Działania proekologiczne w firmie, czyli jak wprowadzić przedsiębiorstwo na ścieżkę ekologiczną?

Wiktoria Pilch
działania proekologiczne

Działania proekologiczne w firmie mają ograniczyć szkodliwy wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. Często nie wymagają wielkich inwestycji i są intuicyjne. Jak prowadzić działania ekologiczne w firmie i generować zyski? Sprawdź już teraz!

Działalność przedsiębiorstw ma spory wpływ na niszczenie środowiska naturalnego. Brak świadomości ekologicznej pracowników czy pozorne szukanie oszczędności to tylko dwie z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy. Wprowadzając proste działania proekologiczne w firmie, zadbasz o środowisko naturalne, ale przekonasz się również, że mogą mieć korzystny wpływ na finanse przedsiębiorstwa. Przekonaj się jakie działania firm na rzecz ochrony środowiska są nieskomplikowane i można się ich podjąć od zaraz!

Działania proekologiczne w firmie – przedsiębiorstwo przyjazne środowisku 

Działalność przedsiębiorstw i ochrona środowiska to pojęcia, które wcale nie muszą się wykluczać. Choć firmy produkcyjne, transportowe czy usługowe w dużej mierze negatywnie wpływają na środowisko naturalne, tworzą dobra potrzebne społeczeństwu. Działania proekologiczne w firmie nie mają ograniczać procesów produkcyjnych, a jedynie zoptymalizować je pod kątem ochrony ekosystemu

Działania proekologiczne w firmie – czy to radykalne zmiany?

Często właściciele przedsiębiorstw nie zdają sobie sprawy, że niektóre zachowania czy procesy nie są korzystne dla ekologii. Niejednokrotnie wystarczy chłodna analiza i niewielka zmiana zachowań, która doprowadzi do wymiernych efektów. Działania ekologiczne w firmie biegiem czasu okażą się też korzystne z punktu widzenia wydatków przedsiębiorstwa. Jeśli zarządzasz firmą o kilku miesiącach sam zauważysz, że dotychczas ponoszone wydatki były zupełnie niepotrzebne. 

Firmy ekologiczne jako przykład CSR

Dbanie o środowisko naturalne to jedno ze sztandarowych założeń strategii zarządzania znanej jako społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR). Taka aktywność ma na celu ograniczenie szkodliwego wpływu działań przedsiębiorstwa na otoczenie, a także próbę ocieplenia wizerunku. Firmy ekologiczne, które nie zatruwają środowiska, zatrudniają okolicznych pracowników i dbają o ich rozwój, są uważane za bardziej prestiżowe. Akceptacja społeczna przekłada się też na zainteresowanie ofertą przedsiębiorcy i daje mu przewagę nad konkurencją. 

Działania proekologiczne w przedsiębiorstwie – podstawowe aktywności

Każda firma charakteryzuje się inną organizacją pracy i trudno wskazać, co w twoim przedsiębiorstwie można robić lepiej. Jednak można wymienić kilka miejsc, w których najczęściej dochodzi do szkodliwych dla środowiska zachowań. Planując działania ekologiczne w przedsiębiorstwie, zwróć uwagę na kilka aspektów. To, co leży w twoim zasięgu, opisujemy poniżej.

Segregacja powstałych odpadów produkcyjnych i komunalnych

Jednym z podstawowych działań proekologicznych w firmie jest segregacja odpadów. Jest istotna zwłaszcza tam, gdzie podczas procesów produkcyjnych lub realizowania usług powstaje dużo śmieci. Co możesz zrobić?

  1. Część odpadów można potraktować jako zasób i sprzedać do punktów zajmujących się recyklingiem. 
  2. Niektóre opakowania lub folie można wykorzystać kolejny raz do pakowania.
  3. Nie zapominaj również o odpadach komunalnych. Czasem wystarczy ustawić w firmie opisane pojemniki, a pracownicy sami zaczną segregację. 

Zmniejszenie ilości odpadów

Gromadzenie i wywożenie odpadów z firm to spory koszt, który można obniżyć. Niewyrzucanie przedmiotów również jest podstawowym działaniem proekologicznym w firmie. Zastanów się, czy sprzętu elektronicznego nie da się naprawić albo przekazać instytucjom, dla których będzie jeszcze funkcjonalny. Sprawdź też, czy w procesach produkcyjnych lub przy świadczeniu usług nie powstaje za dużo niepotrzebnych odpadów, których wcale nie trzeba wyrzucać.

Ograniczenia zużycia energii

Kolejne działania proekologiczne w firmie powinny dążyć do mniejszego zużycia energii elektrycznej. Nie chodzi wcale o pracę w ciemnościach czy wprowadzenie utrudnień podczas procesów produkcyjnych. Czasem wystarczy zmienić ustawienia w komputerach i innych urządzeniach, które będą automatycznie przechodziły w tryb uśpienia. Często korzyści może przynieść zmiana trybu pracy z nocnego na dzienny lub odwrotnie. Samo wyłączanie urządzeń na noc powoduje znaczne obniżenie zapotrzebowania na prąd.

Mniejsze zużycie zasobów 

Nie tylko energia elektryczna jest zasobem, którego oszczędzanie powinno wejść w nawyk. Działania proekologiczne w firmie to również ograniczanie zużycia wody, gazu, a nawet materiałów wykorzystywanych do produkcji. Zastanów się też nad dodatkowym ociepleniem obiektów. W ten sposób da się ograniczyć zapotrzebowanie na węgiel niezbędny do ogrzewania. 

Korzystanie z produktów ekologicznych i przyjaznych naturze

Działania proekologiczne w przedsiębiorstwie polegają także na dobieraniu produktów ekologicznych

  1. Pamiętaj o tym przy zakupie urządzeń biurowych i za każdym razem zwracaj uwagę na zapotrzebowanie energetyczne. 
  2. Do produkcji lub wykonywania usług możesz wykorzystać akcesoria pochodzące z recyklingu
  3. Zastanów się, czy papier z makulatury w niektórych miejscach nie może zastąpić kartek produkowanych z pełnowartościowego drewna.
  4. Inwestycje w sprzęt, meble czy maszyny dobrej jakości, które będą służyły dłużej, również można uznać za działania proekologiczne w firmie.

Działania firm na rzecz ochrony środowiska – jak je wprowadzić?

W średnich i dużych przedsiębiorstwach, które zatrudniają wielu pracowników na różnych stanowiskach, nie można liczyć na jednakowe podejście do ekologii każdego z nich. Część osób może nie przywiązywać wagi do ekologii albo zetknąć się z tematem pierwszy raz. Dlatego działania firm na rzecz ochrony środowiska muszą być poprzedzone szkoleniem pracowników i wyjaśnieniem idei, która przyświeca planowanym zmianom.

Wiesz już, czym są proekologiczne systemy zarządzania. Często samo powieszenie kartki z napisem „Oszczędzaj światło” nie wystarczy. Działania proekologiczne w firmie musisz przedstawić kadrze kierowniczej, ale nie zapominaj także o szkoleniu szeregowych pracowników. Możesz przygotować broszury albo co kilka miesięcy organizować pogadankę przypominającą. Wielka rewolucja wzbudzi sprzeciw i niezrozumienie, a przez to może okazać się niewypałem. Prowadząc wszystkie działania, pamiętaj o metodzie małych kroków i wprowadzaniu zmian stopniowo.Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts