Działania proekologiczne w firmie, czyli jak wprowadzić przedsiębiorstwo na ścieżkę ekologiczną?

Wiktoria Pilch
działania proekologiczne

Działania proekologiczne w firmie mają ograniczyć szkodliwy wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. Często nie wymagają wielkich inwestycji i są intuicyjne. Jak prowadzić działania ekologiczne w firmie i generować zyski? Sprawdź już teraz!

Działalność przedsiębiorstw ma spory wpływ na niszczenie środowiska naturalnego. Brak świadomości ekologicznej pracowników czy pozorne szukanie oszczędności to tylko dwie z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy. Wprowadzając proste działania proekologiczne w firmie, zadbasz o środowisko naturalne, ale przekonasz się również, że mogą mieć korzystny wpływ na finanse przedsiębiorstwa. Przekonaj się jakie działania firm na rzecz ochrony środowiska są nieskomplikowane i można się ich podjąć od zaraz!

Działania proekologiczne w firmie – przedsiębiorstwo przyjazne środowisku 

Działalność przedsiębiorstw i ochrona środowiska to pojęcia, które wcale nie muszą się wykluczać. Choć firmy produkcyjne, transportowe czy usługowe w dużej mierze negatywnie wpływają na środowisko naturalne, tworzą dobra potrzebne społeczeństwu. Działania proekologiczne w firmie nie mają ograniczać procesów produkcyjnych, a jedynie zoptymalizować je pod kątem ochrony ekosystemu

Działania proekologiczne w firmie – czy to radykalne zmiany?

Często właściciele przedsiębiorstw nie zdają sobie sprawy, że niektóre zachowania czy procesy nie są korzystne dla ekologii. Niejednokrotnie wystarczy chłodna analiza i niewielka zmiana zachowań, która doprowadzi do wymiernych efektów. Działania ekologiczne w firmie biegiem czasu okażą się też korzystne z punktu widzenia wydatków przedsiębiorstwa. Jeśli zarządzasz firmą o kilku miesiącach sam zauważysz, że dotychczas ponoszone wydatki były zupełnie niepotrzebne. 

Zobacz też:  Na czym polega wolontariat pracowniczy? Sprawdź, jak możesz go wykorzystać

Firmy ekologiczne jako przykład CSR

Dbanie o środowisko naturalne to jedno ze sztandarowych założeń strategii zarządzania znanej jako społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR). Taka aktywność ma na celu ograniczenie szkodliwego wpływu działań przedsiębiorstwa na otoczenie, a także próbę ocieplenia wizerunku. Firmy ekologiczne, które nie zatruwają środowiska, zatrudniają okolicznych pracowników i dbają o ich rozwój, są uważane za bardziej prestiżowe. Akceptacja społeczna przekłada się też na zainteresowanie ofertą przedsiębiorcy i daje mu przewagę nad konkurencją. 

Działania proekologiczne w przedsiębiorstwie – podstawowe aktywności

Każda firma charakteryzuje się inną organizacją pracy i trudno wskazać, co w twoim przedsiębiorstwie można robić lepiej. Jednak można wymienić kilka miejsc, w których najczęściej dochodzi do szkodliwych dla środowiska zachowań. Planując działania ekologiczne w przedsiębiorstwie, zwróć uwagę na kilka aspektów. To, co leży w twoim zasięgu, opisujemy poniżej.

Segregacja powstałych odpadów produkcyjnych i komunalnych

Jednym z podstawowych działań proekologicznych w firmie jest segregacja odpadów. Jest istotna zwłaszcza tam, gdzie podczas procesów produkcyjnych lub realizowania usług powstaje dużo śmieci. Co możesz zrobić?

  1. Część odpadów można potraktować jako zasób i sprzedać do punktów zajmujących się recyklingiem. 
  2. Niektóre opakowania lub folie można wykorzystać kolejny raz do pakowania.
  3. Nie zapominaj również o odpadach komunalnych. Czasem wystarczy ustawić w firmie opisane pojemniki, a pracownicy sami zaczną segregację. 

Zmniejszenie ilości odpadów

Gromadzenie i wywożenie odpadów z firm to spory koszt, który można obniżyć. Niewyrzucanie przedmiotów również jest podstawowym działaniem proekologicznym w firmie. Zastanów się, czy sprzętu elektronicznego nie da się naprawić albo przekazać instytucjom, dla których będzie jeszcze funkcjonalny. Sprawdź też, czy w procesach produkcyjnych lub przy świadczeniu usług nie powstaje za dużo niepotrzebnych odpadów, których wcale nie trzeba wyrzucać.

Drugie życie sprzętu elektronicznego

Szacuje się, że na całym świecie powstaje około 50 milionów ton elektrośmieci rocznie, a ta liczba ciągle rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem liczby ludności.  Każda firma może wpłynąć na tą liczbę. Przede wszystkim należy zadbać o regularne serwisowanie i konserwację sprzętu elektronicznego, wydłużając ich żywotność. Z drugiej strony można rozważyć wykorzystanie np. komputerów z drugiej ręki, odkupując go od firmy sprzedającej sprzęt poleasingowy. Jeżeli z jakiejś przyczyny nie możemy sobie na to pozwolić – sprzedajmy nieużywany sprzęt lub wprowadźmy możliwość jego odkupu od pracowników.

Zobacz też:  Strategia CSR – kompas dla firmy i jej interesariuszy

Ograniczenia zużycia energii

Kolejne działania proekologiczne w firmie powinny dążyć do mniejszego zużycia energii elektrycznej. Nie chodzi wcale o pracę w ciemnościach czy wprowadzenie utrudnień podczas procesów produkcyjnych. Czasem wystarczy zmienić ustawienia w komputerach i innych urządzeniach, które będą automatycznie przechodziły w tryb uśpienia. Często korzyści może przynieść zmiana trybu pracy z nocnego na dzienny lub odwrotnie. Samo wyłączanie urządzeń na noc powoduje znaczne obniżenie zapotrzebowania na prąd.

Mniejsze zużycie zasobów 

Nie tylko energia elektryczna jest zasobem, którego oszczędzanie powinno wejść w nawyk. Działania proekologiczne w firmie to również ograniczanie zużycia wody, gazu, a nawet materiałów wykorzystywanych do produkcji. Zastanów się też nad dodatkowym ociepleniem obiektów. W ten sposób da się ograniczyć zapotrzebowanie na węgiel niezbędny do ogrzewania. 

Korzystanie z produktów ekologicznych i przyjaznych naturze

Działania proekologiczne w przedsiębiorstwie polegają także na dobieraniu produktów ekologicznych

  1. Pamiętaj o tym przy zakupie urządzeń biurowych i za każdym razem zwracaj uwagę na zapotrzebowanie energetyczne. 
  2. Do produkcji lub wykonywania usług możesz wykorzystać akcesoria pochodzące z recyklingu
  3. Zastanów się, czy papier z makulatury w niektórych miejscach nie może zastąpić kartek produkowanych z pełnowartościowego drewna.
  4. Inwestycje w sprzęt, meble czy maszyny dobrej jakości, które będą służyły dłużej, również można uznać za działania proekologiczne w firmie.

Działania firm na rzecz ochrony środowiska – jak je wprowadzić?

W średnich i dużych przedsiębiorstwach, które zatrudniają wielu pracowników na różnych stanowiskach, nie można liczyć na jednakowe podejście do ekologii każdego z nich. Część osób może nie przywiązywać wagi do ekologii albo zetknąć się z tematem pierwszy raz. Dlatego działania firm na rzecz ochrony środowiska muszą być poprzedzone szkoleniem pracowników i wyjaśnieniem idei, która przyświeca planowanym zmianom.

Wiesz już, czym są proekologiczne systemy zarządzania. Często samo powieszenie kartki z napisem „Oszczędzaj światło” nie wystarczy. Działania proekologiczne w firmie musisz przedstawić kadrze kierowniczej, ale nie zapominaj także o szkoleniu szeregowych pracowników. Możesz przygotować broszury albo co kilka miesięcy organizować pogadankę przypominającą. Wielka rewolucja wzbudzi sprzeciw i niezrozumienie, a przez to może okazać się niewypałem. Prowadząc wszystkie działania, pamiętaj o metodzie małych kroków i wprowadzaniu zmian stopniowo.

Zobacz też:  Na czym polega zarządzanie łańcuchem dostaw? Planowanie logistyki w biznesie


Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts