Jak prowadzić działania proekologiczne w hotelu? Sprawdź, jakie korzyści z nich płyną!

Wiktoria Pilch
działania proekologiczne w hotelu

Działania proekologiczne w hotelu mogą przynieść większe globalne korzyści niż takie same działania prowadzone w domu. Zyskuje nie tylko środowisko naturalne, lecz także właściciel obiektu. Poznaj proekologiczne rozwiązania w obiektach hotelarskich!

Świadomość ekologiczna jest na coraz wyższym poziomie i dotyczy to również przedsiębiorców. Podejmowane są chociażby działania proekologiczne w hotelu. Dlaczego działania w tym miejscu mają sens? Czym ekologiczne hotele wyróżniają się na tle innych obiektów przyjmujących gości? Jak powinna wyglądać ekologia w hotelu i jakie korzyści przyniesie? Odpowiedzi poznasz, czytając nasz krótki artykuł!

Ekologiczne hotele – nowa moda czy stała tendencja? 

Aktywność człowieka w wielu aspektach okazuje się szkodliwa dla środowiska naturalnego. Zanieczyszczenie powietrza spalinami, śmieci pływające w oceanach czy skażenie chemiczne gleby to tylko najbardziej wyraziste z przykładów. Widząc problem, wiele osób i organizacji stara się zachować neutralność środowiskową. Ekologiczne hotele należą do miejsc, gdzie takie zasady są respektowane.

Eko hotel to nie tylko chwilowy trend

Każdego roku pojawia się coraz więcej punktów, które reklamują się jako eko hotel. Obiekty tego typu powstają nie tylko w miejscowościach uznawanych za wypoczynkowe, lecz także w miastach. Działania proekologiczne w hotelu stały się nawet wizytówką dla wielu sieci hotelarskich. Jak widać, nie mamy do czynienia z chwilową modą, ale ze stałym trendem w tej branży. Co więcej, polityka środowiskowa hotelu może sprawić, że obiekt stanie się bardziej konkurencyjny. 

Zobacz też:  Narzędzia społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli CSR

Działania proekologiczne w hotelu – dlaczego są prowadzone?

Hotele są obiektami, w których na co dzień mieszka kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Tylu mieszkańców szacunkowo jest zameldowanych w dziesięciopiętrowym bloku wielorodzinnym. Każdy z klientów hotelu ma inne przyzwyczajenia i zachowania. Brak dodatkowych opłat za zużycie wody, prądu czy generowanie innych kosztów sprawia, że goście często nie myślą o ich oszczędzaniu. Działania proekologiczne w hotelu mają przełożyć się na większą troskę o te zasoby.

Co zyskuje taki ekologiczny hotel?

Nawet niewielka zmiana w zachowaniu tak dużej grupy osób będzie generowała wymierne korzyści dla środowiska. Sami hotelarze również mogą wprowadzić skuteczniejsze działania proekologiczne w hotelu. Ochroną środowiska to nie jedyna korzyść, ponieważ wiele z tych aktywności prowadzi też do generowania wymiernych korzyści finansowych. Dzięki temu zyski z doby hotelowej wcale nie muszą być niższe.

Proekologiczna działalność hoteli i innych przedsiębiorstw 

Proekologiczna działalność hoteli wpisuje się w szeroki trend, określany jako społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR). Celem takich działań firm jest ograniczenie szkodliwego oddziaływania na środowisko. Częścią CSR są m.in. działania proekologiczne. W hotelu, przedsiębiorstwach produkcyjnych czy firmach o innym profilu ogranicza się szkodliwy wpływ na środowisko poprzez mniejszą emisję spalin czy produkcję śmieci. 

Działania proekologiczne w hotelu to realne korzyści

Co daje kierowanie się taką polityką? Przedsiębiorstwa realizujące politykę CSR zdobywają większą renomę. Dobrze rozreklamowane działania proekologiczne w hotelu przyciągają w to miejsce także osoby, dla których troska o środowisko ma duże znaczenie. Z biegiem czasu środki zainwestowane we wdrożenie zmian okażą się inwestycją i zaczną przynosić realne dochody. 

Usługi noclegowe a ochrona środowiska – co można zrobić?

Wydaje się, że w hotelach nie ma wielu możliwości, by zadbać o środowisko naturalne. Nie można zabronić gościom kąpieli czy oglądania telewizji przez cały wieczór. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, żeby zwykłe miejsce noclegowe zmieniło się w eko hotel. Do najważniejszych działań proekologicznych w hotelu należą:

  • montaż perlatorów – takie niewielkie akcesoria są w stanie ograniczyć zużycie wody nawet o 70%;
  • urządzenia oszczędzające prąd – świetlówki LED czy urządzenia najwyższej klasy energetycznej są kosztowne, jednak z biegiem czasu prowadzą do zauważalnych oszczędności energii;
  • segregacja śmieci – segregacja już w pokojach hotelowych i na korytarzach sprawia, że więcej odpadów trafia do recyklingu i nie potrzeba pozyskiwać nowych surowców naturalnych;
  • zasady prania pościeli i ręczników – pranie pościeli co 3 dni i tylko tych ręczników, które są rzucone na podłogę, pozwala ograniczyć zużycie mediów prawie o połowę;
  • kosmetyki ekologiczne – jednorazowe kosmetyki pochodzące z naturalnych składników i w papierowych opakowaniach są lepsze dla środowiska, a utrzymują prestiż obiektu na podobnym poziomie. 
Zobacz też:  Czym są systemy zarządzania jakością? Wdrażanie norm i certyfikacji

Działania proekologiczne w hotelu – podsumowanie

Wśród sceptyków panuje opinia, że wszystkie oddolne aktywności, które mają chronić środowisko naturalne, są skazane na porażkę. Bez planów globalnych działania proekologiczne w hotelu stają się jedynie kroplą w morzu. Jednak nie można pozostać biernym, szczególnie w obliczu ciągle pogarszającego się klimatu. Pojedyncze hotele ekologiczne nie zmienią sytuacji, ale już całe sieci takich obiektów to realna siłaPowiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts