Respect Index przez lata działał na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. Dzięki niemu inwestor mógł dowiedzieć się więcej o działaniu przedsiębiorstwa. Poznaj spis odpowiedzialnych spółek, które dbają o środowisko i lokalną społeczność.
Indeks Respect to pierwszy taki wskaźnik w Europie Środkowo-Wschodniej. Ta inicjatywa miała pokazać, że biznes to nie tylko pieniądze i cyfry, ale również dbanie o środowisko, ludzi i ich samopoczucie. Dowiedz się więcej na ten temat!
Czym był Respect Index?
Odpowiedzialne podejście do prowadzenia przedsiębiorstwa jest niezwykle istotne i ma wpływ na całe otoczenie. CSR to jednak nie tylko troska o drugą osobę, ale również lepsze wyniki w swojej branży. Właśnie to Respect Indeks, istniejący do początku 2020 roku, miał udowadniać. Co pół roku publikowano raport giełdowy ze składem indeksu, zawierającym najlepsze pod tym kątem spółki. Pełnił on przede wszystkim funkcję informacyjną. Dzięki niemu inwestorzy wiedzieli, które przedsiębiorstwa szczególnie zasługują na uwagę.
Jak działał indeks spółek odpowiedzialnych społecznie?
W indeksie miały znaleźć się spółki, które zarządzają odpowiedzialnie w obszarach ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Strzegł on ładu korporacyjnego. Na samym początku każde przedsiębiorstwo dostawało 1000 punktów, które następnie były dodawane lub odejmowane, zależnie od działań podmiotu.
GPW w Warszawie utworzyła Respect Index po raz pierwszy 19 listopada 2009 roku – był to indeks dochodowy. Istnieją oczywiście również inne rodzaje tego wskaźnika, np. cenowe, jak mWIG40, SWIG80. Ważny jest też indeks WIG20, który zawiera w składzie 20 największych spółek.
Skład indeksu spółek odpowiedzialnych w 2009 roku
Nowy skład indeksu był ogłaszany raz na pół roku. Na samym początku w spisie pojawiły się między innymi takie spółki, jak Apator SA, zajmujący się urządzeniami pomiarowymi, czy Bank PHP SA z siedzibą w Gdańsku. Przez lata wysokie miejsce zajmowała też Grupa LOTOS SA. W skład raportu wchodziły też Grupa Żywiec SA oraz ING Bank Śląski. Od 2018 w spółkach z głównego rynku GPW znajdowało się w sumie 31 przedsiębiorstw.
Spółka SA w indeksie? Trzeba było ją wprowadzić
Jeśli przedsiębiorstwu zależało na znalezieniu się w składzie tego wskaźnika, pierwszym krokiem było wypełnienie odpowiedniej ankiety, dostępnej na stronie internetowej. Dotyczyła ona między innymi tego, jakie źródła energii elektrycznej wykorzystuje przedsiębiorstwo czy jak działa na rzecz środowiska i społeczeństwa. Ankieta z 2018 roku liczyła 42 strony. Należało ją wypełnić, a następnie przekazać osobom zajmującym się weryfikacją. Nowy skład Respect Index był ogłaszany między innymi na podstawie analizy tego właśnie zgłoszenia.
Czy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie dalej promuje CSR?
To, że Respect Index obecnie nie działa, nie oznacza, że społeczna odpowiedzialność nie ma już znaczenia. Pojawił się po prostu nowy wskaźnik, który go zastąpił. Projekt więc cały czas funkcjonuje, choć w nieco innej formie.
Indeks WIG-ESG jest aktywny od września 2019. Tak jak w przypadku poprzednika, przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zarówno ceny, jak i dochody z dywidend. Obecność przedsiębiorstwa w takim indeksie pomaga m.in. w budowaniu pozytywnej relacji z inwestorami.
Respect Index to tylko największe spółki
Warto zwrócić uwagę na to, że nie każde przedsiębiorstwo mogło znaleźć się w tym indeksie. Był on przeznaczony tylko dla największych, czyli np. tych, które znajdowały się w Wig20.
Dlatego, jeśli chcesz, by twoja firma znalazła się w takim spisie, koniecznie weź pod uwagę, że będziesz musiał najpierw pojawić się na giełdzie. To z kolei może zająć naprawdę dużo czasu. Jednocześnie, to sprawia, że liczba spółek notowanych jest naprawdę niewielka. Nowa formuła działa podobnie, dlatego nie możesz liczyć w tym względzie na żadne udogodnienia i ułatwienia.
Czemu odpowiedzialne inwestowanie jest tak ważne?
Odpowiedzialne inwestowanie nie bez przyczyny było i jest niezmiernie ważne. Dzięki niemu tworzone produkty przyczyniają się do rozwoju zatrudnoinych pracowników. Jednocześnie, przedsiębiorstwa dbają o środowisko, które właśnie przez działanie korporacji jest w coraz gorszym stanie. Ogłoszenie firm, które troszczą się także o okoliczną społeczność, pomagało i wciąż pomaga także na inne sposoby. Dzięki niemu twoje działania marketingowe mogą przynosić lepszy efekt. Aktualne trendy pokazują, że bycie ekologicznym po prostu się opłaca!
Od czego warto rozpocząć projekt Respect Index?
Projekt Respect Index warto rozpocząć od zadbania o normy dotyczące CSR. Najlepiej skorzystać z tych zalecanych przez Komisję Europejską. Choć nie są one certyfikowane, pozwolą ci wytyczyć drogę do celu i rozpocząć dbanie o inne podejście do prowadzenia przedsiębiorstwa.
Przydaje się także przeprowadzenie wywiadów środowiskowych. Pozwolą one dowiedzieć się, czy np. zatrudniasz osoby potrzebujące pomocy bądź, czy w twojej okolicy są organizacje, które warto wesprzeć. W ten sposób będziesz mógł zacząć działać naprawdę sprawnie.
Społecznie odpowiedzialna spółka – możesz się tego nauczyć
CSR jest niezwykle istotnym elementem prowadzenia biznesu. Nawet, jeśli twoja spółka bądź przedsiębiorstwo są zbyt małe, by znaleźć się na liście indeksu WIG-ESG, to nie oznacza, że nie warto próbować i dbać o środowisko. Na początek zapoznaj się z założeniami takiej strategii działań; weź udział w szkoleniu bądź zacznij na ten temat czytać. W ten sposób bez wątpienia szybko zaczniesz wprowadzać istotne społecznie zmiany bez dodatkowego wysiłku!
Powiązane:
- Czym jest indeks WIG-ESG? Spółki społecznie odpowiedzialne na giełdzie
- CSR w Polsce, czyli kto dba o dobre praktyki w biznesie
- Czym jest norma SA 8000? Społeczna odpowiedzialność w biznesie
- Obszary CSR – czym zajmuje się społeczna odpowiedzialność biznesu?
- Narzędzia społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli CSR
- Czym jest ślad węglowy firmy? Sprawdź, jak go wyliczyć i w jaki sposób zredukować!