Działania proekologiczne w gastronomii mogą ograniczyć zużycie zasobów i sprawić, że środowisko wymiernie zyska. Jak powinna wyglądać ekologia w gastronomii i dlaczego jest ważna? Wcale nie potrzebujesz wielkich inwestycji, a jedynie zoptymalizowania działań!
Prowadzenie każdego biznesu to działalność nastawiona głównie na zysk. Jednak nie można zapominać również o wpływie określonych zachowań na środowisko naturalne. Działania proekologiczne w gastronomii mają na celu przede wszystkim ograniczenie zanieczyszczeń i pobieranie naturalnych zasobów. Można to osiągnąć na kilka sposobów, które przedstawiamy w poradniku. Sprawdź, w jaki sposób możesz krzewić ekologię w gastronomii!
Działania proekologiczne w gastronomii jako popularny trend
Wiele osób na poważnie podchodzi do zagrożenia, jakie niesie ze sobą zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Jako ludzie swoimi zachowaniami wpływamy na pogorszenie się stanu ekosystemu. Czasem można to zmienić prostymi czynnościami i codziennymi wyborami. Działania proekologiczne w gastronomii wpisują się w ogólny trend i są szansą na przyciągnięcie klientów, którym leży na sercu dobro naszej planety.
Działania proekologiczne w gastronomii – najważniejsze sposoby
Gastronomia jest obszarem, w którym wcale nie tak trudno będzie wdrożyć ekologiczne rozwiązania. Wystarczy sumienna analiza procesów przygotowywania posiłków, łańcucha zamówień i zużycia zasobów, żeby wyciągnąć wnioski. Choć działania proekologiczne w gastronomii będą wyglądały nieco inaczej dla każdej firmy, warto poszukać rozwiązań w kilku podstawowych dziedzinach. Przekonaj się, że pozornie błahe czynności i nawyki mają wpływ na środowisko!
Oszczędność energii
Ta metoda dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, jednak to właśnie w gastronomii jest spore pole do działania. Kupując urządzenia elektryczne do przygotowywania potraw, chłodzenia czy innych zadań, zwróć uwagę na ich zapotrzebowanie energetyczne. Nowoczesne oszczędne lodówki i okapy mogą kosztować nieco więcej, jednak przyniosą wymierne korzyści w dłuższej perspektywie. Działania proekologiczne w gastronomii w tej dziedzinie to także montaż energooszczędnego oświetlenia sali sprzedaży czy reklamy świetlnej przed obiektem.
Niemarnowanie jedzenia
Ekologia w gastronomii i każdym innym biznesie to przede wszystkim rozsądne gospodarowanie zasobami. W przypadku restauracji jedzenie trafia do kuchni, a po przetworzeniu – na stół. Dlatego przede wszystkim nie zamawiaj na zapas. Pamiętaj, że tylko ze świeżych produktów da się stworzyć smakowite posiłki. Jeśli coś się zepsuje lub zmarnuje, zapisz powód takiej sytuacji. Może uda się wyeliminować problem w przyszłości. Dokładnie zapisuj, ile zasobów faktycznie potrzeba do każdego posiłku, uwzględniając odpad.
Dobór akcesoriów i naczyń
Działania proekologiczne w gastronomii to także korzystanie z naczyń i akcesoriów wielorazowego użytku. Jeśli chcesz przyciągnąć klientów zainteresowanych ochroną środowiska naturalnego, musisz zrezygnować z jednorazowych plastikowych naczyń i słomek z tworzywa sztucznego. Nie powinno to być wielkim problemem, ponieważ obecnie bardzo łatwo można znaleźć papierowe zamienniki. Innym ciekawym sposobem na zastąpienie tradycyjnych naczyń są jednorazowe talerze wykonane z włókien trzciny cukrowej i otrąb pszennych.
Proponowanie sztućców, akcesoriów i dodatków
Takie działanie proekologiczne w gastronomii, które dotyczy kelnerów i barmanów, wymaga od nich pewnego zaangażowania. Chodzi o korzystanie ze słomek, serwetek i innych jednorazowych akcesoriów. Są one zawsze dodawane są do napoju, dania lub przekąski. Badania dowodzą, że połowa z osób zapytanych o chęć ich użycia odmawia. Oznacza to, że grzeczne pytanie może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Zawsze warto opisać taki zwyczaj na plakacie czy menu, aby lepiej uświadomić klientów.
Inne działania proekologiczne w gastronomii
Pozostaje jeszcze wymienić standardowe działania proekologiczne. W gastronomii zużywa się sporo wody.
- Warto zamontować perlatory, które ograniczą jej zużycie podczas mycia mięsa czy owoców.
- Zużycie wody to ważny parametr, którym warto się kierować przed zakupem zmywarki.
- Sporym problemem dla środowiska naturalnego są też opary tłuszczu, które w dużych stężeniach są szkodliwe. Konieczne jest regularne czyszczenie separatorów.
- Działanie proekologiczne w gastronomii to również naprawiane starych sprzętów, zamiast wymiany ich na nowe.
Ekologia w gastronomii – najważniejsze korzyści
W każdym przedsiębiorstwie robi się wszystko, żeby osiągnąć zysk i wygrać rywalizację z konkurencyjnymi firmami, a wydaje się, że ekologiczne rozwiązania to utrudniają. To jednak tylko pozory. Szukanie zysków i ekologia często idą w parze. Jakie korzyści dla firmy przynoszą działania proekologiczne w gastronomii?
Działania proekologiczne w gastronomii przynoszące korzyści finansowe
Inwestycja w droższe świetlówki energooszczędne czy perlatory wody na początku może być uciążliwa. Jednak wszystkie te sprzęty szybko zaczną przynosić oszczędności i wpłyną na niższe rachunki za prąd czy wodę. Niepotrzebne wydatki przynoszą także inne działania:
- niemarnowanie jedzenia;
- rozsądnie prowadzone zamówienia;
- segregacja odpadów.
Ekologia w gastronomii jako aktywność CSR
Działanie proekologiczne w gastronomii to jeden z elementów społecznej odpowiedzialności biznesu, znanej jako CSR. Jest to strategia przedsiębiorstw, która ma na celu ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, a także wsparcia lokalnej społeczności. Brak emisji szkodliwych oparów czy mniej śmieci to także ukłon w stronę osób mieszkających w pobliżu punktu gastronomicznego.
Poprawa renomy firmy poprzez dbanie o ekologię w gastronomii
Wiele firm stawiających mocno na ekologię dba o rozpowszechnianie informacji o takich działaniach. Troska o środowisko naturalne może wyróżniać restaurację lub całą sieć. Działania proekologiczne w gastronomii mogą zatem przynieść większą renomę i rozpoznawalność. Jeśli nawet nie przyciągniesz fanatyków ekologicznego jedzenia, na pewno podawanie posiłków na talerzykach otrębowych stanie się atrakcją.
Jak zacząć działania proekologiczne w gastronomii?
Jeśli chcesz podjąć jakiekolwiek działania proekologiczne w gastronomii, musisz uświadomić o tym swoich pracowników. Najczęściej to ich aktywności będą bezpośrednio prowadziły do uzyskania zadowalającego efektu. Właściciel może jedynie wskazać, co warto robić i jaki cel mają planowane zmiany. Aby zachowania ekologiczne w twoim przedsiębiorstwie się przyjęły, pamiętaj o szkoleniach i edukowaniu personelu.
Działań proekologicznych w gastronomii, które przekładają się na wymierne rezultaty, jest wiele. Niektóre z nich mają większe znaczenie dla finansów firmy, jednak warto wdrażać jak najwięcej z nich. Nawet jeśli są to z pozoru nieznaczące zmiany, efektem jest nie tylko korzyść dla środowiska, lecz także dla firmy.
Powiązane:
- Jak prowadzić działania proekologiczne w hotelu? Sprawdź, jakie korzyści z nich płyną!
- 5 sposobów na ekologiczne biuro. Sprawdź, co zyskasz!
- Działania proekologiczne w firmie, czyli jak wprowadzić przedsiębiorstwo na ścieżkę ekologiczną?
- CSR – przykłady społecznej odpowiedzialności biznesu w organizacji
- Jak przygotować raporty CSR i co powinno się w nich znaleźć?
- Jak prowadzić działania CSR w firmie? Poznaj kilka przykładów