatniej dekady wyraźnie zwiększyły wydatki na CSR. Wzrost temperatury mobilizuje duże korporacje do podjęcia odpowiednich działań. Firmy dysponują licznymi narzędziami, które mogą zostać wykorzystane na rzecz ochrony klimatu. Jednym z nich są strumienie środków finansowych dla konkretnych organizacji. Firmy, np. produkujące odzież, namawiają klientów do walki ze śladem węglowym w formie przekazywania drobnych kwot.

Jak jeszcze biznes wspiera klimat?

Przykładem takiej akcji jest program „Chapter Zero”, do którego mogą zgłaszać się różne firmy. Jaki jest jego cel? Ma zachęcić przedsiębiorców do wprowadzania polityki na rzecz klimatu. Kolejnym przykładem jest Europejski Zielony Ład realizowany przez Unię Europejską.

Powyższe działania mają na celu zmniejszenie emisji gazów powstałych m.in. w procesie produkcji żywności. To także dążenie do zmniejszenia emisji gazów z pojazdów spalinowych. Stąd działania na rzecz zwiększenia liczby samochodów elektrycznych. Współcześnie nie brakuje innych przykładów akcji w imię ochrony klimatu i środowiska.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts