Czym jest norma ISO 26000? Wytyczne dotyczące społecznej odpowiedzialności

Wiktoria Pilch
iso 26000

ISO 26000 to norma, którą powinieneś spełnić, jeśli chcesz, by twój biznes naprawdę się rozwinął. Zrównoważony rozwój organizacji pomaga na wielu polach, także marketingowych. Czy warto wprowadzić system zarządzania do twojego przedsiębiorstwa?

Troska o pozytywny odbiór społeczny firmy jest niezwykle istotna, dlatego warto się zapoznać z normą i wprowadzić ją do swojej organizacji. Od czego zacząć? Poznaj swoisty przewodnik dla organizacji, który ma pomóc we wdrażaniu zasad CSR w firmie.

Czym jest ISO 26000? Poznaj wytyczne

ISO 26000 jest normą, która została opracowana 2010 roku przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną. Wdrożenie jej do przedsiębiorstwa pomoże ci na polu marketingowym, pomagając zatrzymać twoich klientów oraz pracowników na dłużej. Dlatego społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. social responsibility) to coś więcej, niż sama troska o otoczenie, choć właśnie ona powinna być najważniejsza.

Norma ISO 26000 – troska o zrównoważony rozwój społeczny

ISO 26000 to jedna z wielu norm, inna to np. ISO 9001. Ta konkretna jest jedną z trzech, którą poleca Komisja Europejska. Zasady, które się w niej znajdują, mają przyczynić się przede wszystkim do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, ale bierze pod uwagę również oczekiwania interesariuszy, działanie zgodne z lokalnym prawem oraz zintegrowanie w strefie działania przedsiębiorstwa. Społeczna odpowiedzialność obejmuje więc m.in. odpowiednie płace czy godziny pracy, a także brak dyskryminacji pracowników przez wzgląd na ich pochodzenie i płeć. Decyzje i działania dyrektorów korporacji powinny również sprzyjać środowisku.

Odpowiedzialność społeczna biznesu wpływa na wizerunek

Wprowadzenie ISO 26000 do twojej organizacji może być pracochłonne i dość kosztowne, ale szybko się przekonasz, że warto poświęcić temu uwagę. Corporate social responsibility ma wpływ m.in. na pozytywne postrzeganie twojego przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów i klientów. Ponadto dbałość o dobre samopoczucie pracowników sprawi, że chętniej zostaną oni z tobą na dłużej. Wdrożenie działań mających na celu ochronę środowiska obniży twoje koszty, gdy np. w twoim budynku zmniejszy się zużycie wody.

Zobacz też:  Jak prowadzić działania proekologiczne w hotelu? Sprawdź, jakie korzyści z nich płyną!

Czy ISO 26000 podlega certyfikacji?

Wdrożenie normy ISO 26000 nie sprawi, że twoja forma będzie certyfikowana, ponieważ nie podlega ona takim działaniom. Uczciwe praktyki jednak bez wątpienia i tak ci pomogą! Jeśli nie wiesz zbyt wiele na temat CSR, warto zasięgnąć informacji w polskiej organizacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Nie zapominaj, że tego typu normy przede wszystkim skupiają się na tym, aby prawa człowieka były przestrzegane. ISO 26000 zawiera normy dotyczące podstawowych kwestii i jeśli do tej pory działałeś zgodnie z prawem, troszcząc się o swojego pracownika, prawdopodobnie spełniasz dużą część z wytycznych.

ISO 26000 to też zarządzanie jakością

Działania dotyczące społecznej odpowiedzialności wpływają również na zwiększenie jakości tworzonych przez ciebie produktów. Z tego powodu staraj się wybierać produkty wykonywanie starannie i lokalnie. Stawiaj na małe, ekologiczne firmy, dzięki czemu zmniejszysz ślad węglowy, a także wspomożesz otaczające cię osoby. Możesz np. zakupić takie produkty do swojego sklepu, albo wyposażyć biuro w ekologiczne biurka. To też ważny element ISO 26 000!

Społecznej odpowiedzialności możesz się nauczyć

System zarządzania odpowiedzialnością społeczną jest czymś, czego możesz i wręcz powinieneś się nauczyć. Dlatego na temat ISO 26000 powstały liczne szkolenia. Bierz udział w takich, które dotyczą zarówno tej konkretnej normy, jak i ogólnie zasad związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz troską o twoją społeczność i środowisko. Wtedy zdecydowanie łatwiej wprowadzisz takie działania w życie!Powiązane:
Zobacz też:  Czym jest norma SA 8000? Społeczna odpowiedzialność w biznesie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts