5 sposobów na ekologiczne biuro. Sprawdź, co zyskasz!

Wiktoria Pilch
ekologiczne biuro

Ekologiczne biuro to miejsce, w którym czynności będą wykonywane w trosce o przyrodę. Czasem kilka drobnych zmian może ograniczyć negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. Dowiedz się, jak wprowadzić eko rozwiązania w biurze!

Biurowce ulokowane w wysokich nowoczesnych budynkach trudno skojarzyć z ochroną środowiska. Czy da się zorganizować pracę biura tak, aby nie zaszkodzić naturalnemu ekosystemowi? Nasza propozycja to ekologiczne biuro, w którym bez wielkiej rewolucji można osiągnąć zamierzone efekty. Co ważne, nie będziesz potrzebował do tego ogromnych nakładów finansowych, a działania proekologiczne będą w zasięgu każdego pracownika. Poznaj 5 prostych sposobów, dzięki którym zadbasz o środowisko w miejscu pracy!

Ekologiczne biuro, czyli element CSR

Od kilku lat można zauważyć rosnącą świadomość ekologiczną wśród jednostek i całych organizacji. Działania, które kiedyś wywoływały niezrozumienie i pobłażliwe uśmiechy, teraz spotykają się z akceptacją. Wpływ na środowisko naturalne i jego ochrona to kwestie, które są ważne również w miejscach pracy. 

Skąd troska o ekologię w biurze?

Ekologiczne biuro nie zawsze jest inicjatywą oddolną, którą podejmują pracownicy. Eko rozwiązania w biurze są częścią całych strategii firm, nazywanych społeczną odpowiedzialnością w biznesie (CSR). Celem jest to, aby praca przedsiębiorstwa możliwie najmniej szkodziła naturze i otoczeniu. To strategia dobrowolna i niewymuszona przepisami, która z biegiem czasu ma prowadzić do rozwoju przedsiębiorstwa i osiągania przez nie wymiernych zysków.

Ekologiczne biuro, czyli 5 sposobów na bycie eko

Zastanawiasz się, co można zrobić, aby chronić środowisko naturalne, pracując w biurze? Zadbasz o nie pośrednio – poprzez oszczędzanie zasobów i minimalizowanie odpadów. Mniej śmieci oznacza czyste powietrze, a także gleba, morza i rzeki. Optymalne wykorzystanie zasobów zmniejszy zaś zapotrzebowanie na surowce naturalne. Jak szybko się przekonasz, ekologiczne rozwiązania w biurze nie są trudne do wprowadzenia. Ich egzekwowanie wymaga jedynie minimalnego zaangażowania

Zobacz też:  Na czym polega zarządzanie łańcuchem dostaw? Planowanie logistyki w biznesie

1. Ogranicz drukowanie 

Papier ksero w dużych arkuszach to jeden z materiałów, który w biurach wykorzystywany jest na potęgę. Do produkcji 10 ryz papieru potrzebne jest jedno dorodne drzewo, a dodatkowo sam proces produkcyjny wymaga zużycia energii i wody. Kolejna kwestia to konieczność kupowania i utylizacji tonerów. Ekologiczne biuro to takie, w którym informacje przekazuje się ustnie lub elektronicznie. W czasie prezentacji można używać rzutników, a dobrym sposobem, by nie marnować papieru, jest też wieszanie wydruków na ogólnodostępnych gazetkach.

2. Włączaj i wyłączaj sprzęty biurowe

Energia elektryczna to kolejny zasób, z którego powszechnie korzysta się w biurach. Tworząc ekologiczne biuro, nie trzeba odcinać połowy pracowników od komputerów ani zmuszać do pracy w ciemności ( Warto sprawdzić jak zwolnić miejsce na dysku tutaj: https://pcpro.pl/jak-zwolnic-miejsce-na-dysku ). Wystarczy zmienić ustawienia w sprzętach biurowych i ustawić je na tryb automatycznego wyłączania w czasie przerw. Przy wymianie postaw na bardziej nowoczesne urządzenia o wyższych klasach energooszczędności.

3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie 

Innym sposobem na oszczędność energii elektrycznej jest skierowanie uwagi na oświetlenie. Tworzysz ekologiczne biuro? Zainwestuj w oświetlenie LED, które zużywa wielokrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Zaplanuj też całe oświetlenie w biurze. Może któreś lampy nie dają odpowiedniego światła lub rzucają je w przestrzeń, gdzie nie jest potrzebne? Zachowaj jednak rozsądek i nie zabieraj pracownikom lamp, zmuszając ich do pracy w ciemności. Jeśli planujesz remont, rozważ jaśniejsze ściany, ponieważ będą odbijały światło. 

4. Segreguj odpady

Niewiele potrzeba, by w biurze przeprowadzać wstępną selekcję odpadów. Wystarczy umieścić wewnątrz kilka pojemników z kolorowymi pokrywami. To w zupełności wystarczy do podstawowej selekcji. Ekologia w biurze to też zmniejszanie objętości odpadów. Możesz zdecydować się na zakup niszczarki, która szybko rozprawi się z niesfornymi arkuszami papieru. Drugim przydatnym urządzeniem jest zgniatarka do puszek i butelek, którą warto ustawić w pobliżu automatów. 

Zobacz też:  Obszary CSR – czym zajmuje się społeczna odpowiedzialność biznesu?

5. Korzystaj z naczyń wielorazowych

Kupując posiłki w woreczkach foliowych lub spożywając je z jednorazowego opakowania, przyczyniasz się do zaśmiecania naszej planety. Dlatego w ekologicznym biurze powinno się znaleźć miejsce na przechowywanie naczyń wielorazowych. Wspólna kuchnia dla całego piętra z odpowiednimi półeczkami pozwoli rozwiązać problem. Spróbuj przekonać osobę prowadzącą sklep w biurowcu, aby zrezygnowała ze sprzedawania kanapek w foliowych jednorazówkach. O wiele lepsze będą torby papierowe. 

Ekologiczne biuro – co możesz zyskać?

Kilka prostych zasad przedstawionych w poradniku sprawi, że praca biurowa będzie bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. Ograniczysz bowiem zużycie zasobów i produkcję śmieci. Ekologiczne biuro bez sterty papierów i plastikowych kubków staje się też bardziej uporządkowane i wizualnie większe. 

Eko rozwiązania w biurze przyniosą również bardziej wymierne korzyści dla twojej firmy. Zmniejszenie zużycia papieru ksero to zysk na poziomie nawet kilkuset złotych miesięcznie dla dużej firmy. Wymiana świetlówek na energooszczędne przyniesie kolejne oszczędności w rachunkach. Do tego dochodzi niższy koszt utylizacji odpadów. Już po pierwszych kilku miesiącach dostrzeżesz, że ekologiczne biuro to świetna inwestycja.Powiązane:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts