Czym jest indeks WIG-ESG? Spółki społecznie odpowiedzialne na giełdzie

Wiktoria Pilch
wig-esg

Dowiedz się, czym jest WIG-ESG! Ten indeks na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź, czym on dokładnie jest i skąd się wziął. Jako inwestor musisz o tym wiedzieć!

GWP w Warszawie to nie tylko wielkie pieniądze, ale również dbałość o ład korporacyjny. Troska o środowisko jest niezwykle istotna, także w biznesie. Z tego powodu notowania zależne także od wprowadzanego przez przedsiębiorstwo CSR-u są niezwykle istotne. Czym był Respect Index i jak on się ma do nowego wskaźnika? Dobre praktyki w firmie są bardzo ważne, dlatego WIG-ESG również bierze je pod uwagę.

Czym jest indeks WIG-ESG na GPW w Warszawie?

WIG ESG jest indeksem na giełdzie, który zastąpił Respect Index. Ten ostatni powstał we wrześniu 2009 roku. Co pół roku publikowano giełdowe wyniki przedsiębiorstw, które troszczyły się o środowiskowy wpływ swoich działań oraz o otaczające ich społeczeństwo. Był to pierwszy tego typu wskaźnik w Europie Środkowo-Wschodniej. Po dziesięciu latach został on jednak zastąpiony innym. WIG-ESG pojawił się we wrześniu 2019 roku i od 2020 roku publikowane są zestawienia najbardziej dochodowych spółek, które uchodzą przy tym za odpowiedzialne społecznie.

Indeks WIG-ESG wpływa na notowania przedsiębiorstwa

Odpowiedzialność społeczna i troska o środowisko są ważne dla ponad 50% inwestorów! Z tego powodu ranking ESG jest naprawdę istotny dla dużych przedsiębiorstw. Odpowiedzialne inwestowanie wspomaga więc rozwój przedsiębiorstw w kierunku, który będzie ograniczał złe traktowanie pracowników, a także wpływa na globalny problem zanieczyszczenia środowiska. Nie bez powodu CSR, czyli społecznie odpowiedzialne zarządzanie biznesem, jest coraz ważniejsze i ma wpływ na to, w jaki sposób spółce będzie się powodzić na giełdzie.

Zobacz też:  Jaki cel mają projekty CSR? Najciekawsze przykłady z rodzimego podwórka

Społecznie odpowiedzialny indeks – jakie spółki mogą się pojawić?

Fundusz inwestycyjny firm jest tym większy, im więcej inwestorów ma dana spółka. Ci zaś mogą się pojawić, jeśli przedsiębiorstwo znajdzie się w zestawieniu WIG-ESG. Ten następca Respect Indexu bierze pod uwagę kilka czynników, dzięki którym przedsiębiorstwo może trafić na listę. Są to te same czynniki, które były brane pod uwagę wcześniej:

  • responsibillity – czyli odpowiedzialność w komunikowaniu się z akcjonariuszami i rynkiem;
  • ecology – czyli ekologiczne podejście do produkcji, np. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii;
  • sustainability – czyli ciągłość i przewidywalność w działaniach przedsiębiorstwa;
  • participation – czyli uczestniczenie w różnorodnych działaniach społecznych, kulturalnych i ekologicznych;
  • environment – czyli wspieranie środowiska, w którym działa firma, np. konkretnego miasta;
  • community – czyli wspieranie społeczności znajdującej się wokół przedsiębiorstwa;
  • transparency – czyli przejrzystość w działaniach i możliwość prostej weryfikacji przedsiębiorstwa.

Nowy indeks WIG-ESG – jak się go oblicza?

WIG-ESG oblicza się na podstawie cen zawartych transakcji oraz dochodów z dywidend. W tym przypadku wartość podstawowa została ustalona pod koniec 2018 roku i wynosiła 10 000,00 punktów. Skład indeksu to między innymi spółki, które znajdują się w indeksach WIG20 i mWIG40. Jak więc łatwo się domyślić, obejmuje on obecnie 60 spółek.

ESG dla największych. Kto znajduje się w składzie?

W składzie tego indeksu można znaleźć wiele znanych i sprawnie działających przedsiębiorstw. Wśród nich są między innymi PKO PB, PZU czy PKN Orlen, a także firma zajmująca się tworzeniem gier komputerowych, czyli CD Project Red. Te spółki dbają o środowisko i społeczeństwo na różne sposoby, np. biorąc udział w akcjach wolontariackich, szkoląc swoich pracowników ze spraw związanych z ekologią czy przeznaczając część funduszy na szczytne cele.

Społecznie odpowiedzialne inwestowanie jest ważne

Jeśli chcesz zacząć inwestować na rynku, koniecznie zwróć uwagę na te przedsiębiorstwa, które działają w zrównoważony i odpowiedzialny sposób. Dlaczego? Stan środowiska bezustannie się pogarsza, dlatego bardzo ważne jest zatrzymanie tego procesu. Chociaż przeciętny człowiek może dbać o to samodzielnie, to największa ilość zanieczyszczeń pochodzi przecież z olbrzymich fabryk, pozostających w rękach największych korporacji. Inwestuj zatem swoje pieniądze mądrze, zwracając uwagę nie tylko na najwyższy zarobek.

Zobacz też:  Jak prowadzić działania CSR w firmie? Poznaj kilka przykładów

Gdzie znaleźć informacje o indeksie?

Informacje o indeksie, takie jak czynniki ESG czy aktualne spółki notowane znajdziesz przede wszystkim na stronach powiązanych z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Przede wszystkim śledź oficjalne źródła i strony rządowe, na któych najszybciej dotrzesz do najświeższych informacji. W dobie internetu warto jednak śledzić także prywatnych specjalistów, którzy np. działają w mediach społecznościowych. To często cenne źródło wiedzy o giełdzie i konkretnych spółkach, które na dodatek działa o wiele sprawniej niż papierowa prasa.

Jako inwestor musisz brać pod uwagę, że twoje działania mają duży wpływ na środowisko. Zadbaj zatem o to, aby jak najszybciej zacząć mądrze lokować swoje fundusze i pozwalać rozwijać się proekologicznym i prospołecznym przedsiębiorstwom.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts