Czym jest norma SA 8000? Społeczna odpowiedzialność w biznesie

Wiktoria Pilch
sa 8000

SA 8000 to norma stanowiąca standard w dziedzinie etycznego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Czy jest certyfikowana? Co może zrobić pracownik, aby zadbać o CSR w swojej organizacji?

CSR to angielski skrót od słów corporate social responsibility. W Polsce tłumaczy się go jako społeczną odpowiedzialność w biznesie. To właśnie do tego ruchu odwołuje się norma SA 8000, której zadaniem jest zadbanie o warunki pracy w wielu różnych branżach. Certyfikacja twojej firmy może przynieść ci naprawdę liczne korzyści, dlatego warto zgłębić to zagadnienie!

Czym jest standard SA 8000? Certyfikacja

Standard SA 8000 po raz pierwszy został ustanowiony w 1989 roku i od tamtego czasu jest wciąż aktualizowany (ostatnio w 2014 roku). Został on opracowany na podstawie standardów Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej (ISO). To certyfikowana i weryfikowalna forma, która jednak zakłada bezustanną zgodność organizacji z wytycznymi. Oznacza to, że interesariusz może odebrać certyfikat, jeśli przedsiębiorstwo zacznie łamać zasady określenie w tym standardzie. Ma ona na celu m.in. ograniczenie dyskryminacji czy ograniczenie korzystania z usług niepewnych dostawców. Ta norma dotyczy międzynarodowej organizacji pracy, a zatem możesz znaleźć przedsiębiorstwa spełniające jej zasady także poza granicami Polski.

Czemu odpowiedzialność społeczna jest tak ważna? Zarządzanie w biznesie

Społeczna odpowiedzialność biznesu na arenie międzynarodowej (social accountability international) zyskuje na znaczeniu nie bez powodu. To przede wszystkim działanie największych światowych korporacji doprowadziło do znacznego pogorszenia się warunków klimatycznych. Ponadto takie przedsiębiorstwa bardzo często doprowadzają do katastrof, np. przez niskie wypłaty, wykorzystując pracę dzieci. Właśnie dlatego wprowadzenie zasad etycznych, mających ochronić środowisko, społeczeństwo i pracownika jest niezmiernie istotne we współcześnie istniejących przedsiębiorstwach, nawet tych najmniejszych. Dbają o to zarówno organizacje międzynarodowe (np. SAI Global), jak i polskie (Forum Odpowiedzialnego Biznesu).

Zobacz też:  Na czym polega wolontariat pracowniczy? Sprawdź, jak możesz go wykorzystać

Społeczna odpowiedzialność – system zarządzania i SA 8000

Sposób zarządzania twoim przedsiębiorstwem będzie miał olbrzymi wpływ na przebieg audytu. Konwencja SA 8000 pozwala na sprawdzenie elementów, które są mierzalne. Aby otrzymać certyfikat, audytor będzie sprawdzał między innymi czy:

  • w organizacji pracują dzieci poniżej 15. roku życia;
  • praca jest przymusowa;
  • pracownicy mogą się zrzeszać w organizacjach;
  • pracownicy są dyskryminowani przez wzgląd na płeć, wiek czy pochodzenie;
  • pracownicy pracują maksymalnie 48 godzin w tygodniu;
  • wynagrodzenie spełnia minimalne standardy prawne;
  • pracownicy nie są poddawani karom psychicznym bądź fizycznym;
  • zarządzanie przedsiębiorstwem jest prowadzone poprawnie.

Bardzo ważne jest to, aby przed próbą zdobycia certyfikacji SA 8000 firma wdrożyła odpowiednie zasady zarządzania. Dopiero w następnej kolejności może złożyć odpowiedni wniosek. Jego następstwem może być audyt, sprawdzający, czy przedsiębiorstwo może uzyskać certyfikat.

Prawa pracownicze i warunki pracy – podstawa SA 8000

W CSR najważniejsze jest wprowadzanie zmian od podstaw, a te zaczynają się nie na ochronie przyrody czy pomocy społecznej, ale na zapewnieniu godnych warunków pracy pracownika. Dlatego to na nich skupia się opisywana norma. Pamiętaj, że standard społecznej odpowiedzialności ma przede wszystkim dbać o podstawowe prawa człowieka. Wspieranie osób, które dla ciebie pracują i zarabiają, może jednak przynieść korzyści również, a może przede wszystkim, tobie. Szczęśliwi i dobrze wyedukowani pracownicy chętnie zwiążą się z przedsiębiorstwem na dłużej, zapewniając mu wyższe zyski oraz dobrą atmosferę w pracy.

Certyfikat AS 8000 to dbanie o podstawy

Społecznie odpowiedzialne przedsiębiorstwo nie jest dziś na rynku wyjątkiem. To standard działających międzynarodowo firm, dlatego zapewnienie sobie certyfikatu CS 8000 nie powinno stanowić większego problemu. W końcu jest to m.in. przestrzeganie praw człowieka ONZ, a te są po prostu klarownymi i podstawowymi zapisami. Z kolei dostęp do związków zawodowych jest normą w każdym państwie, które nie jest totalitarne. System zarządzania odpowiedzialnością społeczną powinien być wdrożony w każdej organizacji, która chce zacząć liczyć się na arenie międzynarodowej.

Zobacz też:  Czym są normy serii ISO 14000? Jak ważne jest zarządzanie środowiskowe?

Deklaracja praw człowieka to coś, co musisz znać

Z racji tego, że SA 8000 opiera się w dużej mierze na prawach człowieka, trzeba ją poznać, aby wprowadzić CSR do swojego przedsiębiorstwa. Jak najszybciej zapoznaj się zatem z treścią stworzoną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To zwiększy twoją świadomość i sprawi, że będziesz mógł sprawniej funkcjonować w społeczeństwie!

Social responsibility certification – czy dotyczy każdej branży?

Certyfikat SA 8000 dotyczy większości branż, jednak nie wszystkich. Przez swoją specyfikę niektóre przedsiębiorstwa nie mogą ubiegać się o przyznanie tego certyfikatu, dlatego nim zaczniesz promować takie rozwiązania w swojej firmie (nieważne czy jako pracownik, czy właściciel), sprawdź, czy w ogóle przysługuje on twojej organizacji. Przede wszystkim wdrażanie norm tej konwencji jest niemożliwe dla np. rolnictwa czy przemysłu wydobywczego. To jednak nie oznacza, że nie można wprowadzać w tych branżach zasad społecznej odpowiedzialności. Po prostu takie przedsiębiorstwo nie uzyska tego konkretnego certyfikatu.

Co możesz zrobić jako pracownik?

Nie musisz mieć własnej firmy, aby promować wiedzę na temat CSR oraz konwencji społecznej SA 8000. To coś, o czym warto mówić, zwłaszcza, że wiele polskich firm może spełniać te normy przy odrobinie wysiłku. Zarządzanie jakością przedsiębiorstwa stoi także po stronie pracownika, który może konsultować się z szefostwem, zwłaszcza w mniejszych firmach. Proponuj szkolenia z zakresu odpowiedzialności społecznej i spokojnie tłumacz, dlatego takie rozwiązanie się opłaca, a być może poprawisz warunki pracy zarówno dla siebie, jak i swoich współpracowników.

Norma SA 8000 to jeden z ważniejszych standardów dotyczący warunków pracy w przedsiębiorstwie. Zapoznaj się z wytycznymi certyfikacji i sprawdź, czy możesz się o nią postarać w swojej firmie.



Powiązane:
Zobacz też:  Jak prowadzić działania proekologiczne w hotelu? Sprawdź, jakie korzyści z nich płyną!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts