Wylesianie (deforestacja)

Wiktoria Pilch
wylesianie

Wylesianie terenów leśnych to niestety powszechne zjawisko. Zmiany klimatyczne, do których dochodzi w wyniku deforestacji są tragiczne w skutkach. Popularne jest obecnie wylesianie lasów tropikalnych. Warto zadać sobie pytanie o to, w jakim celu człowiek ingeruje w przyrodę i wycina lasy.

Głównym celem takich działań jest przede wszystkim zyskanie terenu pod uprawy, ale także do celów przemysłowych. Jaki wpływ na znikanie drzew ma szeroko pojęty biznes? Jak społeczna odpowiedzialność biznesu może pomóc zachować powierzchnię lasów? Dowiedz się z tego artykułu!

Czym jest wylesianie lasów?

Wylesianie to nic innego, jak proces zmniejszania danej powierzchni zieleni za sprawą działalności człowieka. Następuje ono również na skutek zanieczyszczeń powietrza. Ma fatalne skutki dla przyrody i dla nas samych. W jakim celu organizuje się wycinkę lasów?

  • pod uprawy roślin;
  • pod budowę zakładów pracy;
  • pod budowę ogromnych hal produkcyjnych, a także zakładów produkcyjnych;
  • w celu pozyskiwania drewna.

Nic więc dziwnego, że obecnie koszty drewna rosną. Zmniejszające się zasoby hektarów lasów sprawiają, że ceny drewna są wyraźnie wyższe, co oznacza podwyżki i to nie tylko w sektorze budownictwa. Większość towarów jest eksportowanych na paletach.

Amazonia a wylesianie

Grunty w Amazonii są podatne na uprawę. W związku z tym tamtejsze lasy coraz częściej się wycina. Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich miesięcy nastąpiło największe wycinanie lasów deszczowych od ponad 12 lat! Zniknęła powierzchnia lasów, którą można porównać wielkością do Jamajki. Dlaczego lasy brazylijskiej Amazonii znikają? Ze względu na dążenie do rozwoju terenów inwestycyjnych w tamtejszym obszarze. Czy natomiast lasy Amazonii i ich stan mają znaczenie dla nas? Globalnie pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla, tym samym pozytywnie wpływając na klimat. Niszczenie tamtejszych lasów prowadzi więc do katastrofy klimatycznej.

Zobacz też:  Pochłaniacz CO2 – jak działa i czy jest w stanie znacząco obniżyć emisje?

Deforestacja a emisja dwutlenku węgla

Jaki wpływ ma deforestacja na emisję dwutlenku węgla? Drzewa w naturalnym środowisku wydalają do atmosfery tlen, natomiast podczas spalania wydobywa się dwutlenek węgla. Naukowcy dowiedli, że jedno drzewo pochłania rocznie aż 6 kilogramów dwutlenku węgla, natomiast hektar lasu równoważy roczną emisję spalin kilku samochodów. Do ciekawych wyliczeń należą także następujące:

  • w 2020 r. na terenach tropikalnych zniknęło ponad 12,2 mln hektarów drzew ( dane Global Forest Watch);
  • aż 4,2 mln z nich stanowiły cenne drzewa pierwotne;
  • deforestacja postępuje bardzo szybko ze względów ekonomicznych, czyli chęci wydobywania surowców.

COP26

Podczas szczytu klimatycznego poruszano m.in. problem wylesiania terenów i debatowano nad tym, jak ochronić środowisko naturalne. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego. Jednak większość polityków przyleciała na szczyt helikopterami, które emitują ogromne ilości dwutlenku węgla. Czy temat ochrony środowiska jest dla nich zatem naprawdę ważny? Podczas COP26 politycy dyskutowali o globalnym ociepleniu i wpływie współczesnego świata na środowisko naturalne. Jedno jest pewne: potrzebne są radykalne kroki i systematyczna praca, aby uniknąć katastrofy ekologicznej. Dalsza wycinka drzew będzie jedynie pogłębiać ocieplenie klimatu.

Przyczyny wylesiania

Główną przyczyną wylesienia jest praca człowieka. Część drzew znika oczywiście w sposób naturalny, ale to tylko niewielki ułamek całości. Agricultural and forestry trade drives large share of tropical deforestation emissions wskazuje, że za wylesianie na świecie odpowiada głównie Brazylia, a także Meksyk i Afryka. Najważniejsze przyczyny to:

  • rozwój rolnictwa (szczególnie w Afryce);
  • wypas bydła;
  • pozyskiwanie drewna w celach przemysłowych.

Jak zapobiec katastrofie, czyli działania CSR

Działania firm i przedsiębiorstw ma dla środowiska ogromne znaczenie. Faktem jest, że każda działalność gospodarcza negatywnie wpływa na naturę. Do atmosfery wydostają się niezliczone ilości CO2. Przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po narzędzia, które mają zminimalizować negatywny wpływ ich działań na otoczenie. Oto przykłady:

  • „Aviva, wiem czym oddycham”. Firma umieściła w centrum miasta baner z filtrem powietrza;
  • akcje Google i Amazon, podczas których sadzono drzewa;
  • „Zdrowy las, więcej nas”. Lokalna akcja pracowników jednej z gdańskich firm.
Zobacz też:  Efekt cieplarniany – czy to bezpieczne?

Pamiętajmy, że biznes ma ogromne możliwości organizowania akcji CSR-owych. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie przez przedsiębiorców problemów związanych z wylesianiem i jego konsekwencji.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts