CSR w Polsce pojawił się dość niedawno. Czy prowadzenie odpowiedzialnego biznesu w kraju jest trudne? Jaka organizacja zajmuje się wprowadzaniem i popularyzowaniem takich działań? Jak dbać o zrównoważony rozwój?
Społeczna odpowiedzialność biznesu jest czymś niezmiernie istotnym. Takie inicjatywy wpływają pozytywnie nie tylko na funkcjonowanie samego przedsiębiorstwa, ale również na poprawę poziomu życia wszystkich osób, które mieszkają w zasięgu działania firmy. Dlatego warto dbać o to, aby działać zgodnie z zasadami CSR. Jak to jednak wygląda w Polsce i kto zajmuje się sprawdzaniem, jak działają polskie przedsiębiorstwa?
Kiedy rozpoczęło się zarządzanie CSR w Polsce?
Już przed II wojną światową niektóre polskie firmy i organizacje wykazywały chęć wprowadzenia do swoich działań zasad współcześnie rozumianego CSR. Zaangażowanie społeczne było ważne właściwie od zawsze, dlatego przedsiębiorstwa organizowały różnorodne zbiórki, czy tworzyły fundacje. Jednak współcześnie rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu, związana z działaniami na rzecz społeczeństwa, zaczęła tak naprawdę pojawiać się dopiero w latach 90. XX wieku, a stała się naprawdę ważna na początku XXI wieku. Prawdopodobnie jest to związane z napływem inwestorów z innych krajów, które są szczególnie zainteresowane prawami człowieka czy działaniami proekologicznymi.
Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli poznaj zasady CSR
CSR to skrót wywodzący się z języka angielskiego i jest bezpośrednio związany ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ten ruch, czy też model tworzenia strategii firmy, zakłada działania z zakresu troski o środowisko oraz człowieka. Przedsiębiorstwa, dla których ważne są te aspekty, powinny brać pod uwagę potrzeby społeczności lokalnej czy dostawców, zgłaszać nieprawidłowości prawne i otwarcie raportować, jakie kroki podejmują, aby np. produkować mniej śmieci i zużywać mniejsze ilości wody. Corporate social responsibility zaczyna się jednak już u samych podstaw, takich jak zapewnienie pracownikom godnej płacy oraz sprzyjających im godzin pracy.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu dba o polskie firmy
Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest organizacją, która od lat dba o przedsiębiorców, oferuje pomoc i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w prowadzeniu dobrych praktyk. Ta organizacja wspiera funkcjonowanie firm, zrzeszając je, pokazując, jak wprowadzać uczciwe praktyki operacyjne oraz organizując różnorodne szkolenia. Etyka powinna być niezwykle ważnym elementem dla każdego właściciela biznesu, dlatego warto się nad nią zastanowić już na samym początku. Zgłoszenie się do tej organizacji na pewno pomoże ci w przygotowaniu strategii, co doceni każdy twój interesariusz!
Zasady społecznej odpowiedzialności biznesu – jawność danych
Jednym z bardzo ważnych elementów CSR w Polsce jest dostęp do jawności danych. W Polsce większość korporacji korzysta z międzynarodowych standardów, kierowanych do konkretnych sektorów. Nazywają się one Global Reporting Initiative. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w kraju działa Polski Rejestr Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, które prowadzi Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”. To wykaz przedsiębiorców, którzy starają się ograniczać zużywanie energii. wody oraz materiałów w procesach produkcyjnych.
Zaangażowanie społeczne przedsiębiorstw – raport najlepszych
W Polsce istnieje o nazwie „Raport Społeczna Odpowiedzialność Biznesu”, który tworzy Gazeta Finansowa. Co kwartał publikuje ona formy najlepiej spełniające wytyczne, np. organizujące wolontariat pracowniczy czy dbające o ekologiczną odpowiedzialność biznesu w Polsce. Na przykład w 2021 roku grupa Ferrero została wyróżniona za promowanie równości i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. Często chwalony jest również PKN Orlen, np. za odpowiedzialność za środowisko. W 2020 roku została wyróżniona Żabka Polska za szczególne działania na rzecz walki z pandemią.
Jakie działania CSR możesz podjąć w swojej firmie?
Każdy może pomagać i tworzyć lepszą rzeczywistość. Nawet w niewielkim przedsiębiorstwie jest miejsce na działania CSR, pokazujące zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności. Co możesz zrobić, nawet jeśli twoja firma jest naprawdę niewielka?
- zadbaj o potrzeby swoich pracowników;
- bierz udział w akcjach wolontariackich w twojej okolicy;
- twórz zbiórki i bierz udział całą firmą np. w akcjach Szlachetnej Paczki;
- załóż fundację charytatywną;
- organizuj dni otwarte oraz bezpłatne warsztaty, np. dla dzieci z okolicznych szkół.
To tylko kilka propozycji na wprowadzenie zasad CSR do twojej firmy. Zastanów się na samym początku, co chcesz osiągnąć poprzez takie działania oraz jakie będą najbardziej naturalne dla ciebie i twojego przedsiębiorstwa, a następnie po prostu zacznij działać!
Respect index, czyli odpowiedzialny biznes na giełdzie
Co ciekawe, raporty danych to nie tylko pisma, ale również polska giełda! Od 2009 do 2019 działał na niej tzw. Respect Indeks. Był to wskaźnik dochodowy, który zawierał najlepsze spółki, dbające o społeczną odpowiedzialność w biznesie. Aktualnie jego nazwa zmieniła się na WIG-ESG. Jeśli szukasz inspiracji, warto sprawdzić strony przedsiębiorstw, które się w nim znajdują. Na większości z nich znajdziesz informacje odnośnie do działań tych spółek, co pozwoli znaleźć ci odpowiednią inspirację do prowadzenia różnorodnych działań tego typu. Bierz pod uwagę, że często CSR w Polsce potrzebuje długoletnich praktyk, aby przyniósł ci konkretne przychody, jednak to jest naprawdę warte zachodu! Jeśli świat ma stać się lepszym miejscem, także organizacje pozarządowe muszą dbać o jego czystość i o dobrobyt tych, którzy go zamieszkują, niezależnie od ich pochodzenia.
Co daje zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej?
Bogatsze i sprawnie działające otoczenie to szczęśliwi i chętni do współpracy ludzie. Dlatego dbanie o rozwój społeczeństwa i troska o przyrodę jest niezmiernie ważna dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu łatwiej zdobędziesz stałych klientów, a twoi pracownicy zostaną z tobą na dłużej. To jednak jeszcze nie wszystko. Wprowadzenie strategii CSR do firmy może pomóc ci m.in. w prowadzeniu lepszych działań marketingowych. Na przykład, reklamy promujące zdrowy styl życia mogą zadziałać lepiej, niż po prostu zdjęcie twojego produktu.
CSR w Polsce działa coraz sprawniej. Dzięki temu łatwiej niż dawniej jest znaleźć informacje na ten temat oraz sprawdzić, jakie strategie najlepiej się sprawdzają. Dowiedz się zatem, jak wiele dobrego społeczne odpowiedzialność w biznesie może przynieść twojemu przedsiębiorstwu.
Powiązane:
- Obszary CSR – czym zajmuje się społeczna odpowiedzialność biznesu?
- CSR – przykłady społecznej odpowiedzialności biznesu w organizacji
- Czym jest norma ISO 26000? Wytyczne dotyczące społecznej odpowiedzialności
- CSR – społeczna odpowiedzialność i zarządzanie przedsiębiorstwem
- Narzędzia społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli CSR
- Czym jest norma SA 8000? Społeczna odpowiedzialność w biznesie