Europejski zielony ład – społecznie odpowiedzialny unijny biznes

Wiktoria Pilch
zielony ład

Europejski zielony ład istnieje po to, aby zatrzymać klimatyczną katastrofę, która zdaje się wciąż nieuchronnie zbliżać. Jak wpływa na gospodarkę i czy ograniczenie emocji gazów cieplarnianych naprawdę jest tak istotne?

Komisja europejska, chcąc zatroszczyć się o neutralność klimatyczną kontynentu, próbuje powszechnie wprowadzić zielony ład. Odpowiedzialność za emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń leży na barkach zarówno państw, jak i przedsiębiorstw. Dotyczy to m.in. rolnictwa, produkcji ubrań, a także usług i pracy biurowej. Już teraz zacznij wdrażać elementy zrównoważonego rozwoju w swoim przedsiębiorstwie i dbaj o redukcję emisji szkodliwych substancji!

Czym dokładnie jest unijny europejski zielony ład?

Zielony ład (z angielskiego green deal) to zbiór inicjatyw wprowadzony przez komisję UE. Dotyczy on 10 priorytetów, których celem jest ograniczenie emocji szkodliwych substancji i stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, dbającej zarówno o przyrodę, jak i o człowieka będącego przecież jej częścią. Transformacja ma dotyczyć m.in.:

  • renowacji budynków;
  • zrównoważonego transportu;
  • prowadzenia badań i wprowadzania innowacji;
  • ograniczenie zanieczyszczeń środowiska do zera;
  • zapewnienie środków finansowych potrzebującym rejonom.

Zieloną politykę można nazwać ideologią, która skupia się wokół społeczeństwa obywatelskiego. Zakłada, że odpowiedzialność, także za zmiany klimatu, spoczywa na barkach ludzi oraz rządów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że komisja europejska zaproponowała wprowadzenie geen deal’u nie bez powodu! Obniżanie się jakości powietrza oraz czystości otoczenia ma negatywny wpływ na człowieka, więc działania na rzecz środowiska są po prostu kluczowe dla każdego.

Zobacz też:  CSR w Polsce, czyli kto dba o dobre praktyki w biznesie

Co oznacza neutralność klimatyczna do 2050 r.? Plan Unii Europejskiej

Na zmiany klimatyczne olbrzymi wpływ ma emisja gazów cieplarnianych. Z tego powodu Unia Europejska zakłada, że do 2050 roku obszar wszystkich krajów będzie neutralny klimatycznie. Co to oznacza? Emisja szkodliwych substancji ma zostać tak zredukowana, aby miała neutralny wpływ na środowisko. W Polsce największy problem w tym względzie generują kopalnie, które przyczyniają się do produkcji gazów. W kraju cały czas jednak walczy się o to, by obywatele korzystali z odnawialnych źródeł energii. Istnieją np. liczne dofinansowania związane z zakupem fotowoltaiki, którą każdy może posiadać w swoim własnym domu.

Rolnictwo ma olbrzymi wpływ nie tylko na gospodarkę

Zielony ład jest związany również z sektorem rolnictwa. Niektóre firmy przez używanie sztucznego nawozu czy zbyt modną eksploatację terenów źle wpływają na otaczającą nas przyrodę. Z tego powodu Unia Europejska walczy o to, aby takie przedsiębiorstwa szczególnie dbały o CSR i wprowadzały ekologiczne rozwiązania. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ komisja europejska chce np. zmniejszyć pogłowie bydła oraz ilość hodowanego drobiu, co z kolei może wiązać się z katastrofą finansową dla wielu rolników. Jednocześnie takie produkty, jak mleko czy jaja mają być zdecydowanie droższe. Zmniejszenie produkcji zbóż ma zmniejszyć się o 44 mln ton.

Zielony ład – zamknięty obieg ekonomii

Europejski zielony ład ma zapewnić także zamknięty obieg ekonomii i sprawić, by państwa wspólnie tworzyły samowystarczalną grupę. Preambuła z 2020 roku mówiła o „nowym planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy”. To idea, która ma sprawić, że kraje w Unii będą działały sprawniej, jednocześnie dbając o środowisko. W ten sposób trudniejsze będzie np. zastrzeżenie rządów państw przez narody spoza organizacji. To proces, który jest naprawdę trudny i skomplikowany, ale w trosce o niepodległość krajów i bezpieczeństwo mieszkańców warty uwagi i wdrożenia!

Zobacz też:  Na czym polega zarządzanie łańcuchem dostaw? Planowanie logistyki w biznesie

Zielony ład i wpływ na prywatne osoby

Wprowadzenie nowych zasad ma wpływ nie tylko na przedsiębiorstwa, ale także na prywatne osoby. Unia Europejska dba o to, aby jak największa liczba obywateli wybierała ekologiczne rozwiązania. Jakie? Na przykład ekologiczne sposoby wytwarzania prądu lub elektryczne samochody, które są tańsze i lepiej wypływają na przyrodę. Oznacza to, że możesz łatwiej dostać dofinansowania na tego typu pojazdy. Aktualnie zaleca się także wybieranie oczyszczalni ekologicznych zamiast szamba, czy też zakup pompy ciepła.

Troska o jednostkę

Wynikający z założeń CSR zielony ład oznacza także troskę o indywidualnego obywatela. Dlaczego? Zanieczyszczone środowisko ma wpływ na każdego z nas. Z tego powodu warto dbać o to, by otaczające nas powietrze było czyste, a przyroda mogła swobodnie się rozwijać. Dzięki temu przyszłość nie tylko Ziemi, ale też całej ludzkości będzie zabezpieczony.

Idea zielonego ładu bez wątpienia jest wyzwaniem zarówno dla rządów, jak i przedsiębiorców, którzy muszą dostosować się do nowych wymagań. Warto jednak starać się o to, by móc żyć w czystym i bezpiecznym świecie.



Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts